Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 3/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Obowiązki pracodawców   Redakcja 8
Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało dla pracodawców informację o ich podstawowych obowiązkach z zakresu bhp.
Leśna kariera    10
Gdy kończyłem studia leśne wiedziałem, że chcę pracować w Lasach Państwowych. Wyobrażałem sobie, że tylko tak można żyć. I tylko taka praca może przynosić radość. Mój entuzjazm szybko jednak przygasł.
Ciągniki leśne LKT (3)   Ernest Hys 12
Kontynuujemy cykl prezentujący ciągniki LKT. W tym odcinku rodzina dziewięćdziesiątek i model 100F.
Pilarka dla leworęcznych?   Rafał Zubkowicz 16
Którą ręką, Drogi Czytelniku, kartkujesz strony Drwala? Prawą? Jeżeli tak, to masz szczęście – należysz do 90-procentowej większości. To pod kątem Twoich preferencji zaprojektowano większość przedmiotów na świecie. Także pilarki spalinowe.
Seryjna produkcja forwardera Logset 10F   Arkadiusz Seliga 18
W zakładach firmy Logset w fińskiej miejscowości Koivulahti ruszyła seryjna produkcja największego forwardera marki Logset – 18-tonowego modelu 10F.
Jak wykorzystać walory silnika pilarki?   Jerzy Więsik 19
Podstawą dobrej eksploatacji pilarki, jak każdej maszyny, jest poznanie jej budowy i właściwości. Szczególnie istotny jest tu silnik, który ma zasadniczy wpływ na efektywność pracy.
Inspektor na kursach dla pilarzy   Adam Sieradzki 28
Jako inspektor pracy zatrudniony w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie przeprowadziłem w listopadzie i grudniu ub.r. drobiazgową kontrolę dwóch lokalnych ośrodków organizujących kursy kwalifikacyjne dla operatorów pilarek spalinowych (drwali-motorniczych, pilarzy). Uczestniczyłem w szkoleniach w Nadleśnictwach Olsztyn i Iława. W kursach brało udział w sumie 17 osób, w tym 10 bezrobotnych, skierowanych na szkolenie przez powiatowe urzędy pracy.
Urazy czaszki i twarzy   Krzysztof Woźniak 30
Trudno jest oszacować rozległość urazu czaszki lub twarzy, bez doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Kiedy przyglądamy się poszkodowanemu jeszcze na miejscu wypadku, przecięta skóra obficie krwawi, przez co może się wydawać, że uraz jest poważniejszy, niż w rzeczywistości.
Góralski kół żelazny   Julian Wilk 32
Tuż po wojnie, kiedy byłem jeszcze młodym chłopakiem, pracowałem na Podhalu kołem żelaznym. Był niezastąpiony zarówno w gospodarstwie, jak i na hali. Po ukończeniu studiów leśnych w Poznaniu (w 1956 r.) w pracy zawodowej zobowiązany byłem do stosowania odgórnie przyjętych zasad hodowli lasu i wyznaczonych do tego celu narzędzi. Kół żelazny towarzyszył mi jedynie w pracach ogrodowych na działce. Dzisiaj, kiedy jestem na emeryturze, mam swobodę myśli i działań. Dlatego postanowiłem spopularyzować to sprawdzone narzędzie, tak przydatne w hodowli lasu i zadrzewień.
Szukaj
Polecamy