Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Leśnicy: do lustracji!   Ewa Dryll 4

Andrzej Matysiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych, decyzją numer 34 (wydaną 12 kwietnia 2007 r.) wezwał leśników LP do dobrowolnej lustracji.

Bhp - prawa i obowiązki kierownika   Ewa Dryll 8

Osoby kierujące pracownikami muszą zorganizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.

Zawody w Rogozińcu    10

Od rana 26 kwietnia boisko szkolne Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu zapełniło się młodzieżą w zielonych mundurach. Już po raz drugi organizowane były tu szkolne zawody drwali.

Drema i Furnica 2007    12

Fabrykę mebli na żywo z linią technologiczną biurka i regału można było oglądać na tegorocznych Targach Drema i Furnica w dniach 24-27 kwietnia w Poznaniu.

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 5)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 16

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

Odpowiednio chwycić pilarkę   Arkadiusz Tomczak, Tomasz Jelonek, Witold Grzywiński 18

Jak należy trzymać pilarkę, by pracować nią wygodnie, wydajnie i bezpiecznie?

Meblarstwo   Ewa Dryll 20

Polska branża meblarska w ostatnich latach ma się coraz lepiej. Przedsiębiorcy mówią, że meble to od paru lat jeden z polskich szlagierów eksportowych.

Raz rolnicy, a raz nie O nas w Sejmie - ciąg dalszy   Redakcja 21

Firmy leśne nie mogły dotychczas korzystać ze środków unijnych, bo polscy urzędnicy uważali, że zajmują się one „przetwarzaniem żywych drzew”, czyli działalnością rolniczą nieobjętą pomocą.

Pasy przeciwpożarowe   Rafał Sokulski 26

Jak chronić las przed ogniem? Pasem przeciwpożarowym! Wytyczanie pasów to prosta metoda izolowania tych terenów leśnych, które w sposób szczególny narażone są na ogień – przy drogach publicznych i poligonowych, zakładach przemysłowych, obiektach magazynowych i użyteczności publicznej, parkingach śródleśnych, poligonach i polach roboczych poligonów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczania przeciwpożarowego lasów (Dz. U. z dnia 7 kwietnia 2006 r.) wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pasów przeciwpożarowych:

Nowelizacja ustawy Pzp   Ewa Dryll 28

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych. Postępowania o udzielenie zamówienia mają teraz trwać krócej.

Kolumbia Brytyjska w Kanadzie   Arkadiusz Seliga 30

Greg Jacob, kanadyjski przedsiębiorca leśny i przewoźnik drewna, z powodzeniem kierował w prowincji Alberta firmą Lo-Bar Log Transport Co. Ltd., którą jego rodzice założyli w 1977 r. Postanowił jednak przenieść się do Kolumbii Brytyjskiej – prowincji będącej prawdziwą krainą lasów i gospodarki leśnej.

Harwester na bazie koparki   Rafał Sokulski 33

Firmy Volvo i Ponsse stworzyły nowy kombajn leśny, o nazwie Volvo EC210B F. To wynik przystosowania koparki Volvo EC210B do głowicy ścinkowej Ponsse.

Pakiecik+ czyli program do przetargów   Hubert Kowalczyk 34

Chcę zaprezentować Czytelnikom Drwala program komputerowy mojego autorstwa. Pakiecik+ ułatwia przeprowadzenie procedury przetargowej na usługi leśne.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 36

Finlandia. Bez komputerów ani rusz; Wielka Brytania. 80% drewna z certyfikatem; Brazylia. Zamówienie dla Deerea; Rosja. Spółka Duki Lesorubem Roku; Niemcy. Zezwolenie na wywóz drewna; Finlandia. Komatsu inwestuje; Wielka Brytania. Łagodniejsi wobec przedsiębiorstw

Zapałki spod znaku czarnego kota   Tomasz Wojda 38

W Polsce są trzy fabryki zapałek. Największa w Czechowicach Dziedzicach, kolejne w Sianowie i w Częstochowie. Dwa pierwsze zakłady są własnością Skarbu Państwa. Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego od 1997 r. są pracowniczą spółką akcyjną. Jej symbolem jest czarny kot.

Zwierzyna - dzik i zając    40

W poprzednim numerze pisaliśmy o sarnie i jeleniu. W tym zajmiemy się dzikiem i zającem.

Szukaj
Polecamy