Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 2/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Potop polski    14
Korzystając z zaproszenia firmy Sundins Skogsplantor, Drwal przyjrzał się pracy polskich robotników wykonujących czyszczenia i zalesienia w południowej Szwecji. Przekonaliśmy się przy tej okazji, jak wiele stereotypów dotyczących pracy Polaków za granicą nie znajduje potwierdzenia.
Samodzielny, znający angielski, niepalący...    18
O wymaganiach stawianych chętnym do pracy w Szwecji oraz o samej firmie Sundins Skogsplantor opowiada jej właściciel – Olle Sundin.
Nowy forwarder   Arkadiusz Seliga 20
W grudniu 2006 r. firma Komatsu Forest, producent maszyn leśnych marki Valmet z główną siedzibą w Szwecji, wprowadziła na rynek model Valmet 830.3 – udoskonaloną wersję forwardera przeznaczonego głównie do zrywki drewna w trzebieży.
Gimnastyka dla operatora   Krzysztof Kajzer 21
Codzienna, wielogodzinna praca w kabinie skidera, forwardera czy harwestera prowadzi do przeciążenia i napięcia mięśni. Dla złagodzenia skutków pracy na siedząco proponujemy gimnastykę złożoną z odpowiednio dobranych ćwiczeń.
Ciągnik rolniczy do lasu   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 25
W kolejnych numerach Drwala ukażą się artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. O tym, na co trzeba zwrócić uwagę kupując ciągnik i które elementy konstrukcyjne warto poprawić samemu, pisaliśmy już w styczniowym numerze Drwala (1/2007). W tym numerze zajmiemy się ciągnikami firm Ursus, Pronar i Belarus.
Przetargi po nowelizacj Pzp   Piotr Niemiec 29
Jak ostatnie zmiany ustawy Prawo zamówień publicznych wpłynęły na przetargi na usługi leśne? Czy nadal decyduje najniższa cena? Czy warto podpisywać umowy ramowe?
Dyscyplina w firmie   Ewa Dryll 33
Czasem pracownika trzeba ukarać, jeśli np. świadomie łamie umowę, notorycznie popełnia jakiś błąd, celowo utrudnia pracę innym.
Co wolno inspektorom?   Ewa Dryll 33
Trzy główne zadania Inspekcji Ochrony Środowiska to: badać stan środowiska, kontrolować przestrzeganie przepisów o jego ochronie i przeciwdziałać jego poważnym zagrożeniom.
Wskaźniki pozyskania drewna    34
W latach 1995–2004 w Polsce pozyskiwano średnio ok. 26,6 mln m3 drewna rocznie.
Jak się szkolą Niemcy?    36
Drwal postanowił się przyjrzeć, w jaki sposób uczy się pracy w lesie u naszych zachodnich sąsiadów. Odwiedziliśmy Bayerishe Waldbauershule w Kelheim pod Monachium. Nie jest to typowa szkoła dla robotników leśnych, lecz dla prywatnych właścicieli lasów, którzy chcieliby sami pracować w swoich lasach. Nauczanie odbywa się w systemie zaocznym. Szkoła wyposażona jest w sale wykładowe, warsztaty, salę gimnastyczną z sauną oraz zaplecze socjalne – w tym serwującą wyśmienite dania stołówkę oraz internat.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 38
Niemcy. Strajk przedsiębiorców leśnych; Polska - Niemcy. Eko-Las oczami Niemców; Finlandia. Karczowanie na 30 tys. ha; Szwecja. Żuraw z bocznym przegubem; Niemcy. Maszyny używane spod Chemnitz; Finlandia - Niemcy. Oszczędna pilarka "efco"; Niemcy. Bawarskie stawki; Europa Środkowa i Południowa. Janne Vidgren szefem regionu
Kolejka jednolinowa Lasso-Kabel   Magdalena Bodył 40
Kolejka Lasso-Kabel po raz pierwszy została wykorzystana w Szwajcarii, w latach 40. XX wieku.
Szukaj
Polecamy