Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 3/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Praca w Szwecji   Redakcja 8
O tym, jak trudno znaleźć w Polsce dobrą pracę, wiemy wszyscy. Stąd też, jak kraj długi i szeroki, wszędzie można znaleźć osoby chętne do wyjazdu na saksy.
Czy LP kupią 30 zestawów maszyn wielooperacyjnych?   Redakcja 10
Pierwszy raz pytanie to zadał 16 marca br. jeden z przedsiębiorców leśnych biorących udział w spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z kierownictwem Lasów Państwowych. Zakup 60 maszyn (30 harwesterów i tyle samo forwarderów) przez LP w oczywisty sposób godziłby w interesy prywatnych firm leśnych.
Bezpieczeństwo, jakość, odpowiedzialność   Dariusz Graszka-Petrykowski 12
Naukowiec szefem firmy leśnej? – Broń Boże! – wykrzyknęliby niektórzy. Tymczasem Józef Grodecki udowadnia, że wiedzę teoretyczną można na znakomicie łączyć z praktyką. Jest doktorem nauk leśnych, pracuje jako adiunkt w Katedrze Techniki Leśnej Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jest także współzałożycielem i właścicielem firmy „Lastech” – jednego z największych usługodawców leśnych w Polsce.
Dotacje z PFRON-u   Anna Niemiec 14
Czy firma leśna może otrzymać dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić?
Prawo jazdy na pilarkę   Rafał Zubkowicz 16
Niejednolite, w dużym stopniu uzależnione od otoczenia warunki pracy drwala stwarzają wiele zagrożeń. Osobę pracującą pilarką powinna charakteryzować dobra znajomość rozmaitych technik i umiejętność ich stosowania. Właśnie temu służą kursy pilarza.
Przegląd łuparek (1)   Krzysztof Kajzer, Redakcja 20
W ostatnich latach drewno kominkowe stało się w Polsce bardzo popularne. Jego produkcja na masową skalę wymaga oczywiście zastosowania dużych, stacjonarnych maszyn. Jednak inwestując w mniejsze, mobilne łuparki można uzyskiwać dodatkowy dochód przez cały rok.
Patowa sytuacja   Krzysztof Kajzer 23
Losy firmy Dariusza Halamusa działającej na terenie Nadleśnictwa Świdwin pokazują, że w dobie przetargów na prace leśne jedną z najważniejszych spraw obok rzetelności stają się dobre kontakty międzyludzkie, a także dobre chęci...
Otwarcie ofert   Piotr Niemiec 26
I wreszcie przychodzi długo oczekiwany dzień – dzień otwarcia ofert. Wszystkich oferentów interesują właściwie tylko trzy sprawy: jaka jest kwota przeznaczona na realizację zamówienia, kto wziął udział w przetargu i wreszcie jakie ceny zaoferowali konkurenci.
Ile kosztuje strój pilarza?   Mateusz Garbacz 28
Przykładowe ceny poszczególnych elementów stroju pilarza (w zł)
Olej do smarowania łańcucha   Adam P. Dubowski, Roman Wojtkowiak 30
Układ tnący pilarki łańcuchowej składa się z prowadnicy, piły łańcuchowej i kółka napędowego. Bardzo istotnym czynnikiem dla tego układu jest również środek smarny, czyli po prostu olej.
Rębnia gniazdowa   Paweł Spychała, Paweł Strzeliński 35
W nowych Zasadach hodowli lasu wprowadzono, w ramach grupy rębni złożonych, nową kategorię – rębnie gniazdowe, oznaczoną symbolem III. Nie oznacza to jednak, że do tej pory rębnie takie nie były stosowane w polskich lasach. Funkcjonowały one – w zależności od sposobu prowadzenia cięć i rodzaju odnowienia – w ramach innych kategorii rębni. Obecnie jednak stanowią one osobną grupą, co pozwala na stworzenie bardziej przejrzystych zasad zagospodarowania drzewostanów.
Sprzęt leśny   Arkadiusz Seliga 38
Rębak DH 910; Ochronniki słuchu z telefonem; Silnik czterosuwowy smarowany mieszanką
Kalkulator mechaniczny   Józef Nadolny 39
Gromadzenie i przetwarzanie wciąż wzrastającej ilości danych liczbowych towarzyszy pracy w leśnictwie od zarania. Współcześnie posługujemy się urządzeniami elektronicznymi. Dawniej służyły do tego różne, czasami nawet bardzo precyzyjne i skomplikowane mechanizmy napędzane dźwignią lub korbką. Najtrudniej było przyrządy te zminiaturyzować do poręcznej wielkości tzw. formatu kieszonkowego. Udanym i praktycznym tego przykładem jest opisany poniżej kalkulator, wykonany na początku XX w. w Wiedniu.
Szukaj
Polecamy