Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 4/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Redakcja 3
Po mroźnej zimie wiosna nam wybuchła - niby to najzwyklejsza rzecz pod słońcem, która nie powinna zaskoczyć nikogo, kto już parę wiosen ma na karku.
Robotnik, leśnik dwa bratanki...   Marek Bodył 4
Kieleckie, Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech, które odbyły się w dniach 16-18 marca, to jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych, poświęconych technice rolniczej. Razem z Agrotechem, w tym samym miejscu i czasie, zorganizowano XII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo.
Z Husqvarną bezpiecznie   Redakcja 8
Jednym z leśnych akcentów kieleckich targów Las-Expo było uhonorowanie firmy Husqvarna znakiem bezpieczeństwa KRUS, potwierdzającym spełnianie wymagań dotyczących wskaxników pewności technicznej i technologicznej.
Komatsu 855 i 865   Łukasz Żebrowski 10
Firma Komatsu Ltd. zaprezentowała niedawno dwa nowe forwardery, oznaczone numerami 855 i 865. Maszyny, wyposażone m.in. w nowy silnik, skrzynię biegów i przestronniejszą kabinę, sprawdzają się zarówno w trzebieży, jak i na zrębach całkowitych.
Postęp w szkoleniu operatorów   Redakcja 11
Koncern John Deere - jeden z największych producentów maszyn rolniczych i leśnych na świecie - uczestniczy w projekcie mającym służyć podniesieniu standardów kształcenia operatorów wielooperacyjnych maszyn leśnych.
Być partnerem dla Lasów   Jan Kubiak 12
Co powinno się zmienić, by stosunki między Lasami Państwowymi a zulami układały się po partnersku? Prezentujemy głos Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.
Pozyskiwanie drewna zaniżone!   Emilian Szczerbicki 14
Czy funkcje lasu: przyrodnicza, gospodarcza i społeczna są właściwie skorelowane? Czy w przyszłości rynek pracy dla zuli będzie miał szansę znacznego wzrostu? - nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pt. "Zrównoważona gospodarka zasobami leśnymi".
Kierunek - wschód   Dariusz Gizak 16
Zakład Usług Leśnych i Transportowych Waldmex Dariusza Jarząbka ma siedzibę w Wejsunach na terenie Puszczy Piskiej. Jego właściciel - z zawodu rolnik-mechanizator - do 1991 roku pracował w LP jako mechanik w warsztatach Nadleśnictwa Maskulińskie. Ze specyfiką pracy w lesie od najmłodszych lat zaznajamiał go ojciec - lesniczy z ponad 30-letnim stażem.
Wariant kombinowany   Dariusz Gizak 19
- Na początku lutego trwały jeszcze procedury przetargowe i nie miałem zawartych umów na prace leśne na dwóch z trzech obrębów Nadlesnictwa. Przez cały styczeń i część lutego nie miałbym, czym pozyskać i zerwać drewna, gdyby nie dwa nasze zestawy wielooperacyjne, które pracowały na dwie zmiany - móri Piotr Czyżyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Maskulińskie.
Na wielkanocnym stole   Urszula L. Kwiatek 22
Po okresie postu: kapusty kiszonej i śledzia, stół wielkanocny to prawdziwe szaleństwo: wędliny, mięsa, ćwikła z chrzanem, sałatki z jajkiem, mazurki, makowce, serniki i babki drożdżowe. To wszystko jest bezpieczne i ma uzasadnienie.
Wspólnoty gruntowe   Piotr Gołos 24
W Polsce poza nielicznymi zrzeszeniami właścicieli lasów prywatnych (o czym więcej będzie w kolejnym numerze Drwala) oraz indywidualnymi właścicielami lasów (najczęściej rolnikami), istnieje również historyczna forma gospodarowania w lasach, jaką są wspólnoty gruntowe. Lasy we wspólnotach zajmują około 50 tys. ha i stanowią 4,6% powierzchni lasów prywatnych w Polsce.
Po prostu tnij, nic więcej   Marek Bodył 26
Od lutego dostępna jest już w Polsce pilarka Husqvarna 560 XP - najnowszy model przeznaczony dla profesjonalistów. Najciekawszym z zastosowanych w niej rozwiązań wydaje się niewymagający regulacji gaźnik z zespołem AutoTune. - Najważniejsze, żeby się tego nie bać - zapewnia Ryszard Wójtowicz, kierownik serwisu sieci dilerskiej Husqvarny.
Bez wyobraźni   Adam Sieradzki 28
Całkowity brak wyobraźni, lekceważenie przepisów bezpieczeństwa pracy przy ścince i obalaniu drzew, a do tego praca pod wpływem alkoholu - to czynniki, które po raz kolejny doprowadziły do śmierci drwala.
Land Rover Discovery II - nowoczesna tradycja   M. Pierewicz 33
Druga generacja Land Rovera Discovery (1996-2004) wydaje się bardzo podobna do poprzedniej, zapoczątkowanej w 1989 roku. Konstruktorzy bazowali na sprawdzonej, solidnej konstrukcji, lecz nie tylko ją poprawili, ale też - niestety - skomplikowali. Na szczęście nie wszystkie egzemplarze skażone są nadmiarem nowoczesności.
Słowniczek terminów drzewnych: Postać drewna   Robert Kimbar 36
Po ścięciu rosnącego drzewa, okrzesaniu i przerzynce drewno ma na przekroju poprzecznym kształt mniej więcej okrągły, dlatego też leśnicy i drzewiarze pozyskane drewno o naturalnym kształcie (fachowo: "naturalnym kształcie pobocznicy") nazywają drewnem okrągłym.
Bezpieczny Las po raz drugi   Jacek Żerański 37
Rozpoczęła się kolejna - druga edycja konkursu "Bezpieczny Las" adresowanego do przedsiębiorców leśnych wykonujących usługi leśne na rzecz Lasów Państwowych. Od września 2011 roku w lasach Warmii i Mazur trwają wizytacje 12 zgłoszonych do konkursu zakładów. Rozstrzygnięcie rywalizacji zaplanowano na czerwiec 2012.
Mała retencja w Lasach Państwowych   Marek Goździk, Rafał Bartosz 38

Finansowane przy udziale środków unijnych przetargi na roboty budowlane związane z projektami małej retencji to kolejna szansa dla zuli. Obiekty mają być proste konstrukcyjnie i wykonane z materiałów naturalnych, dzięki czemu można je wykonać przy użyciu podstawowego sprzętu dostępnego firmom leśnym.

MaxiXplorer po nowemu    42
Firma Komatsu Forest oferuje nową wersję systemu sterowniczego do swoich harwesterów i głowic w postaci pakietu oprogramowania MaxiXplorer 3,0.
Harwester Sampo z wymiennymi głowicami    43
Przedsiębiorstwo Harvest Forsttechnik, niemiecki diler firmy Sampo, oferuje harwester Sampo 1066 z dwiema wymiennymi głowicami do pozyskiwania drewna cienkiego.
Zmodyfikowany skider LKT    44
Na ostatnich targach Agritechnica firma MHD-Forsttechnik, niemiecki diler słowackiej firmy Martimex-Alfa, przedstawiła skider LKT 82 ze zmodyfikowanym podwoziem i nową stylistyką kabiny.
Logset 10F Titan przy pracy    44
Pod koniec 2011 roku zostały zorganizowane pierwsze w Kanadzie pokazy pracy forwardera 10F fińskiej firmy Logset. Forwarder pracował w ekstremalnych warunkach terenowych niedaleko miasta Saguenay-Chicoutimi w Quebecu.
COX 140   Günther Heim 46
Mniej więcej do roku 1995 pilarki były narzędziami do użytku profesjonalnego. Później zaczęły się pojawiać lżejsze i prostsze w obsłudze pilarki np. dla właścicieli lasów czy rzemieślników. Model COX 140 to jedna z pierwszych prostych pilarek bezprzekładniowych dla okazjonalnych użytkowników.
Szukaj
Polecamy