Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 10/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3
We wrześniu w Mostkach odbyły się największe polskie targi leśne Eko-Las, których hasło przewodnie brzmiało \"bezpieczna praca w lesie z poszanowaniem środowiska\". Podczas oficjalnego otwarcia dr Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, dla zobrazowania powiązań w branży...
Mostki 2012   Marek Bodył 4
Największe tegoroczne targi leśne w Polsce już za nami. Odbyły się po raz drugi nieopodal miejścowości Mostki (6-8 wrzesnia), na leśnym terenie Nadleśnictwa Świebodzin. W tym roku na powierzchni wystawienniczej liczącej 50 tys. m2, zaprezentowało się 130 wystawców z 9 krajów.
Leksykon przetargowy (4)   Witold Łasica 10
Na początku października rozpoczyna się w Lasach Państwowych sezon zamówień publicznych na świadczenie usług leśnych w 2013 roku. Dla naszych Czytelników, nie tylko przedsiębiorców leśnych, ale także dla pracowników nadleśnictw, przygotowaliśmy krótki poradnik.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 10
Niemcy. Trzeci system certyfikacji; Niemcy, Dolna Saksonia. Obowiązkowe składki; Niemcy. Komisja ds. normalizacji maszyn leśnych; Sprzęt. Duetta - łańcuch na oś typu bogie
Mocarny góral   Marek Bodył 12
Na jednej ze stacji warsztatów terenowych podczas czerwcowych targów KWF Tagung w Niemczech można było obejrzeć w akcji maszynę leśną, niezwykłą nawet dla naszych zachodnich sąsiadów. Był to należący do niemieckiego przedsiębiorstwa leśnego GS-Forst harwester Timber Pro z napędem gącienicowym i wciągarką linową na ramieniu żurawia.
Techniki cięć formujących   Agnieszka Gawłowska 14
Wiele gatunków roślin świetnie znosi cięcia formujące. Jeszcze do niedawna w Polsce traktowano je jako archaiczny zabieg, stosowany wyłącznie w zabytkowych parkach i ogrodach. Dziś moda na formowanie drzew powraca.
Osobliwości z Bopfingen   Marek Bodył 16
Na 16. targach leśnych KWF Tagung, zorganizowanych w czerwcu nieopodal miejscowości Bopfingen w Niemczech, można było zobaczyć w akcji rozwiązania, patenty i maszyny niespotykane w polskich lasach. Wiele z nich nie nadaje się do bezpośredniego zastosowania w naszych warunkach. Niemniej jednak zapoznanie się z nimi daje szersze spojrzenie na różnorodność procesów pozyskania drewna i może być inspiracją do poszukiwania własnych, doskonalszych technik pracy.
Drewno małowymiarowe   Robert Kimbar 20
W poprzednich numerach Drwala opisałem poszczególne klasy drewna wielkowymiarowego i grupy drewna średniowymiarowego. Teraz kolej na sortymenty drewna małowymiarowego.
Lubię wyzwania   Marek Bodył 22
Zakłąd Usług Leśnych Tomasza Bagłaja z siedzibą w Gardzieni k. Iławy funkcjonuje od 1 lipca 1996 roku. O poważnym podejściu do prowadzonej działalności, dobrym gospodarzeniu, dbałości o pracowników oraz inwestowaniu w bezpieczny sprzęt możę świadczyć zdobycie II miejsca w konkursie \"Bezpieczny las\", zorganizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie
Jaki urodzaj w tym roku?   Władysław Kantorowicz 28
Jesien i wczesna zima to okres, kiedy wiele zuli zarabia dodatkowo na zbiorze szyszek i nasion na potrzeby nadleśnictw. Najpierw przychodzi pora na zbiór (głównie z ziemi) nasion drzew liściastych, a w późniejszym okresie - na zrywanie szyszek ze ściętych drzew iglastych.
Najmniejsze w rodzinie   Redakcja 30
W ofercie Stihla pojawiły się niezwykle lekkie pilarki, jedna do zastosowań amatorskich, druga - profasjonalnych. Pierwsza z nich to model...
Konkurs fotograficzny PIĘKNO LASU FSC   Redakcja 30

Konkurs dla prenumeratorów   Redakcja 34

Terenowe patrolowanie   M. Pierewicz 36
Mocny i solidny - z tym kojarzy się Nissan Patrol. Duże terenówki z tym znaczkiem są znane od lat jako sprawdzeni pracownicy w ciężkich warunkach. Przedostatni model GU Y61 to jednocześnie ostatni Patrol skonstruowany według tradycyjnej recepty, ale już skażony \"podstępem\" technicznym.
30. Mistrzostwa Świata Drwala. Pierwsze złoto i... wielki pech   Redakcja 40
Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata jeden ze złotych medali trafił w ręce Polaka - Adama Wawrzaka, który do tytułu Mistrza Polski w kategorii juniorów dołączył indywidualny tytuł Mistrza Świata w konkurencji ścinki. To największe osiągnięcie polskiego reprezentanta w historii.
Stary mistrz nie odpuszcza   Edward Marszałek 42
Zwycięstwem Mirosława Tomańskiego z Dynowa zakończyły się Regionalne Zawody Drwali organizowane po raz siódmy przez Zarząd Krośnieńskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa pod honorowym patronatem dyrektora krośnieńskiego RDLP.
X Mistrzostwa Podhala w zrywce drewna   Daniel Klawczyński 44
Ta niezwykle widowiskowa impreza organizowana jest co roku pod koniec wakacji w gorczańskiej wsi Łopuszna, w stadninie Stanisława Buły. Stanowi część większego wydarzenia hipicznego, ale przyznam, że żadna z wcześniej rozgrywanych konkurencji nie dostarczyła tylu emocji co wyścigi wozaków - zrywkarzy.
Wystawa na targach   Marek Bodył 46
Targi leśne to święto ludzi zawodowo związanych z lasem. Na tegorocznych targach Eko-Las w Mostkach redakcja Drwala, we współpracy z kolekcjonerem i pasjonatem zabytkowych pilarek, Panem...
Szukaj
Polecamy