Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Mikroprzedsiębiorcom łatwiej o dotacje    4

Dla mikroprzedsiębiorstw starających się o dotację unijną wprowadzono kilka ułatwień. Są one potrzebne, dotychczas rozdysponowano jedynie około 1/8 środków, a do wydania nadal pozostaje ok. miliard euro. A znajdujemy się już w drugiej połowie okresu programowania na lata 2007-2013.

II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych    8

14 drużyn brało udział w II Mistrzostwach Polski w Umiejętnościach Leśnych, które odbyły się pod koniec kwietnia w Technikum Leśnym w Starościnie.

Komisja w Szczecinie   Romuald Roman 10

15 kwietnia w RDLP w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji ds. współpracy z przedsiębiorcami leśnymi. Krzysztof Wróbel, przewodniczący komisji i zastępca dyrektora RDLP ds. ekonomicznych, poinformował o zmianach osobowych - odtąd komisja składać się będzie z sześciu przedstawicieli RDLP i czterech przedstawicieli przedsiębiorców leśnych.

Zespół w Łagowie   Romuald Roman 10

Ostatnie posiedzenie zespołu doradczego DGLP ds. współpracy Lasów Państwowych z przedsiębiorcami leśnymi odbyło się 27-28 kwietnia w Łagowie. Zebranie otworzył przewodniczący Zespołu Piotr Grygier, dyrektor RDLP w Poznaniu.

Studenckie zawody drwali   Adam Depka Prądzinski 12

14 maja w Warszawie odbyły się I Zawody Drwali Studentów Leśnictwa, zorganizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW we współpracy z firmą Husqvarna

Czy zul powinien obawiać się Natury 2000? (1)   Ewa Referowska-Chodak 14

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 powstała na mocy unijnej Dyrektywy Siedliskowej, która odwołuje się także do Dyrektywy Ptasiej. Jej ideą jest zabezpieczenie najważniejszych, najcenniejszych i najbardziej reprezentatywnych dla kontynentów ekosystemów, wraz z towarzyszącą im fauną i florą.

Szkolenia drwali   Zbigniew Mleczko 20

W każdej umowie z zulem na pewno jest zapis o niedopuszczeniu do pracy osób nieprzestrzegających przepisów bhp. Lasy powinny to egzekwować i będzie OK - pisze nasz Czytelnik.

Borelioza a biorezonans   Katarzyna Kmieć 21

Nikt nie udowodnił szkodliwego działania biorezonansu, ale nikt nie udowodnił też jego skuteczności - o leczeniu boreliozy tą metodą pisze prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę

E-forwardery   Arkadiusz Seliga 22

John Deere produkuje teraz pięć typów forwarderów serii E. Oto dla przykładu dwa z nich, które trafiły na rynek już ponad rok temu.

Forwardery Rottne   Arkadiusz Seliga 22

8-kołowy forwarder Rottne F13S o ładowności 12 to następca modelu Rottne Solid F12S.

Zestaw Valmeta   Arkadiusz Seliga 23

Valmet 901TX to harwester firmy Komatsu Forest, który wraz z forwarderem Valmet 840TX tworzy wydajny zestaw trzebieżowy.

Stihl MS 362   Redakcja 23

Pilarka spalinowa Stihl MS 362 została nagrodzona złotym medalem na Targach Las-Expo 2010 w Kielcach (5-7 marca). Urządzenie ma wysoki moment obrotowy, dużą moc i niski poziom wibracji (system antywibracyjny ze sprężynami umieszczonymi między silnikiem, a uchwytami).

Jak zorganizować zawody drwali? cz.4 Ścinak z użyciem trenażera   Piotr Marciniak 24

Swoimi doświadczeniami w organizacji zawodów drwali dzieli się Piotr Marciniak, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi. Autor pracował m.in. przy organizacji I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych w tym samym roku.

Przyczepki do quadów   Rafał Sokulski 26

Quad w lesie zwykle kojarzy się leśnikowi z intruzem. Jednak maszyna ta może być przydatna do zrywki kłód i dłużyc.

Skidery chwytakowe - budowa ogólna i modyfikacje   Jan Skarżyński 30

Specjalistyczne ciągniki leśne mają dwuczęściową ramę połączoną przegubem i napęd na wszystkie koła. Konstrukcja taka umożliwia jazdę w bardzo trudnym terenie i uzyskiwanie dużych sił uciągu.

Regulacja gaźnika w pilarce, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują   Adam Maciak 34

Regulacje gaźnika pilarki zwykle wykonuje się w serwisie. Dlaczego więc w ogóle zajmuje się tą sprawą? Bo z moich obserwacji wynika, że gdy silnik pilarki przestaje prawidłowo pracować, to pierwszą rzeczą jaką robi użytkownik, jest właśnie kręcenie śrubami regulacyjnymi gaźnika. Często wykonuje on tę czynność bez świadomości skutków swoich działań, co w efekcie może prowadzić do poważnej awarii.

Stare pilarki - Dolmar CK 4   Günther Heim 38

Model Dolmar CK 4 należy do mniej znanych pilarek spalinowych. Może być obsługiwany zarówno przez dwóch operatorów jak i przez jednego. Konstrukcja przypomina pilarki dwuosobowe, ale mechanizmy smarowania i napinania piły łańcuchowej znajdują się na korpusie silnikowym, a nie na głowicy prowadnicy.

Szukaj
Polecamy