Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 3/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3
W lutym nastąpiła istotna zmiana w administracji Lasów Państwowych, na razie presonalna - na dyrektora generalnego powołany został Adam Wasiak, zajmujący uprzednio stanowisko dyrektora RDLP w Radomiu. O dotychczasowym generale, który piastował ten zaszczytny urząd przez cztery lata, słuch nagle zaginął...
Walne zebranie SPL   Marek Bodył 4
10 lutego w Gołuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Swą obecność zapowiadał dyrektor generalny LP Marian Pigan, ale w międzyczasie został odwołany. Decyzje delegatów były znacznie mniej radykalne - nowy zarząd wybrano w starym składzie.
Wielka rodzina   Marek Bodył 6
Firma Ponsse, jedna z trzech największych na świecie produkujących harwestery i forwardery, to firma rodzinna pod wieloma względami. Z jednej strony prowadzona jest przez trzech braci, synów założyciela, Binari Vidgrena. Z drugiej - jej strategią jest tworzenie bliskich relacji z klientami.
Ponsse nigdy nie umiera   Marek Bodył 10
Hasło reklamowe firmy Ponsse można przetłumaczyć jako najlepszy przyjaciel drwala. I rzeczywiście, przy okazji wizyty w siedzibie firmy w Vierema w Finlandii, w przyjacielskiej atmosferze przeprowadziliśmy rozmowę z dyrektorem naczelnym i prezesem Juho Nummelą.
Fachwcy od przetargów, czyli prawnik, teczka i wirtualny sprzęt   Dariusz Gizak 12
W tegorocznych przetargach przepadło wiele firm, które od długiego czasu świadczyły usługi leśne na danym terenie. Takie zdarzenia miały miejsce np. w nadleśnictwach Skierniewice, Radziwiłłów czy Grójec.
Cztery do brydża   Zakład Mechanizacji Leśnictwa SGGW Warszawa 14
Tak jak zapowiedzieliśmy wcześniej (Drwal 2/2012), zleciliśmy Zakładowi Mechanizacji Leśnictwa SGGW w Warszawie przeprowadzenie ekspertyzy porównawczej czterech dużych profesjonalnych pilarek. Do testów wybraliśmy modele Husqvarna 500XP, Stihl MS302, Makita DCS 0401 oraz dodatkowo niemłodą już konstrukcję Husqvarna 357XP.
Największy w lasach chełmskich   Emilian Szczerbicki 18
Jan Michalski z Sawina k.Chełma prowadzi działalność gospodarczą pod szyldem Kompleksowe Usługi Prac Leśnych. Od roku 1982 był drwalem w lasach chełmskich. Z prywatnymi firmami leśnymi zetknął się na początku lat 90. w Wałbrzychu i Szczecinku, kiedy to na ścianie wschodniej panowała jeszcze reformatorska cisza.
Czym jest ergonomia? (4)   Wiesława Ł. Nowacka 22
Osoby pracujące przy pozyskaniu drewna są narażone na szkodliwe oddziaływanie przede wszystkim czynników o charakterze fizycznym i mechanicznym. W mniejszym stopniu zagrażają im czynniki o charakterze biologicznym i chemicznym.
Stihl MS 241 C-M   Redakcja 26
Nowy model pilarki łańcuchowej Stihl MS 241 C-M został wyposażony w elektroniczny system sterowania pracą silnika. System M-Tronic precyzyjnie reguluje punkt zapłonu i dozuje mieszankę paliwowo-powietrzną tak aby pilarka osiągała nalepszą moc w każdym zakresie obrotów. MS 241 C-M doskonaje nadaje się do okrzesywania drzew, pozyskiwania drewna miękkiego, trzebieży oraz pielęgnacji młodników.
Słowniczek terminów drzewnych: Wałki, szczapy, dłużyce i kłody   Robert Kimbar 30
Przygotowany do sprzedaży surowiec drzewny może mieć bardzo różne wymiary. Drewno może być cienkie, jak i grube, krótkie jak i długie, o kształcie naturalnym (okrągłe w przekroju), albo też zmienionym - innym niż okrągłe (np. połupane albo zrębkowane). W zależności od tego, jakimi wymiarami będzie się cechować dany kawałek drewna, w różny, ale bardzo ściśle określony sposób, będzie nazywany.
Jak to robią w Gościnie?   Katarzyna Lewańska-Tukaj 30
O tym, jak to robić, by współpraca nadleśnictwa z zakładem usług leśnych układała się poprawnie, z nadleśniczym Nadleśnictwa Gościno, Krzysztofem Olejnikiem, rozmawia Katarzyna Lewańska-Tukaj.
Zule dla nauki   Tomasz Wojda 33
Pracownicy jednostek badawczych, zajmujących się doświadczalnictwem leśnym, do pomocy w pracach terenowych muszą zatrudniać zule. Gdy do lasu wchodzi nauka, firmy leśne dostają nietypowe zlecenia.
Rozsądny kompromis   M. Pierewicz 36
Kupno młodego używanego auta z napędem obu osi, które sprawdzałoby się w codziennej eksploatacji jest niełatwym zadaniem. Wybór: Kia Sportage II lub Hyunadai Tucson wydaje się dobrym rozwiązamiem. Trzeba jednak pójść na kompromis i zrezygnować z prestiżu, ale to mała cena za rozsądny sprzęt.
Samochody na holzgas. Drewno do baku?   Marek Bodył 42
Ceny paliw na stacjach wciąż rosną a zasoby ropy naftowej kurczą się nieubłagalnie. Może trzeba wrócić do zapomnianej, a prostej technologii holzgasu, czyli gazu drzewnego, stosowanego do zasilania silników spalinowych? Wystarczy odpowiednio rozdrobnione suche drewno, specjalna instalacja i zwykły samochód...
Gospodarka leśna bez stosów   Arkadiusz Seliga 44

Lasy północnoniemieckiego pasa sosnowego mają stosunkowo niewielką zasobność z uwagi na ubogie siedliska. Mimo to prywatni właściciele lasów, którzy są zorganizowani w zrzeszeniu gospodarczym, uzyskują z nich spore dochody dzięki przemyślanej logistyce pozyskania, zrywki i wywozu drewna...

Przewoźnicy załadują więcej   Redakcja 46
O tym w jaki sposób Inspekcja Transportu Drogowego ma ustalać masę ladunku drewna załadowanego na samochód wywozowy, pisaliśmy już w Drwalu (patrz nr 1/2012). Do tej sprawy wracamy raz jeszcze, gdyż po konsultacjach społecznych ukazała się nowa wersja rozporządzenia ministrów środowiska i gospodarki w sprawie określania gęstości drewna.
Jadalne rośliny leśne kraju nadmorskiego   Wojciech Gil 48
Zgodnie z rosyjskim Kodeksem Leśnym (par. 34) do leśnych zasobów jadalnych należą owoce drzew leśnych, orzechy, jagody, grzyby, nasiona, sok brzozowy itp.
KWF-Tagung 2012   Arkadiusz Seliga, Redakcja 50
Jedną z największych imprez targowych branży leśnej na świecie - niemieckie targi KWF-Tagung - zaplanowano na 13-16 czerwca w Bopfingen w południowej Szwabii. Będzie to już 16. edycja tej imprezy
Obsługa okresowa pilarek spalinowych   Adam Maciak 52
W Drwalu nr 12/2011 opisywałem czynności niezbędne w codziennej obsłudze pilarek spalinowych. Teraz opiszę te, które należy wykonywać co tydzień i co miesiąc
Raket XD   Günther Heim 58
Szwedzka pilarka Raket z silnikiem z głowicą żarową, doprowadzaną do żarzenia w ciągu ok. 20 s. skonstruowana została na bazie norweskiej pilarki Comet.
Szukaj
Polecamy