Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 11/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Walka o pieniądze z Unii Europejskiej trwa   Redakcja 4

Drwal już wielokrotnie pisał o tym, że w latach 2004–2006 przedsiębiorcy leśni nie zostali ujęci, jako grupa zawodowa, w żadnym z programów pomocowych Unii Europejskiej.

Workcamp 2006   Rafał Sokulski 6

Tegoroczne międzynarodowe praktyki (Internationales Forstliches Workcamp) dla studentów wydziałów leśnych odbyły się po raz dziesiąty w Nadleśnictwie Kastellaun (Niemcy).

Mistrzostwa Świata Drwali   Redakcja 6
W tym roku w Otepää (Estonia) odbyły się Mistrzostwa Świata Drwali organizowane przez firmę Husqvarna.
Zmagania podkarpackich drwali   Bartłomiej Peret 8

Pierwsze Regionalne Zawody Drwali 2006 odbyły się 29 września w Nadleśnictwie Strzyżów. Podkarpaccy pilarze mogli pochwalić się umiejętnościami wypracowanymi przez lata ciężkiej pracy w lesie, a publiczność miała możliwość podziwiania ich precyzji.

Wyczekiwane zarządzenie   Redakcja 10

We wrześniu i październiku br. nadleśnictwa i firmy leśne czekały na zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych dotyczące stosowania Prawa zamówień publicznych w Lasach.

Konkurencje Stihl Timbersports    12

We wrześniowym Drwalu opublikowaliśmy relację z tegorocznych zawodów Stihl Timbersports w Rewalu, w których startowali zawodowi strażacy. Przeprowadziliśmy także wywiady z Arkadiuszem Drozdkiem z Zielonej Góry, nowym Mistrzem Polski Stihl Timbersports, oraz Czechem Martinem Komárkiem, trzykrotnym Mistrzem Europy Stihl Timbersports. W tym numerze prezentujemy konkurencje rozgrywane na takich zawodach.

Rok 2005 według PIP   Ewa Dryll 15

Spośród 194 zakładów usług leśnych objętych kontrolę w 2005 r., więcej niż co czwarty wbrew obowiązkowi określonemu w Kodeksie pracy – nie powiadomił PIP o prowadzonej działalności. Kontrole ujawniły niezadowalający stan przestrzegania prawa.

Młoty do łupania drewna    18

Prezentujemy przegląd młotów do łupania drewna. Zachęcamy, by przed wyborem narzędzia do łupania zajrzeć do poprzedniego numeru Drwala, gdzie prezentowaliśmy siekiery do łupania.

Rottne ma już ponad 50 lat   Arkadiusz Seliga 20

Börje Karlsson, syn szwedzkiego rolnika, już we wczesnej młodości zaczął konstruować różne maszyny w gospodarstwie rodziców.

O nasz w Sejmie   Redakcja 21

Przedstawiamy fragmenty obrad sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 23 sierpnia br. omawiała ona temat: – współpraca Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe z jednostkami gospodarczymi pracującymi na rzecz lasów. Dyskusja dotyczyła głównie zakładów usług leśnych. Obradom przewodniczył szef Komisji – Krzysztof Filipek (Samoobrona).

Głowica Arbro    26

Czym pozyskiwać drewno? Pilarka jest ciężka i głośna, a praca z nią do najprzyjemniejszych nie należy. Harwester zapewnia komfortowe warunki, ale za to jest piekielnie drogi. Fińska firma Arbro proponuje rozwiązanie pośrednie – głowicę ścinkową, która może być montowana na dowolnym żurawiu ładowarki. Można więc ścinać drzewa, siedząc w zaciszu kabiny ciągnika!

Mercedes wśród siekier   Rafał Zubkowicz 30

Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi znanych ludzkości. Przez tysiące lat używania, można ją było doprowadzić do perfekcji. Okazuje się jednak, że niektórzy producenci wciąż starają się ją modyfikować, wprowadzając dodatkowe elementy i ulepszenia.

John Deere 1470D   Arkadiusz Seliga 30

Harwester John Deere 1470D przeznaczony jest głównie do pracy w iglastych drzewostanach ze średnimi i grubymi dymensjami drewna (pierśnice 2040 cm).

Byliśmy na wieży   Dariusz Graszka-Petrykowski 32
Wieża przeciwpożarowa w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie ma ponad 30 metrów wysokości. Wybudowana została dwa lata temu. Zastąpiła wcześniejszą, drewnianą konstrukcję.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 36
Niemcy. Szkolenia na symulatorze; Szwecja. Milionowe subwencje; Finlandia. Drzewny surowiec opałowy; Niemcy. Bez poprawy; USA. Przedsiębiorcy w stanie Nowy Jork
Biodegradowalny olej z gorczycy   Ewa Dryll 39

Tadeusz Rudko, doktor z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, pracuje nad rozwiązaniem problemu zatruwania środowiska olejami mineralnymi stosowanymi w pilarkach.

Ryzy druciane   Magdalena Bodył 40

Ryzy druciane (nazywane także ślizgami drucianymi) to urządzenia do zrywki na małe odległości. Ich konstrukcja była prosta.Pomysł polegał na wykorzystaniu siły grawitacji – ryzy rozpinano w terenach o naturalnym spadku.

Szukaj
Polecamy