Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 10/2011
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Witold Łasica 3
Dla przedsiębiorców leśnych zbliża się gorący okres przetargów organizowanych przez nadlesnictwa na wykonywanie usług leśnych w 21012 roku. Pisze ten tekst na gorąco i mam nadzieje, że gdy trafi on do Czytelników...
Rogów 2011   Marek Bodył 4
Przez 3 dni, od 7 do 9 września, Rogów był bez wątpienia leśną stolicą Polski - na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego odbyły się X Międzynarodowe Targi Leśne. W ramach targów, których tradycja sięga, roku odbyło się wiele imprez towarzyszących: seminaria, konferencje oraz Mistrzostwa Polski Drwali. Na stanowiskach rozmieszczonych w dwóch halach wystawienniczych oraz w lesie zaprezentowało się blisko 90 firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Spotkanie Komisji   Romuald Roman 10
21 lipca w siedzibie RDLP w Szczecinie odbyło się spotkanie robocze Stałej Komisji ds. Współpracy z Firmami Leśnymi działającymi na terenie dyrekcji szczecińskiej. W spotkaniu wziął udział dyrektor RDLP w Szczecinie Witold Koss...
10 lat OTL   Marek Bodył 12
Przedostatniego dnia sierpnia Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie świętował 10-lecie działalności. Z tej okazji zorganizował na swoim terenie konferencję pt. Ewolucja technologii i techniki w leśnictwie. W uroczystości uczestniczyło około 250 zaproszonych gości, w tym Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych z dyrektorem Marianem Piganem na czele, dyrektorzy i naczelnicy wydziałów regionalnych dyrekcji LP, przedstawiciele zakładów LP o zasięgu krajowym, nadleśniczowie...
Nieprawdziwe informacje w ofercie wykonawcy   Magdalena Michałowska, Urszula Lisiecka 14
Ustawa Prawo zamówień publicznych pozwala zamawiającemu na wykluczenie z postępowania wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik postępowania (art. 24 ust. 2 pkt. 3). W artykule z poprzedniego miesiąca napisano, że najczęściej kwestionowane przez zamawiających są: przygotowywane przez wykonawców wykazy (m.in. wykonanych dostaw, usług, robót budowlanych, oraz osób zdolnych do wykonania zamówienia) czy oświadczenia (m.in. o tym, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia mają wymagane uprawnienia).
List do redakcji   Waldemar Spychalski 16
Droga Redakcjo!
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem we wrześniowym numerze Drwala odpowiedź pana dyrektora RDLP w Szczecinie Witolda Kossa na problemy jednego z przedsiębiorców leśnych (patrz list do redakcji). Komentarz redakcji o zwyczajach w Japonii lat 70. z sugestią przeniesienia ich na teren Lasów, spodobał się na pewno nie tylko zulowcom. Szkoda, że to zaledwie uszczypliwy dowcip a nie praktyczna rada. Była to bowiem bardzo dowcipna odpowiedź na jeszcze lepsze żarty pana dyrektora, które można przeczytać w jego komentarzu: Mam nadzieję, że odpowiedziałem na postawione przez Pana pytania. Podkreślam jednak, że trudno jest ustosunkować się do tego jednego przypadku, nie znając szczegółowych okoliczności.
Rębaki cz. 3   Witold Łasica 18
Przedstawiamy część trzecią przeglądu rębaków przygotowanego dla naszej redakcji. Już w październiku uruchomimy przegląd rębaków w internecie na stronach Drwala - www.drwa.net.pl. Początkowo będzie to wersja testowa, którą chcemy sprawdzić przy pomocy naszych wiernych Czytelników. Dlatego wszelkie uwagi do przeglądu, także te mniej istotne, prosimy kierować na: rebaki-drwal@oikos.net.pl .
Rozliczanie prenumerat w zulach   Witold Łasica 21
Zbliża się koniec roku. Jest to czas, w którym wielu przedsiębiorców zamawia prenumeratę Drwala na kolejny rok kalendarzowy. Zwykle mam kilkanaście telefonów od prenumeratorów z informacjami, że ich biura księgowe lub osoby zajmujące się księgowością nie do końca wiedzą jak i kiedy prawidłowo rozliczać wydatki na prenumeratę. Przedsiębiorcy obawiają się, że koszty te mogą zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy. Wbrew pozorom, nie taki diabeł straszny... Co zrobić, by prenumerata okazała się kosztem podatkowym?
Kobieta w harwesterze   Katarzyna Lewańska-Tukaj 22
Wspaniali mężczyźni we wspaniałych maszynach - to wzbudza emocje. A jeśli za sterami potężnego harwestera siedzi kobieta? O pracy w lesie z Jagodą Jasika, bodajże jedyną w Polsce kobietą - operatorem tych maszyn - rozmawia Katarzyna Lewańska-Tukaj.
Nasienne żniwa 2011. Zapowiada się dobry sezon dla zbieraczy   Marek Bodył 24
Jesień i wczesna zima to okres, kiedy wiele zuli zarabia dodatkowo na zbiorze szyszek i nasion na potrzeby nadleśnictw. Najpierw przychodzi pora na zbiór (głównie z ziemi) nasion drzew liściastych, a w późniejszym okresie - na zrywanie szyszek ze ściętych drzew iglastych (o zbiorze bukwi pisaliśmy w nr. 5/2011 Drwala).
Jesteśmy, gdy trzeba   Dariusz Gizak 28
Rozmowa z Marianem Targoszem, dyrektorem Ośrodka Transportu Leśnego w Gorzowie Wielkopolskim.
Usprzętawiajcie się, inwestujcie!   Dariusz Gizak 31
M.in. o sytuacji zuli w szczecińskiej dyrekcji LP i kontrowersjach wokół planów inwestycyjnych Ośrodka Transportu Leśnego w Gorzowie Wielkopolskim z Romualdem Romanem, prezesem Regionalnego Oddziału Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych w Szczecinie, rozmawia Dariusz Gizak.
Obsługa pilarek i wykaszarek - wiadomości ogólne   Adam Maciak 34
Każde urządzenie mechaniczne - czy to pilarka, czy harwester - wymaga okresowej obsługi i przeglądów technicznych. Zakres tych czynności jest oczywiście różny dla różnych maszyn. Pewnie ogólne zasady obowiązują jednak w przypadku wszystkich urządzeń.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 38
Kanada. Przygotowania do targów DEMO International 2012; Finlandia. Sprawozdanie Ponsse za pierwsze półrocze; Finlandia. Ekologizacja gospodarki leśnej; Szkocja, Wielka Brytania. Leśne kółka rolnicze - konkurencja dla przedsiębiorców?
Finansowanie w praktyce 2/4   Witold Łasica 40
Środki własne. Popularną metodą finansowania inwestycji nie tylko w leśnictwie - szczególnie w początkowym okresie istnienia firmy - jest korzystanie ze środków własnych przedsiębiorcy.
Stare pilarki: Wright B 520   Günther Heim 42
Pilarka Wright B 520 znacznie odbiega budową od innych pilarek jednoosobowych. Po pierwsze w miejsce piły łańcuchowej zastosowana jest piła szablasta, przypominająca piłę typu lisi ogon, budząca skojarzenia z początkami mechanizacji pozyskiwania drewna (1860 r. - Ransome, Anglia; 1861 r. - Hamilton, USA; 1920 r. - Wade, USA).
Szukaj
Polecamy