Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3
Na początku grudnia w SGGW w Warszawie odbyła się konferencja pod hasłem Status oraz forma prawna i organizacyjna PGL LP – czy jest rozsądna alternatywa. Głównym inicjatorem była organizacja o szlachetnej nazwie Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, w zarządzie której jest jeden z byłych ministrów środowiska i jeden z byłych dyrektorów generalnych LP, późniejszy Główny Analityk. Przedziwnym trafem jeszcze przed rozpoczęciem znane były konkluzje, że generalnie jest fantastycznie i nie ma potrzeby niczego zmieniać.
Szwedzki finał   Marek Bodył 4
Leśnictwo stanowi w Szwecji dominującą formę użytkowania gruntów – 2/3 powierzchni tego państwa porośniętych jest lasem. Lasy o charakterze produkcyjnym rosną na ponad 50% powierzchni kraju. Na jednego mieszkańca przypada ok. 3 ha lasu (dla porównania w Polsce jest to poniżej 1 ha). Jako że głównymi bogactwami naturalnymi tego skandynawskiego kraju oprócz lasów są wysokiej jakości rudy żelaza, a na powierzchni większej od Polski o 1/3 żyje ponad czterokrotnie mniej mieszkańców, nie dziwi fakt, że na terenach tych rozwija się przemysł maszyn leśnych.
Komentarz do wskazówek...   Witold Łasica 8
Niedawno wpadło mi w ręce, dzięki uprzejmości życzliwych osób, pismo dyrektora generalnego LP do dyrektorów rdlp ze wskazówkami w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne w 2012 roku. Po lekturze tego pisma postanowiłem podzielić się z Czytelnikami Drwala moimi subiektywnymi uwagami. Pismo to jest dostępne w każdym nadleśnictwie i każdy zulowiec ma zapewne możliwość zapoznania się z nim i nie ma potrzeby publikowania go w Drwalu czy na stronach internetowych www.drwal.net.pl.
Na straży plaż. Ochroniarze wydm   Daniel Klawczyński 9
Spacerując po plaży można zauważyć poukładane gałęzie, czyli płotki faszynowe, na które wiatr nanosi piach, dzięki czemu nabrzeże powoli się odbudowuje i tym samym ogranicza destrukcyjne działania sztormów. To najbardziej widoczne efekty działalności pracowników ochrony wybrzeża
Rhino i Grizzly w akcji   Redakcja 12
Leśnicy i przedsiębiorcy leśni z nadleśnictw Radziwiłłów, Łąck, Płock i Skierniewice mieli na początku listopada okazję zobaczyć, jak pracują mikrociągniki firmy Yamaha z leśnym osprzętem: przyczepą do zrywki drewna z żurawiem i uniwersalną przyczepą.
Miniforwarder Dino 1   Łukasz Żebrowski 13
Niemiecka firma Zens-Technik jest producentem (według własnego projektu) leśnych miniciągników zrywkowych Dino 1. Główną zaletą maszyny są niewielki ciężar – do 7 ton – w zależności od wyposażenia oraz homologacja umożliwiająca rejestrację jako samochodu ciężarowego, a tym samym poruszanie się po drogach publicznych.
Zawieszenie działalności gospodarczej   Witold Łasica 14
Szczyt przetargów na usługi leśne w 2012 roku ogłaszanych przez nadleśnictwa mamy już za sobą. Niestety, nie każdy przedsiębiorca może wygrać przetarg i część potencjalnych wykonawców pozostanie bez zleceń. Na szczęście wiele firm zajmuje się nie tylko usługami leśnymi, ale także transportem samochodowym, budownictwem, ogrodnictwem, terenami zieleni, itp. Przedsiębiorców starających się dywersyfikować swoje źródła przychodów trzeba pochwalić za rozsądek i racjonalne postępowanie. Te firmy poradzą sobie na rynku i być może za rok wrócą do usług leśnych. Co natomiast mają czynić przedsiębiorcy, którzy zajmowali się wyłącznie usługami leśnymi? Często miejsce ich zamieszkania, wiek lub status społeczny, wyklucza prowadzenie innej działalności gospodarczej. Można np. odpocząć od pracy w lesie i czekać na przetargi na usługi leśne na 2013 rok i liczyć, tym razem szczęście się uśmiechnie.
Pozyskiwanie drewna pilarką    15
Na początku roku 2012 na rynku wydawniczym powinna pojawić się interesująca pozycja książkowa Pozyskiwanie drewna pilarką – techniczne, ergonomiczne i organizacyjne aspekty pracy drwala.
Ciepło - zimno (1)   Urszula L. Kwiatek 16
Styczeń i luty to w naszym klimacie dwa najzimniejsze miesiące roku. W tym okresie wypada szczególnie o siebie zadbać – w tym poprzez dobór odpowiedniej diety. Przyjrzyjmy się dziś temu, co warto jeść, gdy temperatura spada poniżej zera, a co powinno być na ten czas usunięte z diety
Ile waży drewno? ITD już wie...   M B 18
Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała ułatwione zadanie przy kontrolach przewoźników drewna. Przy transporcie takich ładunków ich masa zostanie ustalona na podstawie objętości i gęstości danego gatunku drewna. Te dwie wartości zostaną przez siebie pomnożone i w ten sposób znana będzie masa przewożonego towaru. Rozwiązanie takie wprowadza nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis wejdzie w życie 19 stycznia 2012 roku.
Wybór kasku do pracy w lesie   Arkadiusz Seliga 19
Oferta kasków ochronnych dla pilarzy jest stosunkowo bogata. Przy wyborze kasku należy sprawdzić jego podstawowe cechy. Cena nie może być najważniejszym kryterium oceny
Rekordowe KWF-Tagung 2012?   Redakcja 20
KWF-Tagung to jedna z największych imprez targowych branży leśnej na świecie. Targi odbywają się co cztery lata w różnych regionach Niemiec. Najbliższą (już 16.) edycję zaplanowano na 13–16 czerwca 2012 r. w Bopfingen (południowa Szwabia).
Drwal w prenumeracie   Witold Łasica 21
Pragniemy podziękować wszystkim naszym Czytelnikom, a szczególnie stałym i nowym prenumeratorom, za to, że nas kupują i czytają. Dla wydawcy i redakcji nie ma ważniejszego, wymiernego wskaźnika oceny ich pracy, niż wzrastająca sprzedaż kolejnych numerów pisma. Jeszcze raz dziękujemy!
Czym jest ergonomia? (2)   Wiesława Ł. Nowacka 22
Tym razem – m.in. o chorobach zawodowych, wypadkach przy pracy i szkodliwych czynnikach mechanicznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych, na jakie mogą być narażone osoby pracujace przy pozyskaniu drewna
Drzewa w lesie (1): Sadzenie   Agnieszka Gawłowska 24
Wiele przedsiębiorstw świadczących usługi leśne, wykonuje również zadania polegające m.in. na projektowaniu, zakładaniu i pielęgnowaniu zieleni przydomowej czy zadrzewień miejskich
Ile państwa w lasach?   Andrzej Klocek 28
Polityka leśna Rosji kojarzona jest z władzą państwową. Brak jest dialogu, który by służył rozwiązywaniu istniejących i rodzących się konfliktów między różnymi grupami interesu – pisze autor bardzo ciekawego artykułu o rosyjskim leśnictwie, który ukazał się w jednym z ostatnich numerów AFZ-Der Wald.
Przedstawiciele zuli   Karolina Wołosz 30
Interesy środowiska przedsiębiorców leśnych reprezentuje Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych. Podstawą prawną jego działania jest ustawa z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Jego członkowie pracują społecznie, organizując różnego rodzaju pomoc koleżeńską.
Drzewa GMO w leśnictwie - iluzja czy przyszłość?   Justyna A. Nowakowska 33
Inżynieria genetyczna w rolnictwie to już codzienność, począwszy od transgenicznej paszy (na bazie ziemniaków, kukurydzy, soi czy rzepaku) dla zwierząt, po próby chowu bydła czy ryb odpornych na czynniki chorobotwórcze. Również i my na co dzień stykamy się z wyrobami zawierającymi produkty zmodyfikowanych organizmów, którymi są np. drożdże piwowarskie i piekarnicze, witaminy, dodatki spożywcze, czy szczepy bakteryjne używane do produkcji serów.
Trzech graczy - jeden cel   Zbigniew Laurów 36
W latach 90. ubiegłego wieku nastąpiły ważne zmiany w metodach i zasadach prowadzenia prac leśnych – obsługę produkcyjną leśnictwa zaczęły przejmować prywatne zakłady usług leśnych, zatrudniając w zasadzie byłych pracowników produkcyjnych Lasów Państwowych.
Lasy prywatne w Polsce (1)   Piotr Gołos 39
Publikujemy pierwszy artykuł z cyklu poświęconego problemom gospodarowania w lasach prywatnych. W kolejnych numerach autor zamierza zapoznać Czytelników m.in. z ogólną charakterystyką lasów prywatnych, z zasadami funkcjonowania wspólnot gruntowych, celami, jakie stawia sobie Polski Związek Zrzeszeń Leśnych. Będzie też o założeniach PROW dla właścicieli lasów na lata 2006–13 i kolejny okres – 2014–20
Amerykańska legenda   M. Pierewicz 42
Jeep Cherokee XJ ma długą i bogatą historię, która zaczęła się już w latach 70. od aliansu amerykańsko-francuskiego, w którym brały udział firmy AMC i Renault. Rezultat okazał się na tyle udany, że model ten był produkowany aż do 2001 roku. I dziś można polecić „iksjota” nie tylko miłośnikom amerykańskich legend.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 46
Dolna Saksonia, Niemcy Wypadkowość w lasach państwowych; Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy Współpraca z lasami niepaństwowymi; Niemcy Nowy układ zbiorowy dla branży kształtowania krajobrazu; Szwajcaria Drogi frank - dla tartaków źle;
Metody pozyskania drewna energetycznego   Arkadiusz Seliga 48
Szwecja ...trzebież korytarzowa; Badenia-Wirtembergia, Niemcy ...przezbrojonym forwarderem
Stihl BLK   Günther Heim 49
Jeep Cherokee XJ ma długą i bogatą historię, która zaczęła się już w latach 70. od aliansu amerykańsko-francuskiego, w którym brały udział firmy AMC i Renault. Rezultat okazał się na tyle udany, że model ten był produkowany aż do 2001 roku. I dziś można polecić „iksjota” nie tylko miłośnikom amerykańskich legend.
Szukaj
Polecamy