Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 9/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Zawody zrywkarzy konnych   Mateusz Buła 4

Już po raz ósmy w Łopusznej koło Nowego Targu przy stadninie koni Stanisława Buły odbyły się mistrzostwa Podhala w konnej zrywce drewna. Mistrzostwa organizowane są przy okazji zwodów hippicznych o puchar wójta gminy Nowy Targ, które rozgrywane są nieprzerwanie od 12 lat.

Interforst 2010   Rafał Sokulski 6

Jest 14 lipca. Jadę monachijskim metrem, do centrum targowego mam kilka przystanków. Wagon wewnątrz jest oklejony informacjami o targach leśnych. Dodatkowo głos dobiegający z głośników również informuje o targach.

Dzień Żubra w Lutowiskach   Edward Marszałek 10

7 sierpnia w Lutowiskach, w ramach IV Dnia Żubra, rozegrano tradycyjne zawody drwali. Na starcie stanęło 15 zawodników, reprezentujących zakłady usług leśnych z nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany.

Zul koło stolicy   Adam Depka Prądzinski 12

Paweł Jędrzejewski pierwsze kroki w usługach leśnych stawiał w Nadleśnictwie Lidzbark (RDLP w Olsztynie) w 1995 r. Zawzięty i uparty nie poddał się kiedy przyszło mu trzydziestką zrywać nawet 2,5 metrową tartaczkę.

Spotkanie zespołu   Romuald Roman 16

29 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Doradczego DGLP z wiceministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim oraz dyrektorem generalnym LP Marianem Piganem. W spotkaniu uczestniczyli również naczelnicy DGLP Alina Niewiadomska i Jerzy Kapral.

Przeciw kleszczom   Adam Depka Prądzinski 17

Nowością na polskim rynku są przeznaczone dla drwali przeciwkleszczowe spodnie z wkładką antyprzecięciową. Firma Grube oferuje dwa modele, w których zabezpieczenie przed kleszczami uzyskano dzięki zaimpregnowaniu ich środkami zawierającymi permetrynę.

Pozyskanie biomasy leśnej w Szwecji   Mateusz Liziniewicz 18

Pozyskanie biomasy leśnej w Szwecji jest dziś opłacalne i stymuluje rozwój nowych technologii.Właściciele zakładów usługowych cieszą się ze wzrostu zapotrzebowania na swoje usługi.

Test pilarek klasy 60 cm3   Redakcja 20

Pilarki spalinowe klasy 60 cm3 bardzo dobrze sprzedają się na rynku europejskim. Redaktorzy niemieckich czasopism Agrartechnik i dlz-agrarmgazin postanowili porównać wady i zalety czterech modeli pilarek.

Polski przedstawiciel Rottne   Ireneusz Kamiński 23
Firma Kopa-Kamiński Maszyny Leśne z siedzibą w Koninie, została założona przez Ireneusza Kamińskiego, Johannesa Koopa i Berndta Lachmana. Celem założycielskim spółki było nawiązanie współpracy jako przedstawiciel szwedzkiej firmy Rottne.
Smolarnia   Dominika Skonieczna 24

Jeszcze na początku ubiegłego wieku w puszczach istniały liczne osady potaszników, smolarzy i dziegciarzy. Jednak pędzenie smoły drzewnej stawało się coraz mniej opłacalne. Z jednej strony malało zapotrzebowanie na dziegieć i smołę, a z drugiej - pojawiły się bardziej efektywne przemysłowe metody produkcji tych substancji. Wielkie smolarnie zaczęły znikać z krajobrazu puszcz w końcu XIX i początkach XX w.

Skorpion 250 RG/90   Karolina Wołosz 26

W styczniu firma Teknamotor z Ostrowca Świętokrzyskiego wprowadziła na rynek nowy model rębaka - Skorpion 250 RG/90 z podajnikiem gąsienicowym.

Nowy osprzęt Deere`a   Arkadiusz Seliga 26

Firma John Deere oferuje jako opcję wyposażeniową system przedłużania skrzyni kłonicowej do forwarderów JD 1010E, JD 1110E, JD 1210E i JD 1510E, a ściślej do ich wąsko- i krótko- skrzyniowych wersji.

Miniforwarder Terri 34   Arkadiusz Seliga 27

W sierpniu 2009 r. szwedzka firma Alfing i Almhult AB przejęła od przedsiębiorstwa MMS produkcję miniforwardera Terri. Nowy producent zmienił konstrukcję miniforwardera w 43 miejscach, także w gruncie rzeczy jest to już nowa maszyna.

Tigercat 1135   Arkadiusz Seliga 27

Od czasu nabycia szwedzkiej firmy Hemek przez kanadyjskiego producenta maszyn leśnych Tigercat minęło 10 lat. W aktualnej ofercie Tigercata trudno już zauważyć ślady szwedzkich konstrukcji. Bardzo zmieniła się bowiem stylistyka maszyn. Wyjątkiem jest 8-kołowy harwester H09 - maszyna trzebieżowa, którą Hemek swego czasu kupił od firmy Steber.

Sprzęt ochrony osobistej cz. 2   Jörg Hartfiel 28

Jörg Hartfiel, kierownik działu Człowiek i Praca w badawczo-atestacyjnym stowarzyszeniu Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) w Niemczech, przedstawia sprzęt ochrony osobistej stosowany w niemieckim leśnictwie.

Forwardery [2]   Krzysztof Wójcik 32

W poprzednim numerze Drwala pisaliśmy o budowie ogólnej i przeznaczeniu forwarderów. Teraz o kłonicach, oponach i wyposażeniu kabiny operatora.

Modyfikacje silników. Zmniejszenie toksyczności spalin   Adam Maciak 36

Producenci silników do pilarek musieli w ostatnich latach zmniejszyć emisje ich spalin. Jak sobie z tym poradzili?

Rzeźbimy krzesło i ławkę   Rafał Sokulski 42

W drugiej części cyklu o rzeźbieniu pilarką pokazujemy, jak zrobić krzesło i ławkę.

Stare pilarki - Pionieer NU 17   Günther Heim 46
Firma Pionieer, której znakiem firmowym jest stylizowana jodła, była jedną z pierwszych produkujących pilarki jednoosobowe. Firma ta nadal jest obecna na tynku - ...
Szukaj
Polecamy