Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 9/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Zawody Drwali w Niedźwiedziu    6

Niedźwiedź – mała miejscowość niedaleko Świebodzina, choć położona wśród lasów, w niedzielę 24 czerwca stała się centrum kulturalnym ziemi lubuskiej.

Zawody w Bobrowie   Rafał Sokulski 8

VIII Międzynarodowe Zawody Drwali Bobrowa 2007 trwały od 29 czerwca do 1 lipca. 29 zawodników z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Szwecji, Estonii (po raz pierwszy) i Polski konkurowało w pięciu konkurencjach.

Babskie szkolenie   Małgorzata Nowikowska 10

Właścicielami około 5% przedsiębiorstw leśnych w Polsce są kobiety. 23 lipca panie miały okazję spotkać się z koleżankami z branży na szkoleniu Zamówienia publiczne.

Rajd leśników    10

Tuż przed wakacjami, 14–16 czerwca leśnicy z całej Polski już po raz dziewiętnasty spotkali się na corocznym Rajdzie Leśników. Tym razem na miejsce rajdu wybrano Lubelszczyznę.

Konkurs prac hodowlanych    12

RDLP w Poznaniu organizuje co roku konkurs prac hodowlanych. Leśnicy z LP i firm leśnych rywalizują o miano najlepszego w czyszczeniach i trzebieżach.

Apel do dyrektora   Jan Kubiak 18

Publikujemy list otwarty Jana Kubiaka, prezesa zarządu głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych do Andrzeja Matysiaka, dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Przypominamy, że w poprzednim numerze Drwala zamieściliśmy marcowy list Stowarzyszenia do ministra środowiska Jana Szyszki. Do chwili zamknięcia numeru, co potwierdził nam Robert Knysak, pełnomocnik zarządu głównego SPL-u, do Gołuchowa nie trafiła żadna odpowiedź z ul. Wawelskiej w Warszawie. To tu, w jednym gmachu mieści się i Ministerstwo Środowiska i DGLP.

Behapowiec w zulu   Andrzej Klimczewski 20

Zakłady usług leśnych są skazane na płacenie behapowcom spoza firmy. Właściciel małej firmy nie będzie już mógł pełnić obowiązków służby bhp.

Kora debu korkowego   Paweł Staniszewski 22

Na jednym hektarze rośnie zaledwie 70–80 niskich, grubych drzew. Ich rozłożyste korony nie stykają się ze sobą. Jesteśmy na plantacji dębu korkowego. To tu produkuje się materiał na korki do win.

Konie w Nawojowej   Tomasz Dębiec 26

Niekiedy bywa tak, że to, co już uznano za przestarzałe, nieefektywne czy gorsze, okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Historia zna takie przypadki, także z naszego leśnego podwórka.

Trudne drzewo - zadanie dla arborysty   Tomasz Chomicki 34

Czasem trudno usunąć drzewo połamane w trakcie wichury lub burzy – zwłaszcza jeśli stoi niedaleko budynków. Chciałbym pokazać i omówić jeden ze sposobów, jaki stosowałem podczas pracy za granicą.

LIGNA+ w Niemczech   Ewa Dryll 36

Proces technologiczny obróbki powierzchniowej drewna (od heblowania, przez szlifowanie, szczotkowanie, pokrycia proszkowe, impregnację, po woskowanie i lakierowanie), można było obejrzeć na tegorocznych targach LIGNA+ które odbyły się w Hanoverze.

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 7)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 38

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. W tym numerze ciągniki firmy Zetor.

Rozdrabniacze Meri Crusher   M. Różański 40

Meri Crusher to rozdrabniarki produkowane przez fińską firmę Suokone OY. Generalnym przedstawicielem firmy w Polsce jest HEMPOL Sp. z o.o.

Szukaj
Polecamy