Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 7/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Elmia Bioenergy 2010   Mateusz Liziniewicz 6

Już po raz czwarty miasto Jonkoping, położone w południowej Szwecji, stało się światowym centrum energii odnawialnej - pisze ze Szwecji Mateusz Liziniewicz.

Zespół w Porażynie   Romuald Roman 8

18 maja w Porażynie odbyło się spotkanie Zespołu Doradczego DGLP ds. współpracy LP z przedsiębiorcami leśnymi z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Marianem Piganem.

Spotkanie szczecińskiego SPL-u   Romuald Roman 8

8 czerwca w Nadleśnictwie Smolarz odbyło się spotkanie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Światło przez drewno   Redakcja 9

OFFWOOD - to nazwa materiału, powstałego dzięki połączeniu drewna i światłowodów.

Mistrzostwa Europy arborystów   Rafał Sokulski 10

12 i 13 czerwca w Pruhonicach koło Pragi rozegrano mistrzostwa Europy arborystów. Jest to cykliczna impreza, która co roku odbywa się w innym państwie.

Czy zul powinien obawiać się Natury 2000? (2)   Ewa Referowska-Chodak 14

Jak wynika z opracowań sygnowanych przez Ministerstwo Środowiska, w związku z Naturą 2000 pewna grupa leśnych siedlisk przyrodniczych powinna być wyłączona z użytkowania.

Zul z Kaszub   Adam Depka Prądzinski 16

Marcowe popołudnie, Kaszuby, teren Nadleśnictwa Osusznica (RDLP Szczecinek). W przysypanej śniegiem buczynie z trudem odnajduję pracujących ludzi i ciągnik zrywkowy Belarus 820 z przyczepą samozaładowczą Długpol. To najnowszy nabytek firmy Usługi Leśne Jan Rekowski.

Konie w Bieszczadach   Daniel Klawczyński 18

Podczas wędrówki po Bieszczadach turyści prędko oswajają się z widokiem ciężkiego sprzętu do pozyskania i transportu drewna. Liczne składnice zlokalizowane przy głównych drogach, dymiące retorty, obok których piętrzą się wysokie na kilka metrów rzędy drewna stosowego - świadczą o tym jak ogromne znaczenie mają tu lasy.

Muzeum siekier   Edward Marszałek 22

1750 siekier i toporów można obejrzeć w prywatnym muzeum koło Bodzentyna w Górach Świętokrzyskich.

Jak jest w Niemczech?   Waldemar Spychalski 24

Po moim liście o certyfikacji firm leśnych w Niemczech (patrz Drwal 4/2010) otrzymałem sporo pytań. Dotyczą one zwłaszcza problemów, jakie napotykają polscy przedsiębiorcy w naszych nadleśnictwach. Pytający chcą wiedzieć jak w praktyce rozwiązują je Niemcy.

Test siekier   Piotr Szybis 26

Test i pracownicy zula Jodła spod Siewierza testowali dwie siekiery marki Krumpholz.

Nowe szelki   Redakcja 27

Husqvarna wprowadza na rynek nowe szelki do profesjonalnych wykaszarek i wycinarek.

Nowości Farmy   Adam Depka Prądzinski 27

Szwedzka firma Fors MW wprowadziła na rynek trzy nowe żurawie do transportu drewna. Reklamuje je jako Farma Generation 2.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 28

Niemcy. Drugi rok załamania na rynku; Finlandia. John Deere inwestuje w Joensuu; Niemcy. Jaki deficyt drewna w 2020 r.?; Wielka Brytania. Logset reorganizuje dystrybucję; Niemcy. Zakład Deere`a w Mannheim i Bruchsal; Brandenburgia, Niemcy. Płaca minimalna a zamówienia publiczne; Austria. Przechowywanie drewna na mokro; Niemcy. Strategia Leśna 2020

Jak zorganizować zawody drwali? cz.5 Okrzesywanie   Piotr Marciniak 30

To już ostatni artykuł z tego cyklu. Czytając tekst prosimy pamiętać, że pokazujemy dla przykładu organizację zawodów drwali dla szkół leśnych.

Martwe drewno   Ewa Zin 33

Zrąb w południowej Szwecji. -A to co?! - pytam, wskazując na sterczące kikuty ściętych w połowie drzew. Czyżby rozgrywano tu jakiś konkurs arborystyczny? A może drzewa ścinano sekcyjnie, jak w Kanadzie, tylko że drwale w połowie roboty poszli na fajrant i nie wrócili? A może operator harwestera, zamiast porządnie pracować, beztrosko bawił się w Chucka Norrisa?

Klembanki   Krzysztof Wójcik 34

Klembankiem zwykło się nazywać specjalistyczny ciągnik zrywkowy przeznaczony głównie do zrywki całych drzew.

Stare pilarki - Mall z USA   Günther Heim 42

Mall Tool Company to firma nieistniejąca już na rynku. Pilarka Mall 12 A - oprócz typowej tabliczki identyfikacyjnej na silniku - ma dodatkową tabliczkę na obudowie przekładni, informującą o producencie przekładni i zespołu tnącego (jest to ten sam producent co silnika). Tabliczki są przymocowane bardzo solidnie - jest to typowe dla północnoamerykańskich pilarek.

Szukaj
Polecamy