Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 5/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3
Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej oraz rozwojem gospodarczym rośnie również zapotrzebowanie na drewno dla celów przemysłowych i energetycznych. Równocześnie rosną umotywowane względami ochrony środowiska naciski na ograniczenie pozyskania drewna w lasach.
Silva Regina 2012   Marek Bodył 4
W Brnie (Republika Czeska) w dniach 31 marca- 4 kwietnia odbyły się Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Myślistwa Silva Regina. Równolegle na terenie centrum wystawienniczego trwały imprezy pokrewnych branż: Techagro (Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej), Biomass (Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Rolnictwie i Leśnictwie) oraz Animal Vetex (Międzynarodowe Targi Weterynaryjne).
Nauka w służbie praktyki   Marek Bodył 10
Podczas zorganizowanej przez Katedrę Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Międzynarodowej Konferencji Naukowej \\\"Technika i technologie w gospodarce leśnej\\\", która odbyła się w dniach 22-23 marca w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce, prelegenci wygłosili łącznie blisko 40 referatów.
Spotkania na szczycie   Romuald Roman 12
22 marca w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych - Jana Kubiaka i Romualda Romana - z wiceministrem Januszem Zaleskim.
Produkcja i pozyskanie drewna - co nas czeka?   Wojciech Gil 14
Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy czwartej edycji Zimowej Szkoły Leśnej przy Instytucie Badawczym Leśnictwa, która odbyła się w dniach 20-22 marca. Pełny tytuł spotkania to: \\\"Przyrodnicze i gospodarcze aspekty produkcji oraz wykorzystania drewna - stan obecny i prognoza\\\".
Zul na plantacji?   Marek Bodył 16
Badania nad plantacyjną uprawą topoli w przyrodniczych warunkach Polski wykazały, że jeśli zastosuje się właściwe odmiany, we właściwej więźbie, odpowiednio przygotuje glebę oraz przeprowadzi zabiegi pielęgnacyjne i ochronne - ich produkcujność nie będzie odbiegać od wielkości osiąganych w Europie południowej i zachodniej.
Leśne smoki - wciąż ich mało   Firma Forlas 20
Regionalna Dyrekcja LP w Toruniu spełnia wszelkie kryteria wprowadzenia na szeroką skalę harwesterów do swoich lasów. Jednak tak się nie dzieje. Dlaczego?
Mam niepokorną duszę   Dariusz Gizak 22
W marcowym Drwalu pisaliśmy o tym, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy leśne za nielegalne porozumienie, które wpłynęło na przebieg i wynik przetargu. Prezes UOKiK nałożyła na zule pracujące na terenie Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń kary w wysokości blisko 36 i 14 tys. zł. Przedsiębiorcy odwołali się do sądu. Poniżej publikujemy wywiad z jednym ze skarżących - Mariuszem Blumkowskim.
Podręcznik drwala   Redakcja 25
W Polsce ponad 90% drewna pozyskiwane jest ręcznie, przy użyciu pilarek. Dość szybko w ostatnich latach wzrasta co prawda liczba harwesterów pracujących w lasach, jednak z pewnością jeszcze przez długi czas pilarka spalinowa pozostanie głównym narzędziem do ścinki drzew.
Nowości Fao Far   Redakcja 28

Istniejące od ponad 20 lat polskie przedsiebiorstwo Fao Far, importer oraz producent maszyn leśnych, od stycznia 2012 r. ma w ofercie kilka nowych modeli przyczep i żurawi własnej produkcji.

Prawdziwy dżip   M. Pierewicz 33
Jeep to wzorzec auta terenowego i nic dziwnego - kryje w sobie geny wojskowego Willysa, bohatera II wojny światowej. To od niego uczono się konstruować osobowe auta 4x4 już nie tylko na rynek wojskowy. Pełnoprawnym dziedzicem Willysa jest Jeep Wrangler TJ (196-2006).
Słowniczek terminów drzewnych: Średnica drewna   Robert Kimbar 36
Im surowiec drzewny ma lepszą jakość i większe wymiary, tym do wyższej klasy/grupy jakościowo-wymiarowej można go zaliczyć. Jakość jest tym lepsza, im mniej dana sztuka drewna ma wad, a jeśli chodzi o wymiary - bierze się pod uwagę długość drewna, a także wybrane jego średnice. 
Środki ochrony indywidualnej   Wiesława Ł. Nowacka 38
Likwidacja lub ograniczenie oddziaływania czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych to podstawowy obowiązek pracodawcy. Jednym ze sposobów postępowania jest stosowanie środków ochrony osobistej. Jak zwiększyć zainteresowanie, akceptację i chęć robotników do ich stosowania?
Alergia - grunt to diagnoza   Urszula L. Kwiatek 40
Alergicy dziela sie na \\\"pokarmowych\\\", \\\"kontaktowych\\\" i \\\"wziewnych\\\", bo tak dzielą się alergie. Pokarmowa dotyczy reakcji na produkty spożywcze. Wziewna na to, co znajduje się w powietrzu. Kontaktowa - to reakcja na wodę, mydła i balsamy, czy np. farbę drukarska w gazecie, czyli to, czym się dotykamy lub czego dotykamy.
Mała retencja w LP (2)   Marek Goździk 42
W poprzednim numerze pisaliśmy o finansowanych przy udziale środków unijnych projektach związanych z małą retencją. Teraz szczegółowo opisujemy zakres i zasady prowadzenia prac, które mogą stać się kolejną szansą dla zuli, gdyż można je wykonać przy użyciu podstawowego sprzętu dostępnego firmom leśnym.
Lesistość Polski na tle Europy   Redakcja 45
O wyjątkowości polskich lasów słyszał w zasadzie każdy, kto choć jeden dzień spędził w nadleśnictwie lub rozmawiał z leśnikiem. Może trochę to żartobliwe i nieco na wyrost, ale generalnie z naszych lasów jesteśmy dumni. Także udział lasów w stosunku do całości powierzchni naszego kraju  (na poziomie 30%) jest z reguły postrzegany jako zadawalający.
Stowarzyszenia właścicieli lasów   Piotr Gołos 46
Przedstawione w poprzednim numerze Drwala wspólnoty leśne to najstarsza i historycznie utrwalona w warunkach prawnych Polski forma wspólnego gospodarownia w lasach. Poza nimi współpraca prywatnych właścicieli lasów jest również możliwa w stowarzyszeniach właścicieli lasów.
Jak za dawnych czasów   Daniel Klawczyński 48
Ustawa o lasach z 1991 r. doprowaziła do stopniowej prywatyzacji prac leśnych i niemal całkowitej rezygnacji jednostek LP z zatrudnienia robotników stałych: pilarzy, zrywkarzy, kierowców, żywiczarzy, osób pracujących w szkółkach leśnych i składnicach drewna. Szacuje sie, że z Lasów odeszło ok. 60 tysięcy robotników. Jednak w niektórych placówkach wciąż można spotkać etatowych drwali.
Dolmar CF   Günther Heim 50
Podzespoły pilarki Dolmar CF są umieszczone w sposób bardziej zwarty niż w przypadku jej konstrukcyjnej poprzedniczki, pilarki Dolmar CP (patrz Drwal 9/2011). Dzięki temu model CF ma lepszy rozkład masy i korzystniejsze położnie środka ciężkości. Jednak kluczowym ulepszeniem jest stosowanie gaźnika niewrażliwego na zmienę pozycji, co ułatwia manipulowanie pilarką i sprawia, że obracanie przekładni jest zbyteczne.
Szukaj
Polecamy