Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 3/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
O harwesterach w Rogozincu   Adam Depka Prądzinski 6

W sobotę 30 stycznia 2010 r. w Technikum Leśnym w Rogozińcu odbyła się konferencja pt. Nowoczesne rozwiązania w harwesterach. Obecnych było ponad sto osób. Głównie właścicieli i pracowników zuli.

Odłamki w drzewach   Daniel Klawczyński, Dominika Skonieczna 12

Mimo że od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 60 lat, wiele nadleśnictw wciąż boryka się z problemem militarnych śmieci. Wojenna spuścizna ujawnia się w trakcie prac zrębowych, Albo podczas cięcia w tartaku. Bywa, że robi się gorąco...

Forwardery Eco Log serii C   Arkadiusz Seliga 16

Po wprowadzeniu na rynek harwesterów serii C, szwedzki producent maszyn leśnych Eco Log wzbogacił swoją ofertę o forwardery serii C - maszyny wyposażone w silniki Mercedes Benz.

Czyszczenia cz. 6 Organizacja pracy   Jan Karczmarski 18

Ostatni odcinek cyklu poświęcony jest pracy podczas wykonywania czyszczeń oraz najczęściej popełnianym błędom.

Szkolenia drwali - czy Lasom coś do tego?   Joanna Jelińska 22

Zostań drwalem w weekend - to zasada, według której organizuje się wiele kursów dla drwali. Tymczasem aby porządnie wyszkolić drwala, potrzeba co najmniej 12 dni.

Jak zorganizować zawody drwali?   Piotr Marciniak 24

Na początek absolutne podstawy - co muszą wiedzieć uczestnicy zawodów i sędziowie? A więc - o niezbędnym wyposażeniu zawodnika, podstawach bhp, zasadach klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Zalety chwytaków do drewna   Włodzimierz Stempski 26

Dźwiganie i przemieszczanie ciężarów, wymagające dodatkowo silnego pochylenia ciała, jest czynnością o największym wydatku energetycznym dla robotnika pracującego przy pozyskaniu drewna - pisał Witold Grzywiński na łamach Drwala (nr 6/2005).

Przegląd haków i chwytaków   Rafał Sokulski 30

Prezentujemy przegląd dostępnych na polskim rynku haków i chwytaków (zwanych też kleszczami). Zdjęcia i informacje zaczerpnęliśmy z materiałów dystrybutorów. Haki i chwytki są uporządkowane od najtańszych do najdroższych.

Harwesterem po klęsce   Jacek Brzózko 34

Pozyskiwanie drewna z obszaru poklęskowego jest procesem technologicznym tylko z pozoru przypominającym typowe pozyskiwanie w warunkach rębnych.

Ostrzenie pił łańcuchowych   Adam Maciak 38

Ostrzenie piły należy do podstawowych czynności obsługowych, wykonywanych przez użytkownika pilarki. Tępa lub niewłaściwie ostrzona, piła zwiększa wysiłek operatora, powoduje szybsze zużycie elementów układu tnącego oraz zwiększa ryzyko wystąpienia odbicia.

Stare pilarki - RINCO BB1   Günther Heim 42

Model RINCO BB1 to konstrukcja udoskonalona w porównaniu z modelem RINCO A (Drwal nr 4/2009). Zachowano w niej podstawowe cechy poprzednika (wydłużona budowa, poziomy cylinder skierowany ku głównemu operatorowi, dwa rodzaje uruchamiania i ukośnie zamocowany główny uchwyt sterujący).

Szukaj
Polecamy