Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Czerwiec 2018 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Szykuje się kolejna zmiana w zasadach wycinki
Aktualności
Drwal - Szykuje się kolejna zmiana w zasadach wycinki

Od 1 stycznia br. obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce (szczegóły w nr 3/2017 „Drwala”). Po zaledwie dwóch miesiącach obowiązywania nowych zasad w Sejmie pojawił się projekt kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.
 
Pokaż/ukryj skróconą treść
Wprowadzone z dniem 1 stycznia br. zasady wycinki drzew na terenach nieleśnych uznano za zbyt liberalne. Nowe prawo spowodowało, że w całym kraju zaczęto masowo wycinać drzewa. W ubiegłych latach na usunięcie praktycznie każdego drzewa trzeba było uzyskać zgodę gminnego referatu ochrony środowiska. Z wnioskiem o pozwolenie na usunięcie drzew należało występować do gminy w przypadku drzew starszych niż 10 lat. W 2015 roku wprowadzono kryterium grubości zamiast wieku - zezwolenie na wycinkę było potrzebne w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią przekraczał 35 cm (dla topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych i srebrzystych, robinii akacjowych oraz platanów klonolistnych) lub 25 cm (dla wszystkich pozostałych gatunków drzew).
Od początku 2017 roku zezwolenie nie jest wymagane, o ile wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą. Grubość drzewa nie ma żadnego znaczenia. W wyniku zmiany przepisów skala wycinek stała się porażająca. Z tego względu postanowiono z powrotem zaostrzyć przepisy – powstał już projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Przewiduje on dwie znaczące zmiany:
- każdy kto zechce wyciąć drzewo na swojej działce, będzie musiał to zgłosić do urzędu gminy podając dane działki i dokładne informacje, co chce usunąć. Gmina nie będzie mogła kwestionować naszej decyzji, nie będzie mogła też wstrzymać wycinki;
- przez 5 lat po wycięciu drzewa nie będzie można sprzedać tej działki pod działalność gospodarczą. Ma to zapobiec sytuacjom, w których deweloperzy pozyskiwali w ten sposób tereny inwestycyjne.
Sejm ma zająć się tymi przepisami na najbliższym posiedzeniu, a nowelizacja zacznie obowiązywać 14 dni od przyjęcia ustawy.

Źródło: gazeta.pl
data modyfikacji: 2017-03-03 21:57:12
Szukaj
Polecamy