Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Grudzień 2018 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Trwa akcja „Choinka 17”
Aktualności
Drwal - Trwa akcja „Choinka 17”

Od 15 grudnia Straż Leśna w całym kraju prowadzi działania pod kryptonimem „Choinka 17”, których celem jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych, a także miejsc występowania roślin gatunków chronionych. Prowadzona będzie też kontrola bazarów i targowisk pod kątem legalności sprzedaży choinek i stroiszu z drzew iglastych.

Pokaż/ukryj skróconą treść
Działania strażników ukierunkowane są również na ograniczanie kłusownictwa w lasach, bowiem w tym właśnie okresie do takich przypadków dochodzi najczęściej.
- Co roku typujemy obszary, które są poddawane monitoringowi i patrolowaniu przez strażników – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie. – Patrolami obejmujemy zwłaszcza kompleksy leśne w sąsiedztwie wsi i osad. Do działań angażujemy całą Służbę Leśną, ale współpracujemy również z Policją, Państwową Strażą Łowiecką, Państwową Strażą Rybacką, a także z członkami kół łowieckich, na terenie których będą prowadzone działania.
Akcja prowadzona będzie o różnych porach dnia, także w dni wolne od pracy.
Efektem ubiegłorocznej akcji na terenie krośnieńskiej dyrekcji było wykrycie dziewięciu przypadków nielegalnego pozyskania choinek i dwa przypadki nielegalnego pozyskania stroiszu. Strażnicy odnaleźli i zlikwidowali 87 wnyków, wykryli jeden przypadek kłusownictwa i sześć przypadków kradzieży drewna. 12 osób ukarano za zaśmiecanie lasu, wszczęto 13 postępowań wyjaśniających.
W tym roku już 12 grudnia pracownicy służby leśnej leśnictwa Cisowa (nadleśnictwo Krasiczyn) w trakcie czynności służbowych natrafili na zniszczenia w młodniku jodłowym, gdzie nielegalnie pozyskano stroisz. Przy współdziałaniu terenowej służby leśnej również z innych leśnictw oraz Straży Leśnej udało się zatrzymać na gorącym uczynku sprawcę tego procederu. W wyniku prowadzonych czynności wspólnie z funkcjonariuszami policji udało się odzyskać 14 metrów przestrzennych stroiszu jodłowego o wartości rynkowej 1400 zł.
– Rzeczywista szkoda powstała w młodniku jodłowym jest obecnie szacowana i może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych – zaznacza Wojciech Zajdel. Akcja "Choinka 17" potrwa do 27 grudnia.
 
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
 
data modyfikacji: 2017-12-15 11:14:26
Szukaj
Polecamy