Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 12/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Dezyderat   Redakcja 4

Publikujemy fragmenty dezyderatu, który Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wystosowała do Prezesa Rady Ministrów 20 września 2006 r.

Klasy wieku   Redakcja 10

W imieniu naszego Czytelnika zwróciliśmy się do Ośrodka Rozwojowo–Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu z prośbą o interpretację Tabeli stopni trudności w pozyskaniu drewna – tereny nizinne (Katalogi norm czasu dla prac leśnych, str. 32).

Stawka minimalna 33 zł - średni koszt pozyskania m3 drewna?   Józef Grodecki, Władysław Kusiak 18

Ogłaszając przetarg na prace leśne nadleśnictwo określa, jakie kwoty jest gotowe przeznaczył na realizację poszczególnych zadań. Wysokość tych kwot ma wpływ na sposób i jakość wykonywanych później prac, a także – oczywiście – na sytuację ekonomiczną ich wykonawców.

Nowe rozporządznie w sprawie bhp - komentarz specjalisty   Piotr Gotowicki 21

W sierpniu br. opublikowano rozporządzenie ministra środowiska na temat bezpieczeństwa pracy w lesie. Wprowadza ono szereg zmian do aktu prawnego z 1995 r., Są to poprawki, o które postulowano już co najmniej od pięciu lat. Polskie leśnictwo nie przypomina już tego z 1995 r. więc uchwalona wtedy norma prawna dawno przestała wystarczać.

Dlaczego warto czyścić filtr powietrza?   Adam Maciak 26

Jednym z ważniejszych elementów układu zasilania silnika pilarki spalinowej jest filtr powietrza. Jego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych z zasysanego przez silnik powietrza.

Plany a rzeczywistość    28

Na jakiej podstawie nadleśnictwa zlecają firmom leśnym wykonanie cięć w poszczególnych wydzieleniach? Kto decyduje o tym, gdzie i kiedy wykonał trzebież, czyszczenie czy zręb?

Płaćcie uczciwie!    30

– Stawki za zrywkę i hodowlę o 100% w górę! – mówi przedsiębiorca. – Nie ma co dramatyzować – odpowiada przedstawiciel Lasów Państwowych.

Kobieta w lesie   Jan Kowalski 36

Kilka dni temu, kiedy wraz z leśniczym szliśmy odebrać prace, ujrzeliśmy niecodzienny widok: żona jednego z pilarzy – pani Marysia – układała w stosy trzymetrowe (!) słupki dębowe, przygotowane do budowy ogrodzenia.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 38

Finlandia. Jedna firma jedna marka; Niemcy. Komórka zamiast rejestratora? Szwecja. Nowa struktura Komatsu Forest? Japonia. Husqvarna kupuje Komatsu Zenoah; Finlandia. Zmiana warty w Logsecie; Niemcy. Prognoza wydajności surowcowej

Sanki i wozy zrywkowe    40

Tym razem w ramach powtórki z historii wracamy pamięcią do dawnych sposobów wykonywania zrywki półpodwieszonej.

Szukaj
Polecamy