Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Szczepienie pracowników   Redakcja 4

Czytelnik pyta w liście, jak odliczyć od podatku koszt zaszczepienia pracowników przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Pierwsze zawody w Lidzbarku   Dariusz Wacławik 6

24 listopada 2007 r. na terenie Nadleśnictwa Lidzbark odbyły się pierwsze zawody drwali dla zakładów usług leśnych wykonujących prace z zakresu gospodarki leśnej na terenie tutejszego nadleśnictwa.

Oprogramowanie w Valmetach   Arkadiusz Seliga 6

Komatsu Forest – producent maszyn leśnych Valmet – oferuje dwa nowe pakiety oprogramowania: MaxiHarvester 3.10 (obsługa harwesterów Valmet) i MaxiHead 3.10 (obsługa sprzedawanych osobno głowic harwesterowych tej marki).

Pokaz w Ruszowie   OTL Jarocin 8

24 października 2007 r. na terenie Nadleśnictwa Ruszów odbył się, jak do tej pory największy w Polsce, pokaz sprzętu do pozyskiwania drewna i uprzątania pozostałości pozrębowych.

Pokaz miniharwestera   Redakcja 10

Ponad 200 osób przyjechało do Nadleśnictwa Gościno (RDLP w Szczecinie) na zorganizowany 8 listopada pokaz miniharwestera firmy Fao-Far. Ów miniharwester to nic innego jak żuraw z głowicą ścinkową zamontowany na nieco zmodyfikowanym podwoziu ładowarki.

Sztuczki odkryj sam    12

Tęsknię za pracą drwala, dawała mi poczucie wolności. Na szczęście bardzo też lubię pracę konsultanta – mówi Lars Strandell, szwedzki mistrz pilarki, który zdobył już osiem złotych medali w mistrzostwach świata drwali. Cztery indywidualnie i cztery drużynowo.

Usługi leśne - co dalej? (cz. 2)   Józef Grodecki 14

W drugiej części analizy Józef Grodecki pisze o czynnikach mających największy wpływ na warunki, w jakich działają firmy leśne.

Zamontuj linę na drzewie   Marcin Leszczyński 18

Jak zainstalować linę na drzewie? Najlepiej wykorzystać rzutkę! Wszyscy, którzy pracują przy ścince lub pielęgnacji drzew trudno dostępnych zdają sobie sprawę, jak ważne jest używanie lin.

Leasing od A do Z - czyli jak korzystnie wziąć maszynę leśną w leasing?    21

Co to jest leasing? Jak z niego skorzystać? Finansowanie działalności gospodarczej to problem, który spędza sen z powiek wielu polskim przedsiębiorcom leśnym. Brak zdolności kredytowej w bolesny sposób ogranicza dostęp do „tradycyjnych” źródeł finansowania – kredytów bankowych. Co ma zrobić przedsiębiorca, który nie może rozwijać własnego biznesu, bo akurat brakuje mu środków na zakup nowych bądź używanych maszyn, urządzeń, nowych technologii, środków transportu? Zaciągnąć kredyt w banku, czy skorzystać z leasingu? Jeśli z leasingu, to z jakiego: operacyjnego czy finansowego?

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (1)   Adam Maciak 26

Rozpoczynamy cykl poświęcony budowie pilarek spalinowych.

Kobiety też mogą pracować w lesie   Rafał Zubkowicz 30

Polskie prawo nie dopuszcza kobiet do profesjonalnej pracy pilarką. Oczywiście nie zabrania się paniom ciąć opału na własnym podwórzu, ale choćby robiły to znakomicie, nikt nie zatrudni ich przy ścince. Po drugiej stronie Bałtyku wygląda to nieco inaczej.

Rok 2006 według PIP   Rafał Sokulski 34

W 2006 r. w całym kraju inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolowali 242 zakłady usług leśnych.

Niemiecki rynek usług leśnych - czy polscy drwale go zrujnują?   Arkadiusz Seliga 36

Skala emigracji zarobkowej polskich pilarzy do Niemiec zaczyna wywoływać negatywne reakcje niemieckich przedsiębiorców leśnych.

Seria Eco III w komplecie   Arkadiusz Seliga 38

Forwardery marki John Deere – modele 810D, 1010D i 1410D – dostępne są w wersji wyposażenia Eco III. Tym samym wszystkie maszyny leśne firmy Deere dostępne są w serii Eco III.

Tyczka kierunkowa   Rafał Sokulski 39

Szwedzka firma Gränsfors Smide I Gnarp AB zaprezentowała ciekawą tyczkę kierunkową. Ścinkę i obalanie drzew przy pomocy tej tyczki może wykonywać jedna osoba. Dotychczas potrzebne były dwie osoby.

Podatek leśny    42

Lasy Państwowe są jednym z podmiotów zobligowanych do zapłaty tzw. podatku leśnego. Wynika to z ustawy o lasach. Podatek leśny pod wieloma względami podobny jest do podatku rolnego.

Szukaj
Polecamy