Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 4/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Kupujemy żerdzie   Andrzej Klimczewski 4

Drwal postanowił sprawdzić, czy w Lasach Państwowych szary obywatel może kupić drewno. Nasz współpracownik zadzwonił do kilku nadleśnictw udając, że chce kupić żerdzie.

Szczecin: spotkanie przedsiębiorców z nowym dyrektorem   Romuald Roman 8

Członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych spotkali się ze Sławomirem Wenclem, nowo powołanym dyrektorem RDLP w Szczecinie.

Listy do redakcji    8

Szanowny Panie Redaktorze, Szanowni Koledzy ZULowcy Na temat ciężkiej sytuacji przedsiębiorców leśnych i skandalicznie niskich stawek za usługi leśne powiedziano już prawie wszystko. Wszyscy ludzie związani z branżą leśną, a także proszeni o interwencję politycy i posłowie są jej świadomi. Jak dotąd w niczym to nam nie pomogło.

Do 500 tys. dla mikroprzedsiębiorstw   Agnieszka Bolesta 10

Publikujemy drugą odpowiedź ministerstwa środowiska na dezyderat sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w którym parlamentarzyści domagali się uwzględnienia przedsiębiorców leśnych w unijnych programach.

Przyszłość maszyn leśnych   Jacek Kłudka 14

Mamy teraz w Polsce łącznie ok. 180 harwesterów i forwarderów. Powinniśmy mieć 10 razy więcej.

Budki lęgowe dla ptaków   Mariusz Tkacz 16

Prace związane z wieszaniem, czyszczeniem i konserwacją budek lęgowych dla ptaków są często wykonywane przez firmy leśne.

Niebezpieczne drzewa i... paragrafy   Adam Sieradzki 25

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie przykra refleksja, nasuwająca się po ostatnich prowadzonych przeze mnie dochodzeniach w sprawie wypadków, jakim ulegli operatorzy pilarek spalinowych podczas pozyskiwania drewna.

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 3)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 28

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. W tym numerze ciągniki firmy Farmtrac.

Przetargi poza jednostkami LP   Rafał Sokulski 30

Zaledwie dwie godziny od otrzymania telefonicznego wezwania firma pracująca w parku narodowym ma stawić się w lesie w celu usuwania wiatrołomów. Przejrzeliśmy oferty przetargowe na prace leśne w niektórych gminach, miastach i parkach narodowych w 2007 r.

Inteligentny silnik pilarki - gaźnik z mikroprocesorem   Arkadiusz Seliga 33

Nowa pilarka Stihl MS 280-I, to pierwsza pilarka z tzw. inteligentnym układem sterowania pracą silnika.

Nowoczesna diagnostyka boreliozy   Ewa Dryll 34

Diagnostyka boreliozy opiera się głównie na wykonywaniu testów immunologicznych. Polegają one na oznaczaniu obecności przeciwciał IgG i IgM, skierowanych przeciwko chorobotwórczym bakteriom (test ELISA).

Chroń przed kleszczem pracownika i... siebie    35

Prace leśne, zwłaszcza przy ścince i zrywce drewna, zawsze były postrzegane jako wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia wykonujących je ludzi. Od pewnego czasu wiadomo, że praca w terenie leśnym może wiązać się z dodatkowym ryzykiem, na które szczególnie narażeni są pracownicy ZUL-i i leśnicy. Jest nim ukąszenie przez kleszcza zakażonego wirusem lub bakterią.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 36
Niemcy. Antypolska obsesja Biernatha; Świat. Rynek maszyn leśnych; Finlandia. Wyniki koncernu Ponsse; Niemcy. Krajobraz po Cyrylu; Brazylia. Nowe maszyny na plantacje; Niemcy. Zwolnić z umów i pozwolić na prace przy wiatrołomach!; Bawaria. Państwowe lasy kupują maszyny; Finlandia. Grube przejęła Uittokalusto; Niemcy. Portal kupców pilarzy
Dawne ciągniki zrywkowe   Paweł Rychter 38

Wykorzystanie ciągników w lasach było powszechne na zachodzie jeszcze przed II wojną światową. U nas doszło do tego później, dopiero kiedy do pracy w lesie przystosowano ciągnik rolniczy Ursus C–45.

Szukaj
Polecamy