Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3
Pod koniec kwietnia rozegrano w Słupskiem I Mistrzostwa polski we Wspinaczce Drzewnej. Jest to z pewnością efekt pracy coraz prężniej działającej grupy zawodowej "chirurgów drzew", czyli arborystów. Aborystyka jest dziedziną wiedzy przyrodniczej, która zajmuje się zabiegami pielęgnacyjnymi drzew, mającymi na celu wzmożenie ich sił witalnych i przedłużenie życia. 
Inwestycja w bezpieczeństwo   Marek Bodył 4
W siedzibie Nadleśnictwa Kudypy 10 maja miał miejsce finał II edycji konkursu \"Bezpieczny Las\", organizowanego dla przedsiębiorców leśnych działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Spotkanie w Manowie    8
W siedzibie Nadleśnictwa Manowo 18 kwietnia odbyło się posiedzenie stałej komisji do spraw współpracy z firmami usługowymi. Obecni byli: dyrektorzy RDLP w Szczecinku Sławomir Cichoń i Sylwester Major, naczelnicy wydziałów: Czesław Stakuć, Jerzy Pytlak i Otton Wyszomirski, nadleśniczowie oraz przedstawiciele szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.
Szlaki także w Sczecinku    10
Mechanizacja pozyskania i zrywki drewna w Polsce w ostatnich latach bardzo szybko wzrasta. Mimo to do niedawna tylko w RDLP w Zielonej Górze problem udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych uregulowano zarządzeniem dyrektora regionalnego (z 17 marca 2008 r.).
Młode wilki   Marek Bodył 12
W ostatnich dniach kwietnia (26-29) Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie gościł studentów trzech wydziałów leśnych: z Krakowa, Poznania oraz Warszawy, w ramach V Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa.
Wspinaczka drzewna na sportowa    14
W Dolinie Charlotty koło Słupska rozegrano I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Zawody miały charakter międzynarodowy, ponieważ startowali w nich zawodnicy nie tylko z Polski, ale również z Czech i Niemiec.
Jak fachowo pielęgnować drzewa?    16
"Pozytywne praktyki w pielęgnacji i ochronie drzew" to hasło konferencji zawodowej arborystów, zorganizowanej przez Federację Arborystów Polskich, przy współudziale Urzędu Miasta Słupska.
Z pilarką w koronach drzew    18
Praca arborysty wymaga korzystania z profesjonalnego sprzętu (uprzęże, drzewołazy, liny, karabinki) i przeznaczonych dla tej branży pilarek. Na rynku jest coraz więcej pilarek specjalistycznych, potocznie nazywanych arborystycznymi. Przeznaczone są one do wykonywania profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych w koronach drzew.
Leśni alpiniści    22
Pozyskanie nasion o wysokiej wartości genetycznej i hodowlanej z drzew matecznych i wyłączonych drzewostanów nasiennych prowadzi się technikami alpinistycznymi, z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu do wchodzenia na drzewa.
Mistrzowie precyzji    24
Rzeźbienie pilarką to nietypowe hobby, oddają mu się najczęściej ludzie na co dzień pałający się pracą w lesie, ale obdarzeni artystyczną duszą. Z pozoru wszystko wygląda mało artystycznie: pełno hałasu, spalin i pyłu, ale efekt końcowy- nie przeciętny. 
Arborystyczna typologia    26
Wg wszystkowiedzącej Wikipedii, arborysta (z łac. arbor - drzewo), w terminologii angielskiej nazywany również chirurgiem drzew (ang. tree surgeon), to zawód polegający na pielęgnacji pojedynczych drzew metodą alpinistyczną, bez użycia ciężkiego sprzętu.
Leksykon przetargowy (1)    27
Już niedługo, za parę miesięcy, będziemy świadkami kolejnej, corocznej kampanii przetargów na usługi leśne na 2013 rok ogłaszanej przez nadleśnictwa. Jak zwykle będzie dużo emocji po obu stronach, niektórzy wygrają i będą szczęśliwi. Innym zostanie przebranżowienie się lub zamknięcie (zawieszenie) działalności.
W Borach Tucholskich    28
Konrad Sobieraj, tuż po 30., z wykształcenia piekarz-kucharz-cukiernik (!), czteroletnie doświadczenie w pracy za granicą, płynny angielski... Dziś prowadzi zula w Borach Tucholskich w Nadleśnictwie Dąbrowa.
Symulator przechyłu kabiny    30
Zakład Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (LSV) w Badenii-Wirtembergii skonstruował przewoźny symulator przechyłu kabin ciągnikowych, który będzie prezentowany na targach rolniczych i leśnych.
Oferty w jednym miejscu    30
Strategicznym partnerem zuli, ze względu na ogrom prac niezbędnych do wykonania na administrowanym przez siebie obszarze, są oczywiście Lasy Państwowe. Oprócz tej podstawowej współpracy, dobrze jest też rozglądać się za innymi podmiotami - potencjalnymi zleceniodawcami w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Maszyna robocza    33
Pierwsze użytkowe Land Rovery korzystały z rozwiązań sprawdzonych w wojennych Willysach, ale szybko nabrały kształtów właściwych tylko dla siebie. Miało to dobre, jak i złe strony, choć dla miłośników tej marki te złe są najwyżej techniczną odmiennością.
Harwester na składnicy    36
Harwestery pracują nie tylko w lesie, lecz również w dużych zakładach przemysłu drzewnego, gdzie przecinają dłużyce na kłody o określonej długości. Valmet 911.3 pracuje w systemie dwuzmianowym w jednej  z firm w północno-zachodniej Polsce. Jaka jest jego wydajność? Czy wyższa od uzyskiwanej w lesie? Wydawać by się mogło, że tak...
Drewno wielkowymiarowe    38
Drewno wielkowymiarowe to drewno okrągłe w postaci wyrzynków, kłód lub dłużyc, którego minimalna średnica w cieńszym końcu (średnica górna) bez kory wynosi co najmniej 14 cm. Oczywiście - jak to często w przypadku surowca drzewnego bywa - od opisanej reguły bywają wyjątki.
Mała retencja w LP (3) - zborniki wodne    40
W poprzednich numerach Drwala przedstawiliśmy ogólne założenia dwóch realizowanych obecnie przez Lasy Państwowe- przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej - projektów małej retencji na terenach nizinnych i małej retencji na terenach górskich.
Napoje w upał    42
Ludzkie ciało w ponad 90% składa się z wody. Wszystkie procesy biochemiczne, zachodzące w organizmie, wymagają obecności wody. Nic więc dziwnego, że bez jedzenia można przeżyć kilka tygodni, a bez picia umiera się po kilku dniach.
Chwytliwa zrywka    44
Zaletą chwytaków jest prosta budowa oraz hydrauliczne sterowanie- dlatego jest to sprzęt dający gwarancję niezawodności. Poza tym charakteryzują się dużym stopniem bezpieczeństwa pracy oraz wysoką wydajnością.
Busch AWB 1    46
W roku 1956 przedsiębiorstwo rodzinne Busch z Werniegerode (d. NRD), zajęło się konstruowaniem i produkcją jednoosobowych pilarek. Pilarka firmy Busch została po raz pierwszy zaprezentowana na NRD-owskiej wystawie Agra w Lipsku w 1958r.
Szukaj
Polecamy