Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 5/2006
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2006
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Interwencje    4
Stopnie utrudnień
Listy do redakcji    6
Zielona kasa - czyli jaka jest wartość pracy zulusów?
Trudna walka z monopolem    8
Publikujemy fragmenty wystąpienia Longina Graczkowskiego, prezydenta Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, które zostało wygłoszone podczas walnego zgromadzenia członków PIGPD w Strykowie w marcu br. Izba skupia obecnie 103 firmy drzewne. Longin Graczkowski został wybrany ponownie na jej prezydenta.
Kleszcze - nosiciele chorób   Ewa Dryll 10
Ponad 3800 zachorować na boreliozę. Ponad 260 na odkleszczowe zapalenie mózgu. To dane z całego kraju z 2004 r. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w regionie białostockim. Na Podlasiu odkleszczowe zapalenie mózgu (rocznie 60–160 zachorowań) i borelioza (rocznie 400–600 przypadków) zostały uznane za najczęściej spotykane choroby zawodowe.
Drgania pilarki - jak je zmniejszyć?   Jerzy Więsik, Krzysztof Wójcik 14
Dla operatora pilarki zasadnicze znaczenie mają drgania odczuwalne na uchwytach sterujących – przednim i tylnym. Intensywność drgań w tych miejscach zależy nie tylko od doboru masy pilarki do parametrów silnika, ale też od sposobu, w jaki zespół sterujący jest połączony z zespołem napędowym i tnącym.
Siekiery uniwersalne (1)   Krzysztof Kajzer 18
Przedstawiamy pierwszą część przeglądu siekier uniwersalnych, dostępnych na polskim rynku. Następna część za miesiąc. Czytając opisy prosimy pamiętać, że siekiera składa się z siekiery właściwej (zwanej siekierą, głowicą lub główką) i toporzyska (zwanego siekierzyskiem, trzonkiem, styliskiem lub rękojeścią).
Norwegia - czyszczenia wycinarką    20
Bez wątpienia Norwegia to kraj, gdzie na saksy jechać warto. Jakie warunki stawia obcokrajowcom, którzy chcą pracować w lasach? Jakiej pracy należy się spodziewać? Gdzie jej szukać? Co ze sobą zabrać? Ponieważ pracowałem niedawno w norweskich lasach, chcę podzielić się z Czytelnikami Drwala swoimi doświadczeniami.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 22
W internecie. Podręcznik ergonomii; Valmet. Nowe oprogramowanie; Niemcy. Przemysł wspiera przedsiębiorców; Rosja. Nowe maszyny; Niemcy. Straty państwowego zakładu; Finlandia. Perspektywy przedsiębiorców; Ponsse. Wyniki finansowe
Lada - przyrząd do załadunku drewna   Rafał Sokulski 26
Załadunek jest jedną z operacji, jakie musimy wykonać, kiedy chcemy wywieźć drewno z lasu. Współcześnie robi się to za pomocą maszyn. Dawniej, kiedy mechanizacja nie była tak rozwiniętą, a do wywozu drewna służyły głównie konie, załadunek większej sztuki na wóz był poważnym problemem. żeby ułatwić sobie pracę, ludzie stosowali różne metody i narzędzia. Jednym z przyrządów używanych do załadunku dłużyc była lada. Co ciekawe, gdzieniegdzie nadal się jej jeszcze używa.
Szwedzka przyczepa leśna SF 7,5/5130    28
Przyczepa do zrywki i podwozu drewna SF 7,5/5130 jest produkowana przez firmę Möre Maskiner AB od maja 2004 r. W Polsce oferowana jest przez firmę...
Jakie lasy płoną najczęściej    28
Czy na terenach Lasów Państwowych (78 % procent powierzchni leśnej kraju) pożary wybuchają rzadziej, częściej, czy może równie często, jak w lasach prywatnych? Zajrzyjmy do statystyk.
Jak zdobyć wykształcenie leśne   Mateusz Garbacz 32
Najprostsza droga do wymarzonego zawodu leśnika prowadzi przez szkołę leśną. Wykształcenie o tym profilu, na różnym poziomie, oferują szkoły zawodowe, średnie i wyższe. Mamy więc duży wybór.
Czy młodzież może pracować w lesie?   Leszek Stryjewski 34
Praca w rozumieniu kodeksowym jest zatrudnieniem na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. W wyniku tej umowy pracodawca obowiązany jest do dopuszczenia pracownika do pracy i wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. Natomiast pracownik jest obowiązany świadczyć pracę na rzecz pracodawcy.
Oparzenia, urazy kończyn i oka   Krzysztof Woźniak 36
Urazowe uszkodzenia kończyny górnej należą do najczęstszych, ich liczba w naszym kraju stale rośnie. Najwięcej jest złamań.
Szukaj
Polecamy