Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 11/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Listy do redakcji    4

Wyższa stawka, niższa strefa i jesteśmy na minusie

Srebrna siekiera w Rudce   Małgorzata Nowikowska 6

Srebrna siekiera to trofeum przechodnie, przyznawane na rok najlepszemu zakładowi usług leśnych pracującemu na terenie Nadleśnictwa Rudka. W ubiegłym roku uznanie Nadleśniczego zdobył ZUL J. W. Gola.

Stihl Timbersports Series - Polacy tuż za pudłem   Ewa Dryll 8

W ostatni weekend sierpnia w Waiblingen w Niemczech rozegrane zostały Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Europy Stihl Timbersports Series.

Zawody w Brzozowie   Grzegorz Dziuba 10

Piątego października na terenie Leśnictwia Wola Krecowska po raz drugi rozegrano zawody na najlepszego drwala Nadleśnictwa Brzozów.

Mistrzostwa świata drwali - czy będzie polska drużyna    12

Mistrzostwa świata drwali organizowane są co roku od kilkunastu lat. Polacy jeszcze w nich nie startowali. Właśnie rozpoczyna się nabór do krajowej drużyny.

Szwedzki mistrz    13

Lars Strandell jest kimś w rodzaju guru w mistrzostwach świata drwali. Od debiutu w 1987 r. nie opuścił ani jednych zawodów. Poza czterema medalami indywidualnymi był także członkiem szwedzkiej drużyny, która zdobyła złoto aż czterokrotnie.

Cięcie gorzi wybuchem!    17

Jestem przedsiębiorcą leśnym. Moja firma wygrała przetarg w jednym z nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP. W lesie pracuję ponad 15 lat, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem – moi pilarze boją się ścinać drzewa!

Ciągnik rolniczy do lasu (cz. 9)   Jacek Skudlarski, Waldemar Izdebski 18

W kolejnych numerach Drwala publikujemy artykuły poświęcone ciągnikom. Niewielu producentów oferuje modele przeznaczone specjalnie do lasu, dlatego Autorzy przejrzeli oferty i wybrali te, spośród których na pewno można wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom. W ostatniej części ciągniki firmy Lamborghini.

ABC Wykonawcy - czyli jak przygotować się do zamówienia publicznego (cz. 1)   Magdalena Michałowska 21

Wiedza o tym, jakie prawa nam przysługują, może przesądzić o powodzeniu w przetargu publicznym. Nawet początkujący Wykonawcy mają szansę na sukces.

Eko(l)terror - polemika    26

Dotyczy: artykułu pod tytułem „Eko[l]terror”, autorstwa Rafała Jajora, który ukazał się w czasopiśmie „Drwal” Nr 10/2007 na str. 16

Ryzykowny handel pochłanianiem CO2   Arkadiusz Seliga 28

Czy handel prawem do emisji dwutlenku węgla spowoduje zmniejszenie pozyskania drewna? Gdyby tak się stało, nie byłaby to dobra wiadomość dla firm leśnych.

Mam chorobę zawodową   Katarzyna Zabost 30

Pracownik firmy leśnej, u którego stwierdzono boreliozę może ubiegać się o uznanie schorzenia za chorobę zawodową. Jakie kroki należy podjąć aby wszystko przebiegło sprawnie?

Kilka słów o olejach (cz. 2)   Roman Wojtkowiak 34

W drugiej części naszego cyklu piszemy o mitach dotyczących olejów do smarowania łańcuchów pilarek.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 35
Bawaria. 259 harwesterów i forwarderów
Jak motywować w czasie kryzysu?   Michał Zabost 36

Jak motywować pracowników, gdy Twoja firma musi ciąć koszty? Kontraktu nie ma. Zaczynasz oszczędzać prawie na wszystkim. Nie wykluczasz też zamrożenia a nawet obcięcia pensji pracownikom. Ludzie zaczynają się buntować. Co robić?

Kliny do obalania drzew i łupania drewna (cz. 2)   Rafał Sokulski 38

W poprzednim Drwalu zaprezentowaliśmy kliny kosztujące mniej niż 50 zł. W drugiej części produkty droższe. Kliny zaprezentowane w przeglądzie dostępne są m.in. w ofercie firmy Grube i sklepie internetowym www.forester.pl. Oprócz wymienionych w przeglądzie klinów, na rynku dostępne są również inne, zazwyczaj plastykowe o różnych wymiarach, których cena waha się od 5 do 10 zł. Kliny uporządkowano od najtańszych do najdroższych.

Szukaj
Polecamy