Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 12/2007
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2007
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Większa siedziba CTR   Redakcja 6

Centrum Techniki Rolniczej (CTR) ze Środy Wielkopolskiej to generalny importer włoskiego producenta ciągników specjalistycznych – Goldonii.

Polemika eko(l)terror - odpowiedź   Roman Wojtkowiak 12

W poprzednim numerze Drwala ukazał się list szefostwa Firmy P.P.D. Naftochem odnośnie mojej opinii, zacytowanej w numerze wcześniejszym, o niektórych olejach, używanych w lasach polskich do smarowania układów tnących pilarek łańcuchowych. List ten odnosi się do oleju Ekol 68 produkowanego przez tę Firmę. Najprościej należałoby zbyć go milczeniem, ale uznałem, że z różnych względów nie należy pozostawić tej sprawy bez komentarza.

Usługi leśne - co dalej? (cz. 1)   Józef Grodecki 14

Statystyczny zul pozyskuje ok. 7 tys. m³ drewna rocznie. Działa w jednym lub dwóch leśnictwach. Pracownicy używają starego sprzętu, są mało wydajni. W pierwszej części analizy Józef Grodecki pisze o stanie polskich zuli.

Francja   Kamil Grałek 16

Francja, jako jedno z nielicznych państw europejskich, ma lasy tropikalne i namorzynowe. Pod względem lesistości jest na czwartym miejscu wśród krajów Europy (po Finlandii, Szwecji i Rosji).

Forwarder Gremo 1350 VT   Arkadiusz Seliga 17

Szwedzka firma Gremo uruchomi wreszcie seryjną produkcję forwardera o ładowności 13 ton – model 1350 VT. Pierwsze egzemplarze trafią do odbiorców w styczniu 2008 r.

Kilka słów o olejach (cz. 3)   Roman Wojtkowiak 18

W trzeciej części naszego cyklu poświęconego olejom do smarowania łańcuchów pilarek o podróbkach i nierzetelnych sprzedawcach.

ABC Wykonawcy - czyli jak przygotować się do zamówienia publicznego (cz. 2)   Magdalena Michałowska 21

Bardzo ważnym elementem przygotowań jest kwestia wniesienia wadium. Zamawiający może żądać od Wykonawców wniesienia wadium.

Plantacje drzew szybko rosnących   Robert Kimbar 26

Chiny mają ponad 20 mln ha plantacji. W Polsce wszystkich lasów jest 9 mln ha.

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę   Ewa Dryll 30

Borelioza to choroba odkleszczowa, na którą cierpi w Polsce wielu właścicieli i pracowników firm leśnych. Wielu z nich niestety nawet o tym nie wie. Popularyzacją wiedzy na temat boreliozy zajmuje się Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, które skupia głównie osoby dotknięte tym schorzeniem, a także członków ich rodzin.

Wykrywacz zgnilizny   Rafał Sokulski 31

Przyrząd do wykrywania zgnilizny w żywych świerkach o średnicy do 30 cm.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 38

Rosja. Ponsse i Akademia Leśna; Finlandia. Statystyka firm leśnych; Niemcy. Dotacje na opalanie peletem; Czechy. Merimex nagrodzony; Finlandia. Za drogie drewno; Niemcy, Hesja. Leśnicy ekoenergetycy; Ameryka Południowa. Nowe zlecenia dla Ponsse; Niemcy. Trwoga; Finlandia. Ofensywa Komatsu Forest

Szukaj
Polecamy