Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 9/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Srebrna siekiera   Paweł J. Górski 4
Turniej zakładów usług leśnych o Srebrną siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka odbył się 15 lipca br. W zawodach brali udział pracownicy czterech firm leśnych, świadczących usługi na terenie tego nadleśnictwa: ...
Pokaz pracy LKT 82C   Paweł Szustkiewicz 6
Maszyna potrafi wszystko, jeśli operator się nie boi – tak słowacki operator skidera opisuje możliwości nowego LKT 82C.
Interforst 2006   Rafał Zubkowicz 8
Monachijskie targi Interforst organizowane są co cztery lata. Tegoroczna edycja odbyła się 12–16 lipca.
Zawody drwali w Bobrowej   Ewa Dryll 8
Współzawodnictwo szansą na wzajemne poznanie się – głosił plakat witający gości zjeżdżających do Bobrowej. Ta szansa została wykorzystana. Zawodnicy, którzy startowali w poprzednich latach, w tym roku przywieźli ze sobą znajomych i rodziny. Ekipy z Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Czech były liczniejsze niż kiedykolwiek (w sumie wystartowało 41 zawodników).
Wióry poleciały w Rewalu    10
Arkadiusz Drozdek nowym mistrzem Polski! Wraz z Kazimierzem Dampcem, Marcinem Juskowskim i Dariuszem Janczulewiczem będzie reprezentował nas na sierpniowych mistrzostwach Europy. 15 lipca w amfiteatrze w Rewalu (województwo zachodniopomorskie) rozegrano IV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl Timbersports, będące zarazem eliminacjami do mistrzostw Europy i częścią ogólnoświatowych zmagań w ramach Stihl Timbersports Series.
Zawsze chciałem być strażakiem    12
Drwal rozmawia z Arkadiuszem Drozdkiem, 28-letnim strażakiem zawodowym z Zielonej Góry, nowym mistrzem Polski Stihl Timbersports.
Zawodników macie dobrych...    14
Drwal rozmawia z Martinem Komárkiem – triumfatorem europejskich edycji zawodów Stihl Timbersports w latach 2003, 2004 i 2005.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 21
Niemcy. 1300 harwesterów; Ukraina. Juszczenko podnosi poprzeczkę; Dania. 30% to zrębki; Niemcy. Konkurencja z celulozowni; Francja. 10 tys. przedsiębiorców leśnych
Dyrektor bez munduru    22
Nowym szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi został Dariusz Pieniak – młody, zaledwie 32-letni urządzeniowiec, bez doświadczenia w pełnieniu podobnych funkcji.
Afera w Łącku   Ewa Dryll 24
Dariusz K. był zastępcą nadleśniczego w Łącku od 1998 r. Policjanci z wydziału do walki z korupcją podejrzewają go o liczne kradzieże. Zarzucono mu organizowanie wycinki i sprzedaży drewna na lewo z lasów, które podlegały jego opiece. Wartość skradzionego drewna szacuje się na ok. 200 tys. zł, choć kwota może wzrosnąć, bo śledztwo nie dobiegło jeszcze końca.
Wagi w żurawiach załadunkowych   Arkadiusz Seliga 24
Aby uniknąć przeładowania pojazdów do przewozu drewna krótkiego, w Skandynawii i w Niemczech coraz powszechniej stosuje się wagi dźwigowe wbudowane w żurawie załadunkowe.
Dyektywa wibracyjna   Arkadiusz Seliga 26
Drgania przekazywane na kończyny górne nie tylko zmniejszają komfort obsługi pilarki i pewność chwytu, ale mogą również wywoływać chorobę wibracyjną. Dlatego unijna dyrektywa nr 2002/44/WE z dnia 25 czerwca 2002 r. zobowiązuje pracodawcę do oceny obciążenia wibracyjnego jego pracowników oraz do utrzymywania tegoż obciążenia poniżej dopuszczalnych wartości granicznych.
Nadleśnictwa w liczbach    27
Liczba nadleśnictw w Polsce nie jest stała. Od lat waha się między 430 a 440. Jak podaje rocznik statystyczny GUS-u, 31 grudnia 2004 r. mieliśmy 430 nadleśnictwa w 17 regionalnych dyrekcjach.
Nowe zasady sprzedaży drewna   Ewa Dryll 28
Gazeta Drzewna w numerze lipcowo-sierpniowym donosi o panującym w środowisku drzewiarzy niepokoju. Podniosły się głosy, że zapowiadana z takimi fanfarami nowelizacja zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie zasad sprzedaży drewna może pominąć wszystkie zgłaszane Lasom postulaty.
Nowe Epsilony   Marcin Chmurski 29
Na targach Interforst, które odbyły się 12–16 czerwca w Monachium, Palfinger przedstawił nowe modele dźwigów Epsilon. Tym samym ogłosił swoje wejście na rynek pojazdów przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach.
Jak kupić żeby nie stracić? Co kupujący drewno wiedzieć powinien?    30
Są wśród Czytelników Drwala tacy, którzy drewno kupują masowo. To choćby właściciele tartaków. Są i tacy, którzy robią to tylko od święta, to znaczy gdy kupują opał albo się budują.To głównie dla tych drugich przeznaczony jest ten krótki poradnik.
Kilka słów o pracy pilarza   Jan Kowalski 34
Przeglądałem ostatnio Drwala i zauważyłem, że sporo jest w nim o sprzęcie leśnym. Mniej natomiast o pracy pilarzy. Pomyślałem, że warto lepiej przyjrzeć się ich zajęciu. Jednak nie chcę pisać, na czym polega praca pilarką, nie chcę też pisać, jaki jest obraz pilarzy w środowisku pracowników LP i czy pracują w trampkach czy sandałach. Obraz ten jest, jaki jest, a nic nie dzieje się bez przyczyny.
FSC w Zielonej Górze   Andrzej Klimczewski 36
RDLP w Zielonej Górze powierzyła proces odnowienia certyfikatu FSC programowi Smartwood, reprezentowanemu przez firmę NEPCon.
Przyrząd do mierzenia pniaków   Rafał Sokulski 38
Ścinka drzew jest jedną z najczęstszych prac w lesie. Każdy wie, że im staranniej wykonana, tym mniej wypadków  i  więcej drewna pozyskanego z powierzchni.
Pchnięcie pnia ręką - trwały parlaliż   Jacek Żerański 40
W maju br. w lesie koło Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) podczas usuwania uszkodzonych zimą drzew doszło do tragicznego zdarzenia.
Szukaj
Polecamy