Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Czerwiec 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Zmiana nadzoru nad PGL LP?
Aktualności
Drwal - Zmiana nadzoru nad PGL LP?
Ministerstwo Środowiska może stracić nadzór nad Lasami Państwowymi – informuje „Nasz Dziennik”. Lasami może zarządzać nowy resort – Ministerstwo Zasobów Narodowych. Gazeta informuje, że w koalicji rządzącej ścierają się dwie koncepcje; pierwsza – to wyprowadzenie Lasów Państwowych spod zarządu resortu środowiska; druga – to zabranie fotowoltaiki i wszystkich programów związanych z „Czystym powietrzem”. Jeżeli spełniłby się ten drugi scenariusz, to lasy wraz z nadzorem geologicznym zostałyby w gestii MŚ.
Pokaż/ukryj skróconą treść
Według dziennika zarządzać Lasami Państwowymi miałby nowo utworzony resort – Ministerstwo Zasobów Narodowych. W teorii urząd, któremu podlegałyby wszystkie państwowe spółki, miałby w większym stopniu wykorzystać ich potencjał. Takie plany niepokoją leśników – wskazano.
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Zbigniew Kuszlewicz podkreśla, że gdyby pojawiły się jakiekolwiek próby ingerencji w obecny system funkcjonowania Lasów Państwowych, „to nie byłoby na to naszej zgody”. – Już wielokrotnie powtarzaliśmy, że zawsze jesteśmy gotowi do protestów w obronie lasów. Realizacja tego pomysłu byłaby nietrafiona – przekonuje.
Leśnicy wskazują, że Lasy Państwowe są szczególnego rodzaju podmiotem w polskim systemie gospodarczym, którego nie można porównać do jakiegokolwiek innego. – Spółki rządzą się swoimi prawami. Z kolei Lasy Państwowe zarządzają majątkiem naturalnym Skarbu Państwa. Jeżeli ktoś chciałby zrównać status lasów ze spółkami, to musielibyśmy rok rocznie osiągać zysk. Każda spółka padnie bez zysku. W historii Lasów Państwowych dochodziło do sytuacji, w której rok zamykaliśmy ze stratą wyrażaną w dziesiątkach milionów – tłumaczy rozmówca gazety.

Źródło: www.tvp.info
Szukaj
Polecamy