Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 10/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wystawa pojazdów w Hanowerze   Marcin Chmurski 4
Wdniach 21–28 września br. Hanower po raz 61. gościł miłośników motoryzacji. Międzynarodowa Wystawa Pojazdów Użytkowych w Hanowerze (IAA Nutzfahrzeuge) przyciągnęła tłumy. Jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych wystaw tego typu na starym kontynencie. Co roku odwiedza ją ok. 250 tys. osób. Na powierzchni blisko 230 tys. m2 swoje produkty przedstawia...
Drwal na targach   Anna Szerszeń 18
Redakcja Drwala na targach w Tucholi chciała dostarczyć Wam, Drodzy Czytelnicy, trochę rozrywki i szczyptę edukacji. Czy się udało? Niech odpowiedzą Ci, którzy nas odwiedzili i wzięli udział w naszych konkursach.
Zawody drwali w Tucholi   Redakcja 19
Wśród imprez towarzyszących targom nie zabrakło akcentów sportowych.
Na wymiar z laserem   Rafał Zubkowicz 20
Czy podczas wyrabiania drewna stosowego nie zdarza nam się narzekać na kijek-miarkę? Jak by się z nim nie obchodzić – zawsze trochę wadzi. Chyba że długość wałków odmierza nam zaangażowany dodatkowo kolega.
Zakład Usług Leśnych Mroziński   Marcin Chmurski 22
Powstanie wolnego rynku usług leśnych spowodowało konkurencję o pracę na rzecz Lasów Państwowych. Arkadiusz Mroziński był jednym z wielu właścicieli firm leśnych, którzy musieli się przystosować, aby utrzymać się na trudnym rynku. Podjął ryzykowną decyzję – jego firma wyspecjalizuje się w arborystyce. To był strzał w dziesiątkę.
Interwencje 1    27
O wypowiedź w sprawie wjeżdżania do lasu właścicieli i pracowników firm leśnych poprosiliśmy przedstawiciela Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz prawnika zajmującego się ochroną przyrody.
Interwencje 2    27
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 Ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy...
Szwajcaria   Kamil Grałek 30
W Szwajcarii lasy zajmują ok. 30% powierzchni kraju. W porównaniu z innymi krajami europejskimi to państwo o średniej lesistości. Dominują gatunki iglaste (60%).
Bieżące działania SPL-u   Ewa Dryll 31
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. M. Wierzbickiego w Gołuchowie stara się przeciwdziałać dalszemu pogarszaniu sytuacji przedsiębiorstw leśnych. Prowadzone są negocjacje z LP dotyczące wypracowania godziwych stawek za prace leśne.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 32
Niemcy, Brandenburgia. Niezupełne zręby zupełne; Szwecja. EcoLog 590C w produkcji seryjnej; Niemcy, Badenia-Wirtembergia. Ruch dwukierunkowy; Szwecja. Większa moc Komatsu Forest; Niemcy - Polska. KWF
Siekiery do łupania drewna   Krzysztof Kajzer 35
Przedstawiamy przegląd siekier do łupania drewna dostępnych na polskim rynku. Prosimy pamiętać, że siekiera składa się z siekiery właściwej, czyli po prostu siekiery (zwanej też głowicą lub główką) i toporzyska (zwanego siekierzyskiem, trzonkiem, styliskiem lub rękojeścią).
Odnowienia, zalesienia, poprawki   Redakcja 38
Prace hodowlane to: odnowienia i zalesienia, dolesianie, wprowadzanie drugiego piętra, poprawki i uzupełnienia, pielęgnowanie upraw i młodników oraz wprowadzanie podszytów, melioracje leśne i trzebieże.
Informatyka w firmach leśnych Program Lasy 2003   Jan Kowalski 40
Końcówka każdego miesiąca i początek następnego to czas odbiórki wykonanych prac i szykowanie wypłat dla pracowników. Niejeden właściciel firmy leśnej traci mnóstwo czasu na papierkową robotę. Nie zawsze wiadomo, które prace zostały wykonane przez Kowalskiego, a które przez Iksińskiego. Czasem także leśniczowie tracą orientację. Przecież nawał prac, szczególnie wiosną, może przyprawić o zawrót głowy. Lasy Państwowe poradziły sobie z tym, wprowadzając SILP do biur nadleśnictw.
R2płatnik   Ewa Dryll 41
R2płatnik to system płacowo-kadrowy. Ma usprawnić zarządzanie firmą, naliczanie wynagrodzeń i rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Producenci zapewniają, że funkcje, w które został wyposażony, ułatwiają dopasowanie go do indywidualnych potrzeb.
Szukaj
Polecamy