Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 3/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Pozyskanie wiatrołomów - listy do redakcji   Romuald Roman 4

Szanowny Panie Redaktorze, czytając na www.drwal.net.pl pismo Andrzeja Matysiaka, dyrektora generalnego LP w sprawie podwyższenia stawek za pozyskanie drewna pohuraganowego myślałem z początku, że robi Pan przedsiębiorcom leśnym test na inteligencję. Ja nic z tego dokumentu nie zrozumiałem.

Przyjazne nadleśnictwo 2006 - finał   Redakcja 6

36 nadleśnictw nasi Czytelnicy wskazali jako te, z którymi dobrze im się współpracuje. Nadesłano 72 zgłoszenia.

Chłopi z jajami - listy do redakcji    10

Mieszkam w górach. Pozyskanie i zrywka drewna na naszych terenach są bardzo trudne. Szczególnie zimą. Fachowo nazywa się to niskim współczynnikiem przyczepności ciągnika i bardzo małym współczynnikiem tarcia pomiędzy dłużycą a gruntem. Mówiąc po ludzku – rano ze strachem wsiada się do ciągnika, bo nie wiadomo czy dane będzie wrócić całym i zdrowym do domu.

Cięcia przerębowe po kanadyjsku   Arkadiusz Seliga 12

Przemieszczanie się z drzewa na drzewo kilkadziesiąt metrów ponad ziemią przy cięciach wiatrochronnych, wykonywanie rzazów dokładnie z takim niedopiłem, który jeszcze utrzyma wysoką choinę zachodnią w równowadze, a już umożliwi zrywkę śmigłowcem? To z pewnością zajęcia nie dla każdego drwala.

Pilarki dla chirurgów drzew   Adam Maciak 16

Niektórzy użytkownicy pilarek podczas pracy nie stoją na ziemi, ale siedzą na drzewie, stoją na podnośniku lub wiszą na linie. Chodzi oczywiście o tych, którzy zajmują się pielęgnacją drzew.

Szyszko do poprawki   Redakcja 21

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa znów zajmowała się sprawami firm leśnych. Posłowie uznali za niezadowalającą odpowiedź ministra środowiska Jana Szyszki na ich dezyderat dotyczący dotacji z UE dla firm leśnych. Komisja nie pozostawiła suchej nitki na dokumencie przygotowanym przez ministerstwo. Poseł Gorczyca: Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, jest żadna. Poseł Cybulski: Czy idąc w kierunku skupowania akcji Banku Ochrony Środowiska nie zapomniano o tym, że funkcjonowanie Lasów przy pomocy usługodawców leśnych jest ważniejsze?

Logset 10H Titan w produkcji seryjnej   Arkadiusz Seliga 25

Fińska firma Logset rozpoczęła seryjną produkcję harwestera Logset 10H Titan.

Pilarki do pielęgnacji drzew   Rafał Sokulski 26

Przedstawiamy przegląd pilarek do pielęgnacji drzew. Poszczególne modele uszeregowaliśmy od najtańszego do najdroższego. Informacje na temat cen pochodzą od dystrybutorów. Polecamy także artykuł Pilarki dla chirurgów opublikowany w tym numerze Drwala (str. 16).

Styczniowe wiatry   Redakcja 30

Nadleśnictwo Kamienna Góra (RDLP we Wrocławiu), chyba najbardziej poszkodowane przez styczniowe wiatry. Cyryl powalił tu drzewa o masie około 130 tys. m³.

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 2)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 33

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. W tym numerze ciągniki firmy John Deere.

Zupełnie inne traktowanie    36

Pracę w Szwecji z pracą w Polsce porównuje Marek Rutkowski, brygadzista jednej z polskich ekip wykonujących czyszczenia w firmie Sundins Skogsplantor.

Koła łowieckie    38

Kół łowieckich rokrocznie przybywa. W 1990 r. było ich w Polsce 2426, w 2006 r. już 2517.

Słoń i niedźwiedź   Marcin Chmurski 40

Harwester Bear (po polsku niedźwiedź), forwarder Elephant (słoń), głowica harwesterowa H8 i żuraw hydrauliczny C55 to nowości Ponsse, fińskiego producenta maszyn leśnych.

Szukaj
Polecamy