Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Sierpień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Ekwiwalent   Redakcja 4

Pan Marcin Dąbrowski zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w uzyskaniu informacji na temat odliczania ekwiwalentu za używanie pilarki przy pozyskaniu drewna w przeliczeniu na m3.

Miara do wyrobu drewna stosowanego   Redakcja 4

Nasz stały czytelnik, Pan Roman Janiak, skonstruował miarę do wyrobu drewna stosowanego.

Posłeł w Rudach   Bronisław Raczkowski 6

17 kwietnia w Rudach odbyło się spotkanie zarządu katowickiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z Henrykiem Siedlaczkiem, posłem Platformy Obywatelskiej z okręgu wyborczego w Rybniku, członkiem sejmowej komisji ochrony środowiska.

Nie zmarnować szansy   Redakcja 6

Jak przezwyciężyć problemy występujące w przemyśle drzewnym? Jak wykorzystać szanse pojawiające się przed tym sektorem?

John Deere w Ujsołach   Rafał Sokulski 8

Harwester i dwa forwardery John Deere to maszyny zaprezentowane podczas pokazu 25 kwietnia 2008 r. w Leśnictwie Rycerki na terenie Nadleśnictwa Ujsoły.

O unijnych dotacjach raz jeszcze    15

Szanowny Panie Senatorze,
W odpowiedzi na pismo Pana Senatora z dn.14 lutego br. uprzejmie informuję, że kwestia dofinansowania działalności przedsiębiorców sektora usług leśnych była przedmiotem analizy dokonanej w ubiegłym roku przez właściwe departamenty Ministerstwa Środowiska. Unijne instrumenty finansowe (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, LIFE+), za których wdrażanie odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska, nie przewidują możliwości skutecznego wsparcia działań zakładów usług leśnych.

Zbiorniki na paliwo   Tomasz Fabjański 16

Każdy przedsiębiorca leśny, który jest posiadaczem specjalistycznego sprzętu, wielokrotnie zetknął się z problemem, w jaki sposób zapewnić dostateczną ilość paliwa podczas pracy w terenie. Jego brak i spowodowane przez to przestoje maszyn mogą bardzo dużo kosztować. Aby tego uniknąć, wato zastanowić się nad zakupem zbiornika na paliwo. Kiedy opłaca się to robić? Jak i w czym przechowywać paliwa? - o tym piszemy w poniższym artykule.

Pług aktywny jednotalerzowy P1T   OTL Jarocin 21

Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie szkoli w Drwalu operatorów swoich maszyn. W tym miesiącu - jak orać pługiem aktywnym P1T.

Obalali i ścinali   Redakcja 25

24 kwietnia w Technikum Leśnym w Starościnie obyły się V Otwarte Mistrzostwa Szkoły w Ścince i Obalaniu Drzew.

W Beskidach się opłaca   Tomasz Dębiec 26

W ciągu kilku ostatnich lat beskidzkie krajobrazy bardzo się zmieniły. Z wielu górskich stoków zniknęły lasy. Mamy do czynienia z zamieraniem świerczyn na skalę dotychczas niespotykaną. Dlaczego tak się dzieje i co to oznacza dla gospodarki regionu i dla przedsiębiorstw leśnych?

Szkolenia z dotacją   Redakcja 30

Przedstawiamy dwie instytucje, które prowadziły szkolenia dla przedsiębiorców leśnych współfinansowane ze środków unijnych. Obie są dumne z efektów swoich działań. Obie ponownie starają się o unijne dotacje. Jeśli więc się szkolić, to gdzie i z kim?

Kurs operatora harwestera i forwardera (cz. 4) Przemieszczanie maszyny, praca w nocy i awarie   Leszek Hoffman 34

W tym odcinku naszego kursu piszemy o jeździe po drogach, transporcie maszyny na przyczepie, pracy w nocy oraz zasadach postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (6) Jak powstaje iskra?   Adam Maciak 36

W poprzednich artykułach poświęconych budowie pilarki spalinowej zajmowaliśmy się budową układu zasilania. Zadaniem tego układu jest dostarczenie do cylindra mieszanki paliwowo - powietrznej. Ab jednak silnik mógł pracować, potrzebny jest czynnik inicjujący jej zapłon w cylindrze. W silniku pilarki, który jest silnikiem niskoprężnym, czynnikiem tym jest iskra elektryczna, powstająca na świecy zapłonowej.

Pozyskanie drewna w parkach narodowych    39

O tym, że w parkach narodowych pozyskuje się drewno nikogo informować nie trzeba. Nie całe tego typu tereny objęte są ochroną ścisłą, nie mówiąc już o tym, że całkowite powstrzymywanie się od wycinki jest niemożliwe.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40

Niemcy, Badenia-Wirtembergia. Obowiązkowa certyfikacja; Rosja. Maszyny za 100 mln dolarów; Europa. Przystopowane Niemcy; Niemcy. Więcej energii odnawialnej; Rosja. Komatsu Forest w Petersburgu; Niemcy, Branderburgia. Optują z płacą minimalną

Szukaj
Polecamy