Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Za mało drewna na rynku; Studium w Szczecinie; Elmia Wood - największe targi leśne świata; Znowu powiało; Zmieniła się liczba nadleśnictw
Listy do redakcji    6
Kto na tym zyska?; Odpowiedź Jana Kubiaka prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych
Ostrzenie piły łańcuchowej   Mariusz Górka 8
W poprzednim numerze Drwala opisałem, jak ogromny wpływ na wydajność, koszty utrzymania i stan techniczny pilarki, a przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy ma utrzymanie we właściwym stanie zestawu tnącego. Tym razem chcę podzielić się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ostrzenia piły łańcuchowej, przy którym bardzo istotne znaczenie ma zachowanie odpowiednich kątów ogniw tnących. Przykładowe wartości parametrów wymienione w artykule dotyczą pił łańcuchowych STIHL – Oilomatic.
Z wykaszarką do lasu   Jan Jaroszkiewicz 10
Nazewnictwo w grupie urządzeń nazywanych ogólnie pilarkami na wysięgniku jest jeszcze mało stabilne i bardzo różnorodne. Na ich określenie używa się więc nazw: wykaszarki, wycinarki, podkaszarki, kosy spalinowe (brr...), trymery. Tyle pamiętam, ale na pewno jest ich jeszcze więcej, a autorami są z reguły sprzedawcy, którzy najczęściej dość bezmyślnie tłumaczą obcojęzyczne nazwy. W tym tekście będę operował nazwą wykaszarka.
Kosy spalinowe   Krzysztof Kajzer, Redakcja 12
Tym razem w naszym przeglądzie prezentujemy kosy spalinowe – urządzenia, które, w zależności od mocy silnika oraz rodzaju głowicy, możemy stosować zarówno w pracach leśnych, jak i przy urządzaniu zieleni. Ponieważ nazewnictwo tej grupy maszyn nie jest jeszcze w Polsce ustalone, postanowiliśmy używać terminu kosy spalinowe, który jest najbardziej popularny.
Sposób na dotację    15
Od 1996 r. prowadzę zakład usług leśnych. Działam na terenie pewnego nadleśnictwa. Mieszkam w niewielkiej wsi. Jestem kobietą. Tyle tytułem wstępu. Od roku słyszałam o dotacjach dla małych przedsiębiorstw, więc i ja chciałam spróbować. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się z infolinii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tel.: 0-801 406 416, 40 gr/min netto), że przedsiębiorcą nie jestem i o dotację z SPO WKP nie mogę się starać.
Fundusze Unii Europejskiej   Anna Niemiec 16
Przed akcesją Polski do struktur europejskich korzystaliśmy z tzw. funduszy przedakcesyjnych. Po 1 maja 2004 r. czerpiemy środki z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
Z wizytą w Valmecie    18
Valmet powstał w 1961 r. jako mała, rodzinna firma. Obecnie w produkcji specjalistycznych maszyn do pozyskiwania i zrywki drewna zajmuje drugą pozycję na świecie (po John Deere Company produkującym m.in. maszyny Timberjack). Firma sprzedaje rocznie 500–600 maszyn o łącznej wartości prawie 300 mln USD.
Prawo zamówień czy prawo wymówień?   Rafał Zubkowicz 20
Uchwalone przed rokiem Prawo zamówień publicznych wśród instytucji zobowiązanych do przestrzegania zawartych w nim zasad wymienia Lasy Państwowe. Ustawa nie znalazła wielu entuzjastów. Powszechnie uważa się ją za nieadekwatną w kontekście specyfiki gospodarowania w leśnictwie. Choć bezpośrednio nie objęła firm świadczàcych usługi na rzecz nadleśnictw, ich właściciele również nie kryją niezadowolenia.
Szkolenia bhp - nowe przepisy   Leszek Stryjewski 26
Aktualnie obowiązujące przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy weszły w życie prawie 9 lat temu. Wprowadziły one duże ożywienie w działalności szkoleniowej, co zdecydowanie korzystnie wpłynęło na stan wiedzy o bhp zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Prawo zamówień publicznych - stajemy do przetargu   Piotr Niemiec 28
Po wprowadzeniu w Lasach Państwowych ustawy Prawo zamówień publicznych, w środowisku leśnym rozgorzała dyskusja, w której nie brakowało bardzo krytycznych głosów pod jej adresem. Pojawiły się opinie, że ustawa całkowicie zdezorganizuje gospodarkę leśną w Polsce.
Rębnia zupełna   Paweł Spychała, Paweł Strzeliński 30
Rębnia zupełna (oznaczana symbolem I) to najprostszy sposób prowadzenia cięć i odnawiania lasu. Polega ona na jednorazowym usunięciu starodrzewu z powierzchni manipulacyjnej. Jednocześnie zaleca się pozostawienie fragmentów drzewostanu o szczególnie cennych walorach.
Dlaczego drewno pozyskujemy zimą?   Grzegorz Olszewski 32
Większość prac pozyskaniowych prowadzi się w zimę. Nie jest to zbyt komfortowe dla robotników leśnych, którzy muszą pracować w śniegu i na mrozie. Dlaczego akurat ta pora roku?
Trzy wypadki - trzy przestrogi   Leszek Stryjewski 35
Zgodnie z przepisami § 8 Rozporządzenia Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 29 listopada 1995 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej (Dziennik Ustaw nr 147, poz. 716): Poszczególne operacje powinny być wykonywane w taki sposób i w takiej kolejności, aby umożliwiały wykonanie operacji następnej zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z lasu na boisko   Robert Kimbar 36
Rozmowa z Aliną Gołubczyk, właścicielem Zakładu Usług Leśnych działającego na terenie Nadleśnictwa Wichrowo.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 38
Finlandia inwestuje w Rosji; Kradzieże drewna w Rosji; Dobra passa firmy Ponsse; Forwardery Rottne ulepszone; Kanadyjskie targi Demo 2004; Podzielone zdania; ENFE przeciwko tachografom w maszynach leśnych
Warto kliknąć    40
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych  - www.splgoluchow.pl
Szukaj
Polecamy