Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 2/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3

Najgorętszy (wbrew naszej środkowo-europejskiej aurze) i najbardziej nerwowy okres w roku - walkę o wygranie przetargu na usługę na kolejny rok, czy raczej walkę o byt - większość przedsiębiorców ma już za sobą. Są przegrani i wygrani, choć wygrana częstokroć ma gorzki smak. Lasy Państwowe nadal nie potrafią traktować sektora usług leśnych jako swojego strategicznego partnera, z którym poprawna współpraca warunkuje przecież właściwe i długofalowe realizowanie statutowej działalności - dbałości o stan polskich lasów.


Przetargi na 2012 rok, czyli leśna partyzantka   Marek Bodył 4
Do przetargów ogłoszonych w ostatnim okresie zastrzeżenia można mnożyć. Jednak do głównych należy wciąż z pewnością powszechne zawieranie umów na okresy jednoroczne oraz kierowanie się przy wyborze oferty przede wszystkim jak najniższą ceną. Nadleśnictwa dużo wymagają, ale za wiele w zamian zaoferować nie chcą.
560XP - wschodząca gwiazda?   Marek Bodył 7
Od lutego w sieci dealerskiej Husqvarny na terenie całej Polski ma być dostępny zapowiadany najnowszy model pilarki, przeznaczonej dla profesjonalistów - 560XP.
Zul Górniak   Dariusz Gizak 10
Bogusław Górniak wraz z bratem Tadeuszem pierwszych doświadczeń w pracy w lesie nabierał już w wieku 13-14 lat, gdy ich ojciec prowadził zrywkę końmi. Specyfikę tej pracy poznawali więc od młodości i z najlepszego źródła.
Las-Expo w Kielcach   Redakcja 15
16-18 marca w Kielcach odbędą się XII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo. Drwal we współpracy z organizatorami przygotował warsztaty dla przedsiębiorców leśnych.
Ile godzin, ile wiedzy?   Arkadiusz Tomczak, Tomasz Jelonek, Witold Grzywiński 18
W myśl zapisu Kodeksu Pracy (art. 237), pracownika nie wolno dopuszczać do pracy, jeśli nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. Dokumentem potwierdzającym niezbędny zakres wiedzy i umiejętności jest zwykle zaświadczenie o ukończeniu stosownego szkolenia.
Drzewa w mieście (2): Pielęgnacja   Agnieszka Gawłowska 18
Wiele przedsiębiorstw świadczących usługi leśne wykonuje również zlecenia polegające m.in. na projektowaniu, zakładaniu i pielęgnowaniu zieleni czy zadrzewień miejskich
Lasy prywatne w Polsce (2)   Piotr Gołos 20
Publikujemy kolejny artykuł z cyklu poświęconego problemom gospodarowania w lasach prywatnych. Tym razem autor zastanawia się, czy gospodarka leśna  w lasach niepaństwowych to dobry biznes?
Czym jest ergonomia? (3)   Wiesława Ł. Nowacka 22
Praca operatora specjalistycznej maszyny leśnej to zajęcie, które pozwala na dużą swobodę działania i niezależność. Mechanizacja prac pozyskaniowych powoduje jednak nowe zagrożenie dla zdrowia pracownika.
Ciepło - zimno (2)   Urszula L. Kwiatek 24
Styczeń i luty to w naszym klimacie dwa najzimniejsze miesiące roku. W tym okresie wypada szczególnie o siebie zadbać - w tym poprzez dobór odpowiedniej diety. Miesiąc temu Czytelnicy Drwala mieli okazję dowiedzieć się, które produkty spożywcze mają działanie wyziębiające. Dzisiaj - o tym, co rozgrzewa.
Słowniczek terminów drzewnych - wstęp   Robert Kimbar 26
Kontakt zakładów usług leśnych z pozyskanym drewnem jest co najmniej dwojaki. Po pierwsze pracownicy firm leśnych zobligowani są w ramach swojej codziennej pracy do takiego przygotowania ściętych drzew do sprzedaży, aby stały się surowcem drzewnym spełniającym wymagania określonych norm i warunków technicznych. Po drugie - niejednokrotnie sami stają się nabywcami drewna.
Forester znaczy leśnik   M. Pierewicz 28
Jeśli tradycyjna terenówka wydaje się zbyt twarda i wolna, zaś crossovery zbyt delikatne - warto zwrócić uwagę na niepozorne auto o wyglądzie podwyższonego kombi. Kto bliżej pozna Subaru Forestera, często nie chce już innych modeli
Wykorzystanie surowca drzewnego   Wojciech Gil 33
Efektywność gospodarki leśnej w dużej mierze zależy od stanu i jakości drzewostanów. Od struktury i zasobności lasu oraz pełnionych przez niego funkcji zależą zarówno strategiczne, jak i krótkoterminowe zadania gospodarki leśnej na danym obszarze.
Stołeczne zule   Wojciech Fonder 34
RDLP w Warszawie jest dyrekcją specyficzną ze względu na położenie lasów wokół aglomeracji warszawskiej. Efekt - duża podaż miejsc pracy i ogromna presja mieszkańców na tereny leśne
Harwester trzebieżowy Komatsu 901 TX.1   Arkadiusz Seliga 36
Model Komatsu 901TX.1 to udoskonalona wersja harwestera wyspecjalizowanego w trzebieżach, oferowanego przez firmę Komatsu Forest. Silnik E3-Power, montowany w tym modelu, odpowiada wysokim standardom ekologicznym i zarazem cechuje się wyjątkową sprawnością i ekonomicznością.
Ostrzenie pił łańcuchowych   Adam Maciak 38
Od właściwego naostrzenia piły w znacznej mierze zależy efektywność i bezpieczeństwo pracy pilarką. Niewłaściwie ostrzona piła zwiększa wysiłek operatora, powoduje szybsze zużycie elementów układu tnącego oraz zwiększa ryzyko odbicia pilarki
Partner C6   Günther Heim 42
Pierwsza pilarka szwedzkiej firmy Partner AB to konstrukcyjna następczyni pilarki BeBo (patrz Drwal 11/2011). Postęp techniczny daje o sobie znać pod względem mocy, ciężaru i jakości wykończenia.
Szukaj
Polecamy