Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 8/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3

W lipcu minęła 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Każdy jubileusz skłania do wspomnień, szczególnie, gdy zamyka okres dwóch dekad, czyli, można by rzec, całego pokolenia. Przy takiej okazji wielu ludzi lasu mogą nachodzić przeróżne refleksje dotyczące minionego czasu. Niektórymi z nich podzielił się z nami...

Bobrowa po raz 13.   Damian Piekarski 4

Pierwszy wakacyjny weekend w Bobrowie oznacza tylko jedno – Międzynarodowe Zawody Drwali. Ten termin utrwalił się już na stałe w kalendarium imprez o podobnej randze organizowanych na terenie całej Polski. Możemy to zawdzięczać głównemu organizatorowi – OSP Bobrowa, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach oraz koordynatorowi zawodów – Edwardowi Gładyszowi.

Europa w Tucholi   Damian Piekarski 7

Na Europejskich Mistrzostwach Drwali, które odbyły się 6 i 7 lipca w Tucholi, zjawiło się 31 zawodników: 29 z Polski i dwóch ze Słowacji. Zmagania w Tucholi, poprzedzające o tydzień organizowane w Gołuchowie Mistrzostwa Polski Drwali, stanowiły idealną okazję sprawdzenia swoich umiejętności, a także dawały ostatnią szansę na zakwalifikowanie się na tę imprezę.

Pokaz w Janowie   Piotr Ciosmak 9
4 lipca firma Arcon Serwis wraz z Nadleśnictwem Janów Lubelski (RDLP w Lublinie) zorganizowały pokaz pracy maszyn Komatsu, który zgromadził kilkudziesiąt osób zainteresowanych techniką leśną, w tym...
Forwarder Gremo 1450F   Arkadiusz Seliga 10

To nowy forwarder klasy 14 ton. Elementem, który rzuca się woczy jako pierwszy, jest układ wydechowy, zamontowany zlewej strony maski silnika. Srebrna obudowa układu jest wyjątkowo duża, ponieważ mieści się wniej filtr cząstek stałych. Dostęp do silnika iukładu wydechowego jest bardzo dobry: maska silnika odchyla się do tyłu.

Druga generacja maszyn Logset   Arkadiusz Seliga 14

Na targach leśnych KWF-Tagung 2012 fińska wytwórnia Logset przedstawiła pierwsze modele drugiej generacji swoich maszyn leśnych (GT – Generation Two) – harwester Logset 8H GT i forwarder Logset 5FP GT.

Pierwszy żuraw harwesterowy firmy Epsilon   Arkadiusz Seliga 15

Firma Epsilon przygotowała swój pierwszy żuraw harwesterowy – model M 160 H100. Jest to żuraw pasujący do takich harwesterów, jak np. Logset 8H, Silvatec Sleipner Boss czy HSM 405 H2.

Problematyczna biomasa leśna   Marek Bodył 16

Problem wykorzystywania biomasy dotyczy interesu wielu stron, w tym przemysłu drzewnego, energetycznego, Lasów Państwowych, jak również wykonawców usług leśnych.

Zrywka na linie   Dariusz Gizak 22

Edward Grudziński, właściciel firmy Silveg z Wetliny, zdecydował się na pójście „na swoje” już w 1992 r. Przekonała go możliwość zakupu od Nadleśnictwa Wetlina prawie nowego ciągnika Kockums, którym wtedy pracował. Ciągniki mieli jednak niemal wszyscy, jak więc konkurować z innymi zulami? Rozwiązaniem okazał się zakup kolejki linowej.

Kolejki linowe - niezastąpione, ekologiczne, choć mało wydajne   Mateusz Mackiewicz 28

Zalety transportu drewna przy użyciu kolejki linowej to m.in. ograniczenie uszkodzeń gleby i samego drewna oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy. Urządzenia te są wprawdzie mało wydajne, ale wkraczają do akcji wszędzie tam, gdzie inne pojazdy nie wjadą, a więc ich zastosowanie jest niezbędne.

Jeep zwany kojotem   M. Pierewicz 33

Amerykański koncern Chrysler, kończąc w 2001 r. długą historię Jeepa Cherokee XJ, zaoferował jego następcę opartego na platformie KJ. To od tego skrótu wziął się tytułowy „kojot”. Jednak w kraju pochodzenia nowy model nazwano inaczej – Jeep Liberty.

Leksykon przetargowy (3)   Witold Łasica 36

W usługach leśnych bardzo często mamy do czynienia zpodwykonawstwem, czyli zlecaniem przez głównego wykonawcę niektórych prac innym, mniejszym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Wobowiązującej ustawie Pzp ustawodawca przewidział możliwość oficjalnego i legalnego angażowania podwykonawców, pod pewnymi, łatwymi do spełnienia warunkami.

Słowniczek terminów drzewnych: `Papierówka` po nowemu   Robert Kimbar 36
W II półroczu 2012 r. nastąpią zmiany w klasyfikacji drewna stosowego użytkowego (popularnej „papierówki”) oraz drewna małowymiarowego. Jest to konsekwencja zarządzeń dyrektora generalnego Lasów Państwowych nr 33, 34 i 35 z 17 kwietnia 2012 roku.
Z drugiej strony lustra   Waldemar Spychalski 38
Jako mały chłopiec przeżyłem szok przed lustrem, odkrywając, że moje odbicie porusza lewą ręką w momencie, w którym ja poruszam prawą. Dużo czasu minęło zanim zrozumiałem, dlaczego tak się dzieje. Teraz podobny kłopot znów mi się przytrafia, podczas naszych dyskusji z partnerami z Lasów.
Wydaje mi się czasem, że obraz rozmówcy jest przysłonięty lustrem i zamiast partnera, widzimy tylko siebie i swoje problemy. Dotyczy to tak samo zuli, jak leśników i prowadzi często do nieporozumień.
Prawa i obowiązki właściciela lasów   Piotr Gołos 40
Właściciel lasu, który chciałby aktywnie uczestniczyć w procesie gospodarowania w swoim lesie, powinien przede wszystkim ustalić (najlepiej w nadleśnictwie lub umiejscowego leśniczego), czy podmiotem w praktyce sprawującym nadzór nad lasem jest starostwo czy nadleśnictwo.
Ciągniki rolnicze w leśnictwie   Bartosz Popczyński 43
Ciągnik rolniczy z punktu widzenia prac leśnych ma liczne braki, które zmniejszają jego przydatność w trudniejszych warunkach leśnych. Jednak po zaopatrzeniu w niezbędne wyposażenie, oprzyrządowanie i zabudowę, może z powodzeniem wykonywać pracę w lesie.
Właściwości wykonawcy (1)   Witold Łasica 46

W przetargach publicznych ogłaszanych i prowadzonych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych standardowo stosuje się kryteria oceny ofert, odnoszące się do właściwości przedmiotu zamówienia. Jest to np. przede wszystkim najniższa cena wykonania usługi. Można, zróżną wagą, dodawać dodatkowe kryteria, np. termin wykonania usługi (im krótszy, tym więcej dodatkowych punktów otrzymuje wykonawca), okres udzielonej gwarancji (im dłuższy okres gwarancji, tym więcej punktów etc.).

Nowoczesne technologie i ekologia w gospodarce leśnej   Redakcja 48
Eko-Las, Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska, to największe targi sektora leśnego w Polsce i jedne znajwiększych w Europie, które prezentując najnowsze technologie związane z rynkiem drzewnym, przeprowadzają zwiedzających przez wszystkie ważne procesy w gospodarce leśnej. Już blisko 100 wystawców zgłosiło swój udział wtargach, które odbędą się w dniach 6–8 września w Mostkach k/Świebodzina. Impreza, odbywająca się w warunkach naturalnych zapewnia
interesujący dla branży program wydarzeń, w którym znajdą się m.in. pokazy pracy maszyn oraz konferencje.
Z dziejów spławu drewna w górach (1) - flisacy i oryle   Edward Marszałek 50

Spław drzewa samo przyrodzenie ludziom objawiło. Przez podrywanie bowiem brzegów, i przez burze powalone drzewa, i powrzucane w morza i rzeki, wskazywały ludziom, iż te bez żadnej pomocy przenosić się mogą z miejsca na miejsce...

Wright 5020 A   Günther Heim 54

W prospektach należących do zbiorów Turyngeńskiego Muzeum Leśnego w miejscowości Paulinzella można znaleźć wiele ciekawych informacji o uzbrojonej w piłę szablastą pilarce Wright ze Stanów Zjednoczonych. Uwagę zwraca fakt, że obydwa jej modele – B 520 i 5020 A – mają bardzo podobny wygląd (o modelu B 520 pisaliśmy w Drwalu nr 10/2011).

Szukaj
Polecamy