Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 12/2012
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2012
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Marek Bodył 3

Coraz bardziej zauważalnym problemem w skali całego kraju jest brak ludzi do pracy w lesie. Pracy ciężkiej, wymagającej i niebezpiecznej. A jednocześnie zazwyczaj słabo płatnej. Alternatywą dla niedoboru rąk do pracy może być postęp mechanizacji.

Czas na partnerstwo   Stefan Sokolski 4
Zanim kupisz…   Redakcja 6

Na targach leśnych Eko-Las, które w tym roku odbyły się we wrześniu w Mostkach k. Świebodzina, rozdawaliśmy bezpłatnie przedsiębiorcom leśnym i uczniom szkół leśnych płytę reklamową CD z prostym, otwartym skoroszytem Excela do obliczania kosztów pracy maszyn leśnych.

Do zawodówki zamiast do technikum?   Michał Kulik 8
Reforma wskrzesi zawodówki?   Joanna Jelińska 10

W raz z początkiem roku szkolnego 2012/13 weszła w życie reforma szkolnictwa zawodowego, obejmująca nową podstawę programową wraz z nową formułą egzaminów zawodowych. Czy będzie receptą na kryzys, jaki przeżywa dziś szkolnictwo zawodowe w Polsce? Czy da szansę przyszłym pracownikom zakładów usług leśnych na zdobywanie kwalifikacji w powszechnym, publicznym systemie oświaty? Patrząc na doświadczenia jednej jedynej, działającej od roku, leśnej zawodówki w Rogozińcu (patrz s. 11), można mieć poważne obawy.

Nie możemy trwać w przeszłości   Łukasz Szmagulski 11

W roku szkolnym 2011/12 w technikum leśnym w Rogozińcu ruszyła dwuletnia szkoła zawodowa dla operatorów maszyn leśnych (patrz Drwal 5/2011). W czerwcu 2013 r. pierwsi absolwenci opuszczą mury leśnej zawodówki. Czy szkoła spełnia ich oczekiwania? Czy znajdą pracę? Czy będą kolejni chętni do nauki zawodu operatora maszyn leśnych – m.in. o tym rozmawiamy z Antonim Pawłowskim, dyrektorem ZSL w Rogozińcu i Sebastianem Wachowiakiem, kierownikiem szkolenia praktycznego.

Drewno kłodowane – złożony problem   Marek Bodył 14

Drewno kłodowane było tematem forum leśno-drzewnego, zorganizowanego 11 października w Nadleśnictwie Jedwabno (RDLP w Olsztynie). Pozyskiwanie drewna w kłodach, co jest oczekiwanym rozwiązaniem części przemysłu drzewnego, to złożony problem, który w dużej mierze dotyczy również jednej ze stron, czyli wykonawców prac pozyskaniowych.

John Deere w Pułtusku   Marek Bodył 18

Firma Intrac, przedstawiciel marki John Deere Forestry, na początku października zorganizowała pokaz maszyn na terenie Nadleśnictwa Pułtusk. Jak na realia rodzimej branży, zainteresowanie było bardzo duże – uczestników było ponad 60. Dominowali przedsiębiorcy leśni, ale przyjechali również pracownicy administracji terenowej LP oraz grupa uczniów z Technikum Leśnego w Zagnańsku.

Artystycznie z pilarką   Katarzyna Lewańska-Tukaj 22

Rzeźbienie pilarką spalinową to coś między malowaniem obrazów snopkiem siana a wyszywaniem dratwą na tamborku – narzędzia toporne, ale efekt jak najbardziej artystyczny…

Choinka na rynku   Wojciech Gil 26

Od przełomu lat 80. i 90. spada pozyskanie bożonarodzeniowych drzewek w Lasach Państwowych. To przede wszystkim efekt rozwoju prywatnej inicjatywy produkcji choinek na plantacjach oraz niewielkiej zwykle opłacalności tego biznesu w warunkach gospodarki leśnej.

Marzenie o wykwalifikowanym pracowniku   Dariusz Gizak 28

W większości zuli pracują ludzie z najróżniejszym przygotowaniem zawodowym, o ile takie w ogóle mają. Najwięcej jest rolników i kierowców, a ktoś z kierunkowym wykształceniem leśnym to rzadkość. Przy ogólnej zapaści kształcenia zawodowego problem braku odpowiednio przygotowanych pracowników leśnych jest dla szkół mało zauważalny.

Konkurs dla prenumeratorów!   Redakcja 33

Prenumeratorzy Drwala mają szansę wygrania przyczepki do podwozu drewna Fao-Far 61E-2241E oraz zestawu narzędzi Fiskars w loterii organizowanej przez Oficynę Wydawniczą „Oikos” i firmę Fao-Far, pod hasłem „Każdy drwal ma Fao-Far”...

Leksykon przetargowy (5)   Witold Łasica 35

Każdy przedsiębiorca planujący udział w zamówieniu publicznym musi przygotować i złożyć wiele dokumentów. Formę, w jakiej dokumenty powinny być składane, bardzo dokładnie reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów (Dz. U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817). Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest składać dokumenty przetargowe w oryginale oraz – mimo braku wymagań formalnych – zawsze z jakąś pieczątką urzędową lub firmową.

Zdrowie w grudniowych tradycjach   Urszula L. Kwiatek 36

Grudzień to znakomitym moment, by przestrzegając tradycji, zadbać o zdrowie. Po pierwsze w grudniu mamy post. A po drugie – wigilijny stół. Postu adwentowego nie wymyślili jednak chrześcijanie, powstał kilka tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa, a więc jego przestrzeganie nie jest sprawą wiary, a dużo starszej tradycji.

Idzie zima zła   M. Pierewicz 38

Kierowców od lat straszy się złą zimą. Wielu zimowych kłopotów dałoby się jednak uniknąć, gdyby wcześniej ich nie lekceważono. Zresztą środki zapobiegawcze w większości przypadków wcale nie wymagają szczególnego zachodu.

Mała retencja w LP (7)   Marek Goździk, Rafał Bartosz 41

Koryta potoków górskich charakteryzują się dużymi spadkami, znaczną zmiennością stanów wody, nagłymi wezbraniami i intensywnym transportem rumowiska. Nierównomierny rozkład opadów oraz zabudowa liniowa brzegów potoków i rzek potęgują skalę wezbrań zagrażających m.in. mostom, przepustom i brodom.

Quercus z Puszczy Białej   Damian Piekarski 44

W tym roku huraganowe wiatry powaliły tysiące hektarów lasu w różnych rejonach Polski. Rozmawialiśmy z Mirosławem Szajczykiem, współwłaścicielem Z.H.U.P. Quercus S.C., firmy pracującej m.in. przy uprzątaniu skutków klęsk pohuraganowych w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Nad Puszczą Białą w lipcu 2011 roku przeszedł żywioł, który wyłamał i wyrwał blisko 100 tys. m³ drzew na powierzchni 5 tys. ha.

Ze świata   Arkadiusz Seliga, Redakcja 47
Szwecja. Komatsu Forest przejmuje wytwórnię Log Max; Austria. Kask Protos Intergal wreszcie na rynku; Finlandia. 40-lecie zakładu w Joensuu; Szwecja. Rośnie sprzedaż forwarderów
Co jeszcze warto wiedzieć o drzewnej terminologii?   Robert Kimbar 50

W poprzednich numerach Drwala opisałem poszczególne klasy drewna wielkowymiarowego oraz grupy drewna średnio– i małowymiarowego. Jednak nie wyczerpuje to ani tematu drewna okrągłego, ani całości rynkowej podaży. Poniżej przedstawiam zarówno praktyczne terminy, jak i ciekawostki.

Ursusy w lesie (3)   Bartosz Popczyński 52

Ursus C-330 trwale zapisał się w krajobrazie polskiej wsi. Wciąż jest doskonale znany rolnikom i pracownikom leśnym, dla których przez lata był narzędziem pracy. Ursus C-330 i jego większy brat C-360, to z pewnością najbardziej popularne ciągniki wyprodukowane przez zakłady w Ursusie.

Stare pilarki: Jonsered XG   Redakcja 54
Producent: Jonsered Fabrikers AB; Partille, Szwecja. Lata produkcji: 1963–68

 

Szukaj
Polecamy