Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 7-8/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7-8/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
SkogsElmia 2007   Rafał Sokulski 8

Kolejny raz leśnicy i drzewiarze z rejonu Morza Bałtyckiego i nie tylko, przybyli do Szwecji na organizowane co cztery lata Targi leśne SkogsElmia.

Szkoła operatorów    12

Byliśmy w Nadleśnictwie Gidle, gdzie obejrzeliśmy nowe dziecko Lasów Państwowych – szkołę dla operatorów specjalistycznych maszyn leśnych. Robi wrażenie.

Skazani na skazanych    14

Brakuje rąk do pracy w lesie. Nadleśnictwa sięgają nawet po więźniów.

Nowa Zelandia   John Moore, Robert Kimbar 16

Patrząc z perspektywy Europejczyka, Nowa Zelandia to przeciwległy koniec świata.

Niewypał z bazooką   Rafał Zubkowicz 21

Wcześniej żaden z nich bazooki w rękach nie miał, a tym bardziej lasu nią nie sadził. No i kiedy przyszło bazooką pieniądze zarabiać, poddali się. Bartek skapitulował po dwóch tygodniach, Wojtka bazooka pokonała po dwóch dniach.

O współpracę i wzajemny szacunek   Jan Kubiak 26

Publikujemy wystąpienie Jana Kubiaka, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie, które zostało wygłoszone 25 maja w Gołuchowie podczas obchodów 15-lecia Stowarzyszenia.

W sejmie o zulach i lasach czyli Janek do Stacha   Redakcja 29

24 maja Sejm zajął się informacją Rządu o stanie lasów w 2005 r. oraz informacją o realizacji w 2005 r. Krajowego programu zwiększania lesistości.

Apel do ministra    32

Publikujemy list, jaki Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych wysłało do ministra środowiska prof. Jana Szyszki. List dotyczy przede wszystkim niskich stawek na usługi leśne (także w kontekście certyfikatów FSC) oraz braku dostępu firm leśnych do dotacji unijnych. Do chwili zamknięcia numeru SPL nie dostało odpowiedzi z ministerstwa.

Jak gasić pożar lasu?   Redakcja 34

Pracownicy firm leśnych często uczestniczą w gaszeniu pożarów lasu. Najczęściej tylko oni są w stanie szybko wyorać pas przeciwpożarowy, ściąć drzewa stojące na drodze posuwania się ognia, zapewnić potem ludzi do pilnowania pogorzeliska. Warto więc, by i drwale, i zrywkarze, i przede wszystkim właściciele firm leśnych znali najważniejsze zasady gaszenia lasu.

Rudy - 15 lat po pożarze   Redakcja 36

W sierpniu 1992 r. wybuchł pożar, który objął ponad 9.000 ha lasów Nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn.

Strój pilarza   Rafał Sokulski 37

Spodnie ochronne i kurtka do prac leśnych Pro Tech to odzież robocza uszyta z nowego, rozciągliwego materiału 4-way RipStop, który ma zapewnić dodatkowy komfort i elastyczność.

Sklepy internetowe ze sprzętem leśnym   Rafał Sokulski 40

Zajrzeliśmy do sklepów internetowych, które handlują sprzętem leśnym. Okazuje się, że oferta jest bardzo bogata a ceny konkurencyjne. Prezentujemy kilka wybranych sklepów. Warto przeglądać strony sklepów internetowych, ponieważ sprzedający często organizują promocje na sprzęt. Zdarza się, że niektóre produkty można kupić znacznie taniej. W przypadku np. siekiery można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Certyfikacja na zielono   Jan Kowalski 42

O certyfikacji napisano już w prasie leśnej setki artykułów. Napisano kto i jak to robi, kto na tym zarabia i jakie są efekty prac certyfikacyjnych – oczywiście dla Lasów Państwowych jak najlepsze.

Używane maszyny leśne w Internecie   Rafał Sokulski 48

Coraz więcej przedsiębiorców leśnych zastanawia się nad kupnem używanej maszyny wielooperacyjnej. Jednak znalezienie ofert sprzedaży jest utrudnione, często bywa tak, że oferta jest bardzo zawężona i ceny pozostawiają wiele do życzenia. Postanowiliśmy przejrzeć strony z ofertami sprzedaży używanych maszyn wielooperacyjnych i przybliżyć obsługę niektórych z nich. Przedstawione serwisy zawierają ogłoszenia z różnych państw. Łatwo porównać propozycje i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 6)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 50

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom rolniczym. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. W tym numerze ciągniki Valtry.

Maszyny używane a bezpieczeństwo pracy   Roman Wojtkowiak 54

Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej, również w Polsce zaczęło obowiązywać prawo unijne. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a konsekwencje mogą być przeróżne.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 56
Niemcy. Obowiązkowa kamera cofania; Kanada. Historia pilarek; Niemcy. Ofiary własnej polityki; Szwecja. Spółdzielczy koncern leśny; Niemcy. KWF-Tagung 2008; Europa. Galileuszowi grozi plajta; Niemcy. Nie przesadzać ze spalaniem; Finlandia. Ponsse wypłaca dywidendę; Niemcy. Razem z drzewiarzami
Szukaj
Polecamy