Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Agritechnica 2005; Nowy generał
Z wynoszeniem czy bez? - cd.   Redakcja 6
W poprzednim numerze Drwala, na prośbę przedsiębiorcy leśnego z województwa dolnośląskiego, zajmowaliśmy się sprawą norm czasu dla wynoszenia surowca M1 do szlaków zrywkowych. Publikujemy kolejny głos w tej sprawie.
Pozyskiwanie drewna energetycznego   Arkadiusz Seliga 8
Wiele firm produkujących specjalistyczne maszyny leśne stawia obecnie na rozwój technologii pozyskiwania drewna energetycznego.
Lubelskie firmy leśne   Hubert Piróg 10
Publikujemy artykuł oparty na pracy magisterskiej, której autorem jest Hubert Piróg. Praca dotyczy usługowych firm leśnych działających na terenie trzech nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie: Lubartowa, Parczewa i Radzynia Podlaskiego. Materiały zebrane zostały za pomocą ankiet, skierowanych zarówno do przedsiębiorców leśnych (na 29 firm odpowiedzi udzieliło 20), jak również nadleśniczych (odpowiedzieli wszyscy trzej) i leśniczych (odpowiedziało 18, czyli niemal połowa).
Co ułatwia uruchamianie pilarki?   Adam Maciak 14
HappyStart, SoftStart, Primer, Elasto-Start, EasyStart to nazwy tylko niektórych systemów ułatwiających rozruch pilarki spalinowej. Spróbujmy rozszyfrować, co się pod nimi kryje.
Ciągniki leśne LKT (1)   Ernest Hys 16
Kiedyś żółte ciągniki leśne LKT były nielubiane przez robotników leśnych. Dlaczego? Powodem była ich duża wydajność w porównaniu z ciągnikami rolniczymi i końmi. W czasach, gdy niezależnie od tego czy się stało, czy leżało, pensja była wypłacana, wysoko wydajne maszyny nie były pożądane. Negatywną opinię podsycały dodatkowo częste awarie, wynikające z zaniedbań serwisu technicznego i nagminnego wyparowywania płynów eksploatacyjnych.
Olejowa bio-degrdacja   Rafał Zubkowicz 18
– Czy olej biodegradowalny szybciej niszczy pilarkę? – Ależ skąd! – zaprzecza Roman Wojtkowiak z Akademii Rolniczej w Poznaniu. – Jedyną wadą tego rodzaju olejów jest to, że szybko się rozkładają. Dokładnie w ciągu 21 dni.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 21
Sytuacja przedsiębiorców w Niemczech; Ponsse Oyj nabywa Lako Oy; Niemieckie problemy z eksportem drewna do Chin
Przyczepy leśne - przegląd   Krzysztof Kajzer, Redakcja 22
Przedstawiamy przegląd samozaładowczych przyczep do zrywki drewna. Maszyny przedstawione na zdjęć - ciach mają czasem inne żurawie, niż te opisane w tabeli, ponieważ ten sam model żurawia można montować na różnych podwoziach. Możliwe są więc także inne konfiguracje przyczep niż te podane w tabeli. Przyczepy uporządkowaliśmy od najtańszej do najdroższej.
Przygnieciony dłużycą   Jacek Żerański 28
Do tragicznego wypadku przy pracy w lesie doszło we wrześniu 2005 r. w powiecie giżyckim (woj. warmińsko-mazurskie). Poszkodowany miał 46 lat. Był pracownikiem małego zakładu usług leśnych. Podczas załadunku drewna mężczyzna został przygnieciony przez jedną z ładowanych dłużyc. Zginął na miejscu. Okoliczności i przyczyny wypadku badał inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.
Przyczepy Fao-Far   . Reklamodawca 30
Przyczepy leśne agregowane z ciągnikami rolniczymi to od wielu lat jedne z najbardziej popularnych w Europie Zachodniej i krajach skandynawskich maszyn, służących do zrywki drewna.
Obrażenia ręki   Krzysztof Woźniak 32
Ręka oprócz funkcji narządu ruchu stanowi narząd czuciowy. Wszelkiego rodzaju zaburzenia w jej unerwieniu (przez niszczenie dróg czuciowych) doprowadzają do poważnego upośledzenia całej kończyny górnej. Człowiek staje się wówczas niezdolny do wykonywania prac, szczególnie tych wymagających precyzji.
Szukaj
Polecamy