Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2004
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2004
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Najlepszy drwal w firmie; Targi w Rogowie; Certyfikat dla Arconu; Pokazy terenowe; Pokaz Hiaba; Międzynarodowe zawody drwali w Bobrowie
Zlot europejskich przedsiębiorców leśnych   Grzegorz Olszewski 8
Od 16 do 19 czerwca br. w okolicach Grös-Umstadt odbywały się targi przedsiębiorców
i producentów sprzętu leśnego, organizowane w ramach targów KWF-Tagung przez szwedzkie Towarzystwo Targowe Elmia. Była to pierwsza edycja Elmia Loggers Met – zlotu europejskich przedsiębiorców leśnych.
Kupujemy pilarkę   Mariusz Górka 9
Przed podjęciem decyzji o zakupie pilarki najlepiej odpowiadającej naszym potrzebom, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pilarki będziemy używać podczas codziennej kilkugodzinnej pracy, czy też okazjonalnie np. do przygotowania drewna opałowego na własne potrzeby.
Bezpłatne porady   Redakcja 10
Niektóre prywatne firmy świadczàce usługi leśne funkcjonują na polskim rynku już od 15 lat. Najwyższy czas, by wszyscy ci, którzy dotychczas nazywali je po prostu zulami, zaczęli widzieć w nich przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą Prawo działalności gospodarczej są to małe lub rzadziej średnie przedsiębiorstwa – w skrócie MSP. Właśnie do takich podmiotów gospodarczych Unia Europejska kieruje szereg dotacji. Warto z nich skorzystać.
Przegląd rębaków   Krzysztof Kajzer, Redakcja 12
Jeszcze kilka lat temu rębaki rzadko można było zobaczyć w lesie. Maszyny te wykorzystywane
były głównie przez firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni miejskich. Od kiedy jednak Lasy Państwowe wprowadziły przepisy ograniczające możliwość palenia odpadów zrębowych, rębaki coraz częściej zaczęły trafiać do lasów. Ponieważ zapotrzebowanie na te maszyny jest ostatnio dość duże, zdecydowaliśmy się zamieścić ich przegląd. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny przy wyborze sprzętu najlepiej odpowiadającego potrzebom naszych Czytelników.
Efekty prywatyzacji usług leśnych   Jerzy Więsik 16
W gospodarce rynkowej podstawowym kryterium oceny funkcjonowania podmiotów gospodarczych jest uzyskiwany przez nie dochód. Ta uniwersalna zasada dotyczy także leśnictwa. Produktami są tu nie tylko drewno i użytki uboczne, ale także usługi takie jak: odnawianie, pielęgnacja i ochrona lasu, pozyskiwanie, transport i sprzedaż użytków, promocja i udostępnianie turystom obiektów przyrodniczych.
Targi dla przedsiębiorców   Magdalena Apostołowicz 18
Od 29 czerwca do 1 lipca br. w Płazowie koło Tucholi odbywały się ósme już Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las.
ZUL jak narkotyk   Lucjan Cimek 22
Po przełomie polityczno-ekonomicznym w 1989 r. nad pracownikami zatrudnionymi na stanowiskach robotniczych w Lasach Państwowych zawisło widmo bezrobocia.
Jesteśmy w tym samym miejscu   Roman Woźniak 24
Tegoroczne zebranie członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych odbyło się 29 czerwca w sali konferencyjnej targów leśnych w Tucholi. Jego gościem był dyrektor generalny Lasów Państwowych Janusz Dawidziuk.
Testy spodni ochronnych    26
Zadaniem spodni dla pilarzy jest ochrona operatorów pilarek przed zranieniem. Do wypadków
dochodzi najczęściej, gdy prowadnica pilarki ześlizguje się z drewna i uderza w nogę pilarza. Wówczas zawarte w materiale spodni włókna oplątują łańcuch i zmniejszajà jego prędkość. Pracę pilarką bez spodni ochronnych można porównać do jeżdżenia samochodem bez zapięcia pasów bezpieczeństwa.
Buty dla pilarza    26
Niezbędnym elementem stroju pilarza poza kaskiem, rękawicami, czy odpornymi na przecinanie spodniami, są buty. Powinny one chronić stopy i łydki drwala przed urazami spowodowanymi zetknięciem się z pracującym łańcuchem pilarki, czy upadkiem na nogę drewna.
Przyczepa Ratio M 135   Krzysztof Warcholik 28
Niemiecka firma Doll Fahrzeugbau GmbH od 125 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją specjalistycznego sprzętu do transportu drewna. Jej nowatorskim rozwiązaniem jest, dostępna także w Polsce, dwuosiowa przyczepa samosterująca w wersji czterocylindrowej Ratio M 135.
Staż w firmie leśnej - niewykorzystana szansa?   Rafał Zubkowicz 31
Od lipca 2002 r. świeżo upieczeni adepci leśnictwa mogą realizować program stażu nie tylko w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, ale także w prywatnych firmach leśnych. Czy jest to przejaw chęci udzielenia pomocy licznej armii absolwentów, ukłon w stronę przedsiębiorstw leśnych, czy po prostu przenoszenie odpowiedzialności na kogoś innego?
Prawo pracy w firmie leśnej   Leszek Stryjewski 33
Od kilku lat w ramach obowiązków starszego inspektora pracy nadzorują przestrzeganie przepisów prawa pracy przez prywatne firmy świadczące usługi leśne.
Zawody drwali wysokościowych   Marcin Leszczyński 34
W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku Dick Alvarez, właściciel kalifornijskiej firmy zajmującej się pielęgnacją i wycinką drzew, zorganizował zawody dla swoich pracowników. Osobom postronnym, które przyglądały się tym zmaganiom mogło się wydawać, że uczestnicy walczą jedynie o skrzynkę piwa. Tymczasem prawdziwą stawką było ludzkie życie.
Lusterkowy wysokościomierz Faustamnna   Józef Nadolny 39
Pomiarowe metody określania miąższości drewna zaczęto stosować w drugiej połowie XVIII w. Pierwsze tablice miąższości drzew opracowano w 1804 r., a pierwszy polski podręcznik z zakresu urządzania, szacowania i oceniania lasu napisano w 1846 r.
Ze świata    40
Przedsiębiorczość leśna w Czechach; Certyfikat w cenie; Wypadkowość w niemieckich lasach niepaństwowych
Szukaj
Polecamy