Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 4/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Podręcznik w Drwalu   Redakcja 6
Wraz z majowym numerem Drwala, każdy prenumerator otrzyma od nas podręcznik "bezpieczna i wydajna praca pilarką".

Listy do redakcji    8
Leśne lobby; Leśna kariera (Drwal 3/2006) – komentarz
Nowa technologia Husqvarny   Arkadiusz Seliga 10
Spadek zużycia paliwa o 20% i mniejsza o 60% emisja spalin – takie mają być efekty zastosowania nowej technologii silnikowej (X-Torq), którą Husqvarna, szwedzki producent pilarek, zaprezentowała na targach Elmia Wood 2005.
Elektryczny forwarder   Arkadiusz Seliga 10
Na targach Elmia Wood 2005 szwedzka firma Thordab AB zaprezentowała prototyp elektrycznego forwardera El-Forest F12, skonstruowanego przez Lennarta Lundstöma.
Kariera oskoły   Rafał Zubkowicz 12
Najczęściej drewno brzozy tnie się w wałki na papierówkę. Szczapy brzozowe cenią sobie właściciele coraz bardziej popularnych kominków. Kora tego drzewa to świetny materiał na rozpałkę. Jest jeszcze jeden brzozowy pożytek – sok, który wiosną obficie toczy pień drzewa.
Ciągniki leśne LKT (4)   Ernest Hys 16
Kończymy cykl prezentujący ciągniki LKT. W ostatnim odcinku rodzina stodwudziestek.
SPL do ministra   Redakcja 18
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że polskie firmy leśne nie mogą w pełni korzystać ze środków UE, przeznaczonych na inwestycje.
Zagraniczni wystawcy w Tucholi   Arkadiusz Seliga 18
Reiner Hofmann, dyrektor spółki KWF – organizatora niemieckich targów KWF-Tagung – jest zdania, że w kalendarzu dużych międzynarodowych targów leśnych nie ma już miejsca. Dlatego nie ma sensu organizować nowych międzynarodowych targów poza tymi, które już mają renomę: szwedzkimi Elmia Wood i niemieckimi KWF-Tagung i Interforst.
Falco z Jedwabna   Rafał Zubkowicz 20
Przestronny gabinet, biurko, elegancki stół i fotele, za plecami kominek. Czy tak może wyglądać siedziba zakładu usług leśnych? Jak najbardziej, bo tak właśnie wygląda biuro firmy Falco Henryka Słowikowskiego z Jedwabna.
Odbicia pilarki   Adam Maciak 22
W numerze 2/2006 Drwala pisałem o drganiach i hałasie, na jakie narażeni są operatorzy pilarek. Teraz zajmę się zjawiskiem odbicia pilarki (określanym także jako kickback), które jest przyczyną wielu wypadków podczas pracy.
Chroń przed kleszczem pracownika i... siebie   Grzegorz Wojciechowski 23
Prace leśne, zwłaszcza przy ścince i zrywce drewna, zawsze były postrzegane jako wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia wykonujących je ludzi. Od pewnego czasu wiadomo, że praca w terenie leśnym może wiązać się z dodatkowym ryzykiem, na które szczególnie narażeni są pracownicy ZUL-i i leśnicy. Jest nim ukąszenie przez kleszcza zakażonego wirusem lub bakterią.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 24
Niemcy. Centrum maszyn używanych; Białoruś Ograniczenia eksportu; Austria. Więcej harwesterów; Austria. Tartakom brakuje surowca; Finlandia. Nowi współwłaściciele Logseta; Niemcy. 40 harwesterów dla państwowych lasów?
Pomiary z GPS   Marcin Chirrek 26
Podczas ubiegłorocznych wakacji zostałem zatrudniony jako kontroler Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Praca w terenie polegała na pomiarze techniką GPS deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni oraz na sprawdzeniu, jakie na tym terenie prowadzone są uprawy. Kontroli dokonywaliśmy w dwuosobowych zespołach.
Pożary leśne   Redakcja 27
Zaczęła się wiosna, okres największego zagrożenia pożarowego w lasach.
Harwestery - pomarzyć warto   Redakcja 28
W Polsce pracuje 26 harwesterów. Z czego 20 należy do firm prywatnych. Lasy Państwowe mają 6. Drugie tyle zamierzajà dokupić jeszcze w tym roku.
Urazy kręgosłupa, klatki piersiowej i brzucha   Krzysztof Woźniak 32
Z roku na rok notujemy coraz więcej obrażeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego. W Polsce najczęstszą przyczyną są upadki z wysokości (62%) oraz wypadki drogowe (27%). Większość obrażeń dotyczy odcinka piersiowo-lędźwiowego.
Szukaj
Polecamy