Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 7-8/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7-8/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Interwencje   Redakcja 4
W ostatnich latach LP zmniejszyły zatrudnienie o ok. 2 tys. etatów. Niektórzy pracownicy zostali zwolnieni,
inni odeszli na emeryturę, a miejsca po nich pozostały puste...
Uwaga - gniazdo!   Mariusz Tkacz 20
Podczas prac leśnych krzyżują się ścieżki ludzi i ptaków drapieżnych. Okoliczności, w jakich do tego dochodzi, bywają różne. I nie zawsze takie spotkania są bezpieczne dla chronionych drapieżników.
Firmy leśne w Internecie   Marcin Chirrek 22
Poszukiwania stron internetowych firm leśnych zacząłem od wpisania w najpopularniejszą wyszukiwarkę (www.google.pl) znanego wszystkim skrótu zul. Ku mojemu zdziwieniu na ekranie komputera zobaczyłem witryny dotyczące...
Ochrona przeciwpożarowa    26
Lasy Państwowe starają się chronić administrowane lasy przed pożarami. Służą temu m.in. pasy przeciwpożarowe (kilka typów), punkty obserwacyjne i punkty łączności alarmowej, patrole naziemne i lotnicze, punkty czerpania wody.
Wspólnoty lasów serwitutowych?   Rafał Sokulski 28
Lasy prywatne stanowią ponad 17% ogólnej powierzchni lasów w Polsce. Najwięcej jest ich w województwach małopolskim i mazowieckim. Wspólnota serwitutowa jest jedną z form prywatnej własności lasu.
Jak zaoszczędzić na paliwie przy pozyskaniu drewna pilarką?   Jerzy Więsik, Krzysztof Wójcik 30
Paliwo jest coraz droższe. Koszty jego zakupu to obecnie już ok. 10% wszystkich kosztów eksploatacji pilarki. Koszty te możemy zmniejszyć, jeśli poznamy, jakie czynniki decydują o ilości zużywanego paliwa. Omawiamy ten problem, wykorzystując badania przeprowadzone w Zakładzie Mechanizacji Leśnictwa SGGW.
Halogeny czy ksenony?   Arkadiusz Seliga 34
Maszyny leśne stosowane 25 lat temu wyposażone były zaledwie w dwa reflektory główne i dwa światła tylne. O pracy po zmroku nie mogło więc być mowy.
Republika Południowej Afryki   Kamil Grałek 36
Gospodarka leśna w Republice Południowej Afryki ma zupełnie inny charakter niż w Polsce czy całej Europie. Decydują o tym odmienne warunki naturalne i różny od naszego system zagospodarowania terenów leśnych.
Jak dawniej ładowano drewno?   Redakcja 38
Do ładowania drewna używano różnych urządzeń, m.in. ręcznych wciągarek kłonicowych.
Przetrącone kręgosłupy    41
Obecne władze Lasów Państwowych za jedno z ważnych zadań uważają naprawienie ludzkich krzywd, jakie wyrządziła poprzednia ekipa.
Ryzowanie drewna   Magdalena Bodył 44
Zrywkę drewna za pomocą ryz po raz pierwszy wykorzystali starożytni Babilończycy. Było to w VII w. p.n.e., za czasów króla Nabuchodonozora II. To ten król, który podbił Syrię, Palestynę, część Fenicji i zdobył Jerozolimę, co było początkiem tzw. niewoli babilońskiej Żydów.
Czy ochroniarze zbierają pracę drwalom?    46
W Polsce obszary chronione zajmują 33% powierzchni kraju. Czy oznacza to, że aż na jednej trzeciej powierzchni kraju nie wolno gospodarować? A co z lasami objętymi ochroną? Czy nie wykonuje się w nich żadnych zabiegów gospodarczych? Gdyby tak było, firmy leśne miałyby znacznie uszczuplony front prac. Ale na szczęście tak nie jest.
Fińscy robotnicy leśni krytykują Greenpeace   Arkadiusz Seliga 49
Społeczeństwo powinno stanowczo zareagować na bezpardonowe akcje Greenpeace’u, których celem jest wyrugowanie gospodarki leśnej z Górnej Laponii – uważa Matti Peltola, sekretarz Stowarzyszenia Fińskich Przedsiębiorców Sektora Usług Leśnych i Robót Ziemnych (Koneyrittäjät).
Większe, jeszcze większe   Arkadiusz Seliga 50
Używamy coraz większych maszyn leśnych – trend panujący od kilku lat w zmechanizowanym pozyskiwaniu drewna wymiarowego znalazł potwierdzenie na targach Elmia Wood 2005.
Podwodna ścinka w Kanadzie   Arkadiusz Seliga 51
Zapas drewna na pniu na dnie zalewów w Kanadzie szacowany jest na przeszło 20 mln m3. Ta ilość w 2000 r. skłoniła grupę inżynierów do założenia firmy Triton Logging, która konstruuje i produkuje sprzęt do podwodnej ścinki drzew. I taką ścinkę wykonuje.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 52
Szwecja, Finlandia, Niemcy. Zakupy maszyn; Rosja. Kary z satelity; Finlandia. Ruch w firmie Pynox Oy; Kraje bałtyckie. Konekesko partnerem Ponsse; Finlandia. Logset - pracownicy udziałowcami; Niemcy. Fabryka granulatu drzewnego; Kanada. John Deere zamyka zakład; Szwecja. Mowi ma nowy model; Niemcy. Bawaria subsydiuje ciepłownie na biomasę; Rosja. Ponsse rozwija sieć dystrybucyjną w Rosji; Niemcy. Kształcenie przez Internet; Niemcy. Międzynarodowy kongres drzewiarzy; Rosja. Duży interes Komatsu Forest Oy; UE. Udoskonalone silniki w dużych Valmetach; Niemcy. Siedem maszyn do Dolnosaksońskich Lasów Krajowych; Szwecja. Testy walców podawczych
Co wolno inspektorowi pracy?   Ewa Dryll 55
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy kontrolują firmy leśne. Warto więc znać ich uprawnienia.
Uwaga na zawieszone drzewa   Jacek Żerański 56
W marcu br. na terenie powiatu kętrzyńskiego w województwie warmińsko-mazurskim doszło do ciężkiego wypadku podczas pozyskiwania drewna.
Szukaj
Polecamy