Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 10/2009
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
SPL u ministra   Romuald Roman 4

Przedstawiciele Zarządu Głównego Przedsiębiorców Leśnych spotkali się 21 sierpnia w Warszawie z Rafałem Grupińskim. Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kolejna dotacja   Joanna Jelińska 5

W numerze 4/2009 Drwala opisaliśmy historię działającego w województwie świętokrzyskim zula, który otrzymał znaczną dotację z Unii Europejskiej na zakup harwestera, ale niestety nie mógł z niej skorzystać.

Dwa spotkania z dyrektorem   Romuald Roman 6

W pierwszych dniach lipca w Gołuchowie dyrektor generalny LP Marian Pigan spotkał się z członkami Zespołu Doradczego Dyrektora Generalnego LP ds. współpracy LP z przedsiębiorcami leśnymi, a następnego dnia z przedstawicielami Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z całej Polski.

Wnioski zespołu    8

Wnioski opracowane przez Zespół Doradczy Dyrektora Generalnego LP ds. współpracy LP i przedsiębiorców leśnych.

Pilarz i furman z Zawoi   Tomasz Dębiec 16

Jan Drycz pracował w lasach Szwecji, Niemiec, Francji i Austrii. Zarabiał nawet 12 euro na godzinę. Teraz, w Polsce, zarabia 700 zł tygodniowo.

Czyszczenia cz. 1 Kiedy i po co?   Jan Karczmarski 18

Podstawowym zabiegiem hodowlanym decydującym o przyszłej jakości drzewostanu są właściwie przeprowadzone czyszczenia. Skutkiem ich zaniechania lub nieumiejętnego wykonania może być niskiej jakości żerdziowina, w której naprawa popełnionych wcześniej błędów jest trudna lub wręcz niemożliwa.

Równiarki wielomieszowe cz. 2 Zasady użytkowania i konserwacji   OTL Jarocin 21

W poprzednim numerze pisaliśmy o przeznaczeniu i budowie równiarek wielomieszowych. Teraz pora na zasady ich użytkowania i konserwacji.

Co nowego w Ponsse?    26
Fox to nowy, 8-kołowy harwester trzebieżowy. Model ten przeznaczony jest głównie do pracy na gruntach rozmiękłych. W modelu Fox, konstruktorzy - uwzględniając sugestie użytkowników - umieścili żuraw bliżej kabiny, co poprawiło widoczność i rozkład masy maszyny.
Trening przed zawodami cz. 2 Przygotowanie pilarki do pracy   Rafał Sokulski 28

Jacek Stochniałek, Mistrz Polski Drwali i uczestnik Mistrzostw Świata Drwali w 2008 r., daje wskazówki jak trenować przed zawodami drwali. W drugim odcinku o konkurencji przygotowanie pilarki do pracy.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 8) Głowice harwesterowe i procesorowe agregatowane z ciągnikami rolniczymi   Przemysław Murawski 33

Ciągniki rolnicze mają bardzo szerokie zastosowanie także w leśnictwie. Ich zaletą jest możliwość wykorzystania jako źródła napędu dla wielu maszyn leśnych. Większość prac w leśnictwie wykonywana jest w ściśle określonych porach roku, zatem posiadanie jednego źródła napęd, które może współpracować z różnym oprzyrządowaniem, może w znacznym stopniu obniżyć koszty pracy.

Pilarki wysięgnikowe (1) Wiadomości ogólne   Adam Maciak 36

Pilarki wysięgnikowe (wykaszarki, wycinarki, kosy spalinowe) są używane w leśnictwie do prac przy pielęgnacji upraw, wykonywania czyszczeń oraz szlaków zrywkowych. Jednak największe zastosowanie znalazły w ogrodnictwie. Są używane do pielęgnacji trawników, wykaszania zarośli, podkrzesywania drzew, pielęgnacji żywopłotów itp. Z tak dużego zróżnicowania zadań stawianych tym maszynom, wynika duża liczba modeli oferowanych przez producentów.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40
Francja. Wyróbka drewna pohuraganowego; Niemcy. Portal z metodami pozyskiwania drewna; Niemcy. Opłaty FSC
Stare pilarki - Stihl BBU i BUD   Günther Heim 42

Pilarki kabłąkowe Stihl BBU i BUD łączy identyczny sposób napinania piły łańcuchowej. Obie były użytkowane w tartakach na terenie Saksonii do lat 60. XX wieku.

Szukaj
Polecamy