Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2021 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Ile Lasy Państwowe płaca podatków - komentarz
Aktualności
Drwal - Ile Lasy Państwowe płaca podatków - komentarz

Na stronie internetowej Lasów Państwowych ukazał się krótki artykuł będący sprostowaniem do niektórych informacji ukazujących się ostatnio w mediach o wysokości płaconych przez PGL LP podatków. Niedawno byliśmy m.in. świadkami publicznych dyskusji o możliwości wprowadzenia od 2013 roku do Lasów Państwowych podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. CIT.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Na stronie internetowej Lasów Państwowych ukazał się krótki artykuł będący sprostowaniem do niektórych informacji ukazujących się ostatnio w mediach o wysokości płaconych przez PGL LP podatków. Niedawno byliśmy m.in. świadkami publicznych dyskusji o możliwości wprowadzenia od 2013 roku do Lasów Państwowych podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. CIT. Moim zdaniem obie strony tej dyskusji nie do końca rzetelnie informują opinię publiczną o obecnych obciążeniach podatkowych Lasów Państwowych. Obie strony pewnie liczą, że nie wszyscy obywatele będą mieli czas, lub będą chcieli sięgnąć do materiałów źródłowych, i samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat.

1. Obecnie działalność związana z leśnictwem jest zwolniona z podatku dochodowego. Dotyczy to nie tylko Lasów Państwowych, ale także prywatnych właścicieli lasów. Każdy właściciel lasu płaci tylko ryczałtowy podatek leśny, bez względu na zyski lub straty związane z tą działalnością.

2. Lasy Państwowe są w całości firmą państwową i raczej powinny płacić właścicielowi (państwu) niewielką roczną, procentową dywidendę od kapitału np. od wartości majątku trwałego, a nie naliczać w skomplikowany sposób podatku dochodowego od osób prawnych. Po pierwsze obliczanie podatku dochodowego będzie kosztowne, szczególnie w tak dużej firmie jaką są Lasy Państwowe. W każdym nadleśnictwie trzeba będzie prowadzić równolegle drugą ewidencję księgową, ponieważ nie każdy wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Po drugie dodatkowym utrudnieniem są różne interpretacje przepisów przez izby skarbowe w różnych regionach Polski i ciągły dylemat czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu czy nie jest i kiedy można go zaksięgować. Osoby, które choć trochę znają księgowość, wiedzą o czym piszę.

3. Podawanie w sprostowaniu, że Lasy Państwowe zapłaciły podatek VAT w wysokości ponad 1,1 mld zł w 2010 roku jest mylące. Ten podatek pośredni płacą tak naprawdę końcowi odbiorcy, którzy nie są płatnikami podatku VAT i nie mogą go sobie odliczyć w comiesięcznej deklaracji VAT-7. Lasy Państwowe otrzymały te ponad 1,1 mld zł od swoich kontrahentów, którym sprzedają drewno i miały obowiązek przekazywać go sukcesywnie każdego 25 dnia miesiąca na konto urzędu skarbowego. Tak działa podatek VAT i nie mieszajmy go do dyskusji o podatku dochodowym w Lasach Państwowych.

4. Nie mieszajmy także w dyskusji o płaceniu przez Lasy Państwowe ewentualnego podatku dochodowego od działalności związanej z leśnictwem, podatku rolnego, podatku od nieruchomości, podatku leśnego czy podatku od środków transportu. Te podatki płacą w Polsce wszyscy posiadacze gruntów rolnych, nieruchomości, gruntów leśnych czy środków transportu, bez względu na to czy prowadzą działalność gospodarczą, czy są emerytami lub rencistami.

5. Podatek dochodowy od osób prawnych zapłacony przez Lasy Państwowe w 2010 roku w wysokości 25,6 mln zł dotyczy działalności niezwiązanej z leśnictwem. Prawdopodobnie (nie mam dostępu do szczegółowych danych) są to odsetki od lokat bankowych, sprzedaży akcji itp. Aby zapłacić CIT-2 w takiej wysokości należało mieć przychody niezwiązane z leśnictwem w wysokości około 135 mln zł. Przychody finansowe w 2010 roku wyniosły wg bilansu około 69 mln zł co oznacza, że Lasy Państwowe musiały mieć w 2010 roku na lokatach bankowych około 900 mln zł (zakładając oprocentowanie lokat w skali roku na 8%). Pozostała kwota 66 mln zł, z których Lasy Państwowe zapłaciły CIT-2 to tzw. pozostałe przychody operacyjne, np. sprzedaż akcji, udziałów, majątku, odsetki od udzielonych pożyczek itp.

6. Gdyby Lasy Państwowe miały zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych za 2010 rok również od działalności związanej z leśnictwem, wyniósłby on prawie 75 mln zł, czyli byłby większy od faktycznie zapłaconego o ok. 50 mln zł. Nie chcę tutaj rozstrzygać, czy Lasy powinny płacić dodatkową daninę do budżetu państwa. Mam tylko duże wątpliwości, czy tego typu pijarowskie komentarze niektórych pracowników Lasów nie spowodują zmniejszenia zaufania społeczeństwa do PGL LP. Jest w Polsce wiele osób inteligentnych, które potrafią czytać tego typu niepełne informacje.

Witold Łasica

Szukaj