Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Sierpień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Dezyderat - odpowiedź   Redakcja 10
W numerze grudniowym publikowaliśmy fragmenty dezyderatu, który 20 września 2006 r. sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wystosowała do Prezesa Rady Ministrów.

Zawody w Nadleśnictwie Grodziec   Michał Matłoka 12
Pod koniec października na terenie Leśnictwa Rogal (Gmina Zagórów, Powiat Słupecki) odbyły się zawody drwali i konkursy dla dzieci. Imprezę zakończono biesiadą. To już trzeci turniej, licząc od początku prywatyzacji prac gospodarczych w Nadleśnictwie Grodziec (RDLP Poznań).
Rok 2005 w lasach państwowych UE   Arkadiusz Seliga 14
Pod koniec września 2006 r. Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe opublikowało swój Raport roczny 2005.
Co powinien mieć ciągnik rolniczy przystosowany do pracy w lesie?   Dariusz Szumicki 16
Kodeks drogowy definiuje ciągnik rolniczy jako pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.
Maszyny leśne ze wschodu   Arkadiusz Seliga 20
Trudno nie zauważyć, że ostatnio prawie wszyscy producenci nowoczesnych maszyn leśnych odkryli Rosję jako bardzo ważny, przyszłościowy rynek zbytu.
Przepracowany olej do pilarki?   Adam Maciak 26
Czy olej przepracowany nadaje się do smarowania układu tnącego pilarki?
Zdrowie operatora jest cenne   Ewa Dryll 28
Pracodawca może przeoczyć pierwszą falę kosztów, wynikających z choroby pracownika. Efekty przychodzenia do pracy pomimo przeziębienia, bólu pleców lub poważnej dolegliwości, początkowo uderzą tylko w chorego i jego rodzinę. Dopiero potem, jeśli stan zdrowia chorego nie poprawi się, pracodawca odczuje znaczne straty. Bagatelizowanie ryzyka zachorowania to mniejsza wydajność, długotrwałe urlopy zdrowotne, wreszcie konieczność zatrudnienia nowej osoby.
Wypadek - odszkodowanie   Redakcja 32
Prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego przysługujące pracownikom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej określa art. 6 Ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.– tzw. ustawa wypadkowa).
W Beskidach pracy nie zabraknie   Krzysztof Kajzer 33
Problemy ze świerkiem w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim trwają nie od dziś. Lite drzewostany świerkowe, wprowadzone tu w XIX wieku przez Austriaków w miejsce panujących dotąd mieszanych jodłowo-bukowych z mniejszym udziałem jaworu i świerka, po niecałych 200 latach zaczynają się rozpadać.
Nowe pilarki Oleo-Mac   Redakcja 35
Na rynku pojawiły się nowe modele pilarek Oleo-Mac – 937 oraz 941 (C/CX).
Maszynowe układanie stosu   Ewa Dryll 36
Czytelnicy zgłosili Drwalowi problem: leśniczowie niechętnie odbierają stosy układane maszynowo.
Przede wszystkim na rok   Rafał Sokulski 38
Przejrzeliśmy ogłoszenia dotyczące przetargów na usługi leśne. Zajrzeliśmy na strony internetowe wszystkich
nadleśnictw w Polsce.
Ryzy wodne oraz kanały spławne   Magdalena Bodył 40
Ryzy wodne były najstarszym środkiem do masowego transportu drewna. Wykorzystywano w nich siłę nośną płynącej wody, którą kierowano w koryto ryzy z naturalnych cieków wodnych. Woda znacznie zmniejszała opór tarcia drewna. Ryzy wodne najczęściej uchodziły do rzek lub kanałów, które umożliwiały dalszy transport drewna. podobnie jak ryzy suche, ryzy wodne wykonywano z drewna, aluminium bądź tworzyw sztucznych.
Szukaj
Polecamy