Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 11/2009
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Ochrona przyrody w lasach   Adam Depka Prądzinski 4

W dniach 10-12 września w położonym w samym sercu Borów Tucholskich zajeździe w Fojutowie, odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa Zarządzanie Ochroną Przyrody w Lasach. Jej organizacji po raz kolejny podjęła się Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Szlaki obowiązkowe   Redakcja 14

Na terenie RDLP w Zielonej Górze od marca 2008 r. obowiązuje zarządzenie nakładające obowiązek udostępniania drzewostanów szlakami operacyjnymi. Publikujemy treść Zarządzenia 6/2008 Dyrektora RDLP w Zielonej Górze.

Sprzęt z Południowego Tyrolu   Rafał Sokulski 16

Pod koniec lipca Drwal miał okazję odwiedzić cztery firmy w południowym Tyrolu (Włochy), które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń dla branży leśnej i drzewnej. Mimo, że w każdej z firm produkuje się zupełnie inny sprzęt, to mają one ze sobą dużo wspólnego: działają w malowniczej okolicy, ze względu na bliskość Alp zajmują niewielką powierzchnię, pracują w nich bardzo młodzi ludzie.

Czyszczenia cz. 2 Zadania czyszczeń   Jan Karczmarski 18

Podstawowe zadania czyszczeń to regulacja składu gatunkowego i formy zmieszania drzewostanu, oraz jego zagęszczenia i stopnia zwarcia.

Trening przed zawodami cz. 3 Przerzynka i okrzesywanie   Rafał Sokulski 26

Jacek Stochniałek, Mistrz Polski Drwali i uczestnik Mistrzostw Świata Drwali w 2008 r. daje wskazówki jak trenować przed zawodami drwali. W ostatnim odcinku o konkurencjach złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i okrzesywanie.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 9) Żurawie hydrauliczne montowane na maszynach leśnych   Jacek Brzózko 32

Żurawie hydrauliczne to standardowe wyposażenie większości współczesnych wysokowydajnych maszyn do pozyskiwania drewna oraz pojazdów przeznaczonych do transportu drewna po drogach publicznych.

Pilarki wysięgnikowe (2) Budowa wykaszarek i wycinarek   Adam Maciak 37

W poprzednim miesiącu przedstawiłem Czytelnikom Drwala ogólne wiadomości o różnych rodzajach pilarek wysięgnikowych. Teraz chciałbym omówić budowę wykaszarek i wycinarek - tj. urządzeń najczęściej używanych w profesjonalnych zastosowaniach pilarek wysięgnikowych.

Stare pilarki - Pilarki kabłąkowe Dolmar CB   Günther Heim 42

W obydwu prezentowanych modelach pilarek silniki umieszczone są centralnie przed kabłąkiem. Napęd przenoszony jest w lewo przez przekładnię zębatą czołową.

Szukaj
Polecamy