Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 5/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Kursy dla drwali a wypadki   Andrzej Olszewski 14

Czy obecna praktyka nadawania uprawnień kwalifikacyjnych do zawodu drwal-operator pilarki nie stymuluje wzrostu wypadkowości?

Leśne smoki ze Spychowa   Daniel Klawczyński 16

Nadleśnictwo Spychowo za pomocą plakatów tłumaczy ludziom, że harwestery nie niszczą lasu

Kockums 822 - legenda zrywki   Adam Depka Prądzinski 24

W połowie lat 80. sprowadzono do Polski ponad 100 sztuk szwedzkich skiderów linowych Kockums 822. W Bieszczadach pracuje jeszcze ok. 40 tych maszyn.

Jak zorganizować zawody drwali? cz.3 Przerzynka precyzyjna   Piotr Marciniak 28

Swoimi doświadczeniami w organizacji zawodów drwali dzieli się Piotr Marciniak, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi. Autor pracował m.in. przy organizacji I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych w Tucholi w 2009 r., był też na Mistrzostwach Europy w Umiejętnościach Leśnych w tym samym roku.

Transport drewna w Ameryce   Redakcja 30

Dzięki uprzejmości amerykańskiej Służby Leśnej (US Forest Service), prezentujemy archiwalne zdjęcia ludzi i maszyn podczas pracy w lesie w różnych latach i rejonach Stanów Zjednoczonych. Fotografie pochodzą ze strony internetowej www.fs.fed.us

Skidery - budowa ogólna   Jan Skarżyński 34

W Polsce zrywa się przede wszystkim dłużyce. A do tego świetnie nadają się relatywnie niedrogie skidery.

Motyki z certyfikatem   Redakcja 37

Motyki leśne typu Dudek produkcji firmy Krumpholz-Werkzeuge, uzyskały certyfikat niemieckiego Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF). Uznano je za narzędzia nadające się do prac w trudnych warunkach leśnych.

Nowa wciągarka Pfanzelt   Arkadiusz Seliga 37

Pod nazwą 91 S-line niemiecka firma Pfanzelt-Maschinenbau oferuje nową serię jednobębnowych wciągarek do zrywki drewna średniej grubości.

Minimaszyny ze Szwecji   Arkadiusz Seliga 37

Szwedzka firma BJM Maskin AB produkuje maszyny leśne od przeszło 40 lat. Jest to przedsiębiorstwo rodzinne, w którym pracują bracia Halvard i Olle Jacobsonowie oraz syn Halvarda - Ulf. BJM ma w ofercie interesujące produkty niszowe.

Obsługa pilarki. Czynności wykonywane co tydzień i co miesiąc   Adam Maciak 38

W poprzednim numerze opisałem czynności obsługowe, wykonywane codziennie przez operatora pilarki. Teraz o tych, które wykonuje się rzadziej.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40

Niemcy, Bawaria. Bezpieczeństwo pracy; Świat. Maszyny zaczynają się sprzedawać; Niemcy, Badenia-Wirtembergia. Bojkot przetargu; Europa. Certyfikacja kwalifikacji; Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Mistrzyni gospodarki leśnej; Szwecja. Harwester i do kłód, i do balotów; Niemcy, Turyngia. Drwale przeciw prywatyzacji

Stare pilarki - Hornet z Kanady   Günther Heim 42

Era pilarek jednoosobowych rozpoczęła się na kontynencie północnoamerykańskim w połowie lat 40. XX wieku. Pierwsze maszyny jednoosobowe miały jeszcze wiele cech z pilarkami dwuosobowymi (np. ręczne sprzęgło i smarowanie piły łańcuchowej).

Szukaj
Polecamy