Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Sierpień 2019 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Arboryści na start!
Patronujemy
Drwal - Arboryści na start!
Federacja Arborystów Polskich (FAP) po raz kolejny organizuje Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Gospodarzem i współorganizatorem imprezy jest gmina Nałęczów. Zawody odbędą się 13–14 czerwca 2015 w Parku Zdrojowym w Nałęczowie.
Pokaż/ukryj skróconą treść
 
Pierwszego dnia uczestnicy rywalizować będą w pięciu konkurencjach, drugiego – najlepsza trójka zawodników stanie do walki o tytuł mistrza. Mistrzostwa Polski są kwalifikacjami do Mistrzostw Europy (ETCC) i Mistrzostw Świata (ITCC).
W roku 2014 w Gliwicach FAP zorganizowała bardzo udane zawody tej rangi, w których uczestniczyło 24 arborystów, ponad 76 wolontariuszy, 5 wystawców (firmy branżowe), goście i widzowie. Zawody arborystów cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, mediów i wielu osób związanych z szeroko pojętą ochroną przyrody. Jak wygląda taka rywalizacja – można zobaczyć na Drwalowym filmie na YouTube, prezentującym zawody rozegrane w Grodzisku Mazowieckim w 2013 r. Jak co roku Drwal będzie w samym centrum wydarzeń jako patron medialny. Przypominamy, że Drwal był również sponsorem startu polskiej ekipy w Mistrzostwach Europy (ETCC) w 2013 r. w Thun w Szwajcarii oraz w 2014 r. w Świerklańcu.
 
Opis konkurencji rozgrywanych podczas Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewne
Wszyscy uczestnicy startują w pięciu konkurencjach, następnie najlepsza trójka rywalizuje ze sobą w Konkurencji Mistrzów.
 
Praca w koronie (Work Climb) – to konkurencja, symulująca pracę na drzewie, sprawdzająca umiejętność poruszania się po nim. Zawodnicy zaczynają z tego samego punktu startowego i mają do zaliczenia pięć stacji (stanowisk pracy): piła ręczna, piła na tyczce, rzut gałęzią, „spacer po konarze", lądowanie. Limit czasowy to 7 minut dla kobiet, 5 minut dla mężczyzn.
 
Ratownictwo (Aerial Rescue) - polega na udzieleniu pomocy ofierze wypadku i jej bezpiecznym transporcie z drzewa na ziemię. Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami i zachowaniem bezpieczeństwa ofiary oraz zawodnika. Czas na wykonanie zadania to 7 minut dla kobiet, 5 minut dla mężczyzn.
 
Instalacja liny (Throwline) - polega na instalacji liny w oznaczonych punktach w koronie drzewa (na różnej wysokości). Pierwszą fazą konkurencji jest przerzucenie rzutki z linką przez konar, następną podpięcie i przeciągnięcie liny wspinaczkowej. Na zainstalowanie dwóch lin w dwóch punktach zawodnicy mają 6 minut.
 
Wspinaczka na czas (Belayed Speed Climb) - zadaniem uczestników jest wejście na drzewo (15 m) w jak najkrótszym czasie. Są oni asekurowani liną, chroniącą przed upadkiem.
 
Wspinaczka po linie (Secured Footlock) - wejście na drzewo po linie przy użyciu techniki blokowania liny stopami (footlock). Dystans jaki musi pokonać zawodnik to 12 metrów dla kobiet, 15 metrów dla mężczyzn.
 
Konkurencja Mistrzów (Masters Challenge) – zadaniem finalistów jest zaprezentowanie swoich umiejętności w konkurencji składającej się z następujących zadań: inspekcja drzewa, instalacja liny, wejście, symulacja pracy w koronie oraz bezpieczne zdjęcie całego sprzętu z drzewa. Wyniki tej konkurencji decydują o miejscu na podium mistrzostw.
Redakcja
data modyfikacji: 2015-05-07 10:33:29
Szukaj
Polecamy