Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 7-8/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7-8/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Jednak są dotacje z UE!    4

Z aktualnych interpretacji przepisów europejskich wynika, że ze środków w ramach funduszu rozwoju regionalnego mogą korzystać także przedsiębiorstwa leśne.

Spotkanie z dyrektorem   Romuald Roman 6

16 maja w Gołuchowie Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych spotkał się z dyrektorem generalnym LP Marianem Piganem. Celem spotkania była dyskusja o najważniejszych problemach przedsiębiorców leśnych, omówienie dotychczasowej współpracy z Lasami Państwowymi oraz ustalenie najpilniejszych wspólnych działań dla jej poprawy.

Saksonia - wlka z zaniżaniem cen w przetargach   Arkadiusz Seliga 6

W Saksonii, niemieckim kraju związkowym graniczącym z Polską, stawki za zmechanizowane pozyskanie drewna wraz ze zrywką spadły do poziomu 9-13 euro/m3 (30-44 zł/m3), i to nawet przy zwiększonym odstępie szlaków zrywkowych, sięgającym 40 m.

Zawody RDLP w Gdańsku   Jacek Leszewski 8

W walce o zwycięstwo i cenne nagrody rzeczowe 30 maja w Gdańsku rywalizowało 25 drwali z terenu RDLP Gdańsk i zaproszona reprezentacja Nadleśnictwa Bytów z sąsiedniej dyrekcji LP w Szczecinku.

Choroba wibracyjna - objwy   Aneta Goździk 18

Zespół wibracyjny, czy inaczej mówiąc choroba wibracyjna, jest bardzo groźna i podstępna. Rozwija się latami. Jakie objawy powinny zaniepokoić drwala pracującego pilarką?

Kiedy umrze Twoja firma?   Michał Zabost 22

Przedsiębiorstwo jest jak człowiek: najpierw się rodzi, rozwija, dojrzewa, aż w końcu umiera. Nawet najprężniejsze firmy mają tzw. skończoną długość życia. Ale czasem istnienia firmy można sterować, trzeba tylko wiedzieć jak.

Wypadki przy pracy   Katarzyna Zabost 24

Jak, zgodnie z nowymi przepisami, odróżnić wypadek przy pracy od innych nieszczęśliwych zdarzeń?

Zule a LP - ustalenia zespołu w sprawie współpracy LP z firmami leśnymi   Redakcja 29

W 2007 r. działał powołany przez ówczesnego dyrektora generalnego LP Andrzeja Matysiaka zespół zadaniowy do sprawy współpracy Lasów Państwowych z sektorem usług leśnych. Publikujemy raport końcowy z prac Zespołów.

Drwal jedzie na wakacje   Rafał Zubkowicz 34

Dokąd na wakacje pojadą drwal i jego szef? Mamy nadzieję, ze przyroda i las, które stanowią ich zakład pracy, za nadto się im nie uprzykrzyły. Że kiedy znajdą trochę czasu na wypoczynek konieczny po ciężkiej pracy, zechcą przy okazji to i owo zobaczyć.

Kurs operatora harwestera i forwardera (cz. 5) Techniki i zasady pracy forwarderem podczas zrywki   Leszek Hoffman 40

W tym odcinku - cenne wskazówki dla operatorów forwarderów, techniki pracy żurawiem oraz najważniejsze zasady prawidłowego załadowania drewna.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (7) Świeca zapłonowa i ogrzewanie   Adam Maciak 44

W poprzednim Drwalu zapoznałem czytelników z budową i działaniem układu zapłonowego pilarki. W bieżącym numerze chcę omówić ważny element tego układu - świecę zapłonową. Napiszę też trochę o ogrzewaniu. Niektóre pilarki spalinowe do pracy w niskich temperaturach mogą być wyposażone w grzejniki uchwytów, a także grzejnik gaźnika lub powietrza na wlocie do niego.

Harwester Valmet 941.1   Arkadiusz Seliga 47

Model Valmet 941.1 to nowy wydajny harwester firmy Komatsu Forest. Jedną z głównych nowości w tej maszynie jest system kontrolno-sterujący MaxiXplorer, który pracuje w trybie Windows i dostarcza wielu nowych informacji.

Harwestery   Rafał Sokulski 48

Przedstawiamy zestawienie wszystkich harwesterów dostępnych na polskim rynku. Zostało ono przygotowane o dane dostarczone przez dystrybutorów maszyn oraz informacje pochodzące z materiałów drukowanych i stron internetowych producentów. Dziękujemy dystrybutorom za udostępnienie danych do przeglądu. Dane kontaktowe dystrybutorów znajdują się w ramce. Harwestery są uporządkowane rosnąco według wagi.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 55

Niemcy, Dolna Saksonia. Bez przetargów; Finlandia. Nadleśniczy nagrodzony; Niemcy, Brandenburgia. Certyfikacja; Nowe forwardery Rottne; Nowa pakieciarka Deere`a

Szukaj
Polecamy