Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 9/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Mistrzostwa Polski Drwali   Redakcja 4

19 czerwca w nadleśnictwie Spychowo koło Szczytna odbyły się ogólnopolskie eliminacje do Mistrzostw Świata Drwali 2008. W zawodach wystartowało 18 zawodników z całego kraju.

Najwszechstronniejszy wygrywa   Nadleśnictwo Bytów 6

12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Bytów rozegrano zawody drwali. W rywalizacji uczestniczyło 41 zawodników, w tym 33 drwali z nadleśnictwa Bytów, siedmiu reprezentantów sąsiednich nadleśnictw i jedna osoba startująca poza konkursem.

Drwale w Niedźwiedziu   Rafał Sokulski 6

Kolejny raz ludzie lasu spotkali się 29 czerwca na zawodach drwali w Niedźwiedziu.

Przetarg w Bierzwniku   Redakcja 14

Sumowanie wartości zadań w celu potwierdzenia posiadania przez wykonawcę wiedzy i doświadczenia.

Choroba wibracyjna - diagnozowanie   Aneta Goździk 16

Badanie progu uczucia wibracji, wkładanie dłoni na przemian do ciepłej i zimnej wody, zaciskanie pięści. Tak wygląda diagnostyka głównej choroby zawodowej pilarzy - zespołu wibracyjnego.

Klęska w Beskidach   Tomasz Dębiec 22

Dla ludzi znających Beskid Śląski sprzed kilku, kilkunastu lat, widok ogołoconych z drzew górskich grzbietów jest niesamowity i szokujący. Turyści, którzy dotarli na wierzchołek Magurki Radziechowskiej różnie komentują nową sytuację. Jedni zachwycają się nowo odsłoniętymi widokami, inni nie mogą pojąć, jak można było wyciąć na raz tyle lasu.

Maszyny John Deere serii E   Arkadiusz Seliga 24

Pod koniec maja 2008 r. firma John Deere Forestry zaprezentowała w Lahti w Finlandii pierwsze modele swojej nowe oznaczonej literą E, serii maszyn leśnych: forwarder 1510E i harwestery 1270E i 1470E.

Tajemnica przedsiębiorstwa, a lojalność pracownika (1)   Michał Zabost 26

Przepisy kodeksu pracy i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zobowiązują pracownika do zachowania lojalności wobec pracodawcy, czyli np. dochowania tajemnic przedsiębiorstwa. I to zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego wygaśnięciu.

Afera w Białymstoku CBA w akcji   Redakcja 30

22 lipca funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dyrektora RDLP w Białymstoku Piotra Z., jego zastępcę Cezarego Ś., i naczelnika jednego z wydziałów dyrekcji Zenona A. pod zarzutem narażenia Skarbu Państwa na utratę ponad 5 mln zł.

Stihl Timbersports 2008   Redakcja 30

19 lipca w Morzyczynie nad jeziorem Miedwie (woj. zachodniopomorskie) rozegrano VI Mistrzostwa Polski Strażaków-Ochotników Stihl Timbersports.

Makita najlepsza na Zawodach Drwali w Bobrowie i Spychowie   Przemysław Dudziak 34

Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej odbywają się co roku od dziewięciu lat. Są doskonałym pomysłem na aktywizację środowiska pracowników leśnych, a także na ich ingerencję nie tylko w skali krajowej, lecz także unijnej. Ich ranga w środowisku pracowników leśnych rośnie z roku an rok. Dla firmy Makita są okazją do sprawdzenia możliwości roboczych pilarek spalinowych Makita i Dolmar w bezpośredniej rywalizacji z konkurencją.

Pługofrezarka leśna PL Budowa przeznaczenie i ogólne zasady użytkowania (cz. 1)   OTL Jarocin 35

Kontynuujemy cykl artykułów przybliżających zasady poprawnej eksploatacji wyrobów Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie. Pozostając w grupie urządzeń do uprawy gleby przedstawiamy pługofrezarkę leśną LP.

Zmiana umowy   Redakcja 40

Przedsiębiorca leśny Pan Stanisław Wnuk, zwrócił się do Drwala z problemem, który dotyczyć może także wielu innych właścicieli zuli. Poniżej publikujemy historię tej sprawy i odpowiedź rzecznika prasowego LP, jaką udało nam się uzyskać.

Nowości Valmeta   Arkadiusz Seliga 42

Firma Komatsu Forest, producent maszyn leśnych marki Valmet, wprowadziła ostatnio na rynek kilka nowych modeli. W poprzednim drwalu pisaliśmy o harwesterze 941.1. Teraz opisujemy inne nowości Valmeta.

Konkurencje na zawodach drwali   Rafał Sokulski 44

Przedstawiamy opisy konkurencji rozgrywanych na zawodach drwali w Polsce oraz zasady ich oceniania.

Nowy rębak Junkkari   Redakcja 50

Fińska firma Junkkari, poza sprzętem rolniczym, produkuje rębaki do gałęzi oraz żurawie i przyczepy do wywozu drewna marki Patruuna. Junkkari Oy to ierwsza fińska firma, która uzyskała świadectwo jakości ISO 9001.

Śledzenie i identyfikacja surowców   Jacek Małka 51

Nowoczesne technologie coraz częściej znajdują zastosowanie w różnych ogniwach procesu pozyskiwania i obróbki drewna. Nawet relatywnie wysokie koszty związane z ich wdrożeniem nie są przeszkodą, gdyż korzyści z tytułu ich zastosowania powodują zwrot z inwestycji w krótkim czasie.

Skider Franklin   Arkadiusz Seliga 51

Firma Franklin Equipment Co. w stanie Wirginia w USA konstruuje i produkuje forwardery i skidery. Miesięcznie zakłady firmy opuszcza około 20 maszyn przeznaczonych głównie na rynek amerykański i kanadyjski.

Eko-Las 2008   Redakcja 52

W dniach 4-6 września w lesie pod Tucholą odbędą się 11. Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las.

Spotkanie w Cisnej   Romuald Roman 54

W dniach 15-16 lipca w Cisnej (RDLP w Krośnie) odbyło się posiedzenie Zespołu Doradczego przy dyrektorze generalnym Lasów Państwowych i stałych komisji ds. współpracy z firmami usługowymi z terenu rdLP w Krośnie, Lublinie i Radomiu.

Era Tytanów rozpoczęta!   OTL Jarocin 55

Gdy w 2000 roku firma Oy Logset Ab zaprezentowała nowy harwester serii Titan świat zachwycił się jego innowacyjnym wyglądem. Zdumiewającą niezawodnością i łatwością obsługi.

Kurs operatora harwestera i forwardera (cz. 6) Zasady i techniki załadunku i rozładunku drewna   Leszek Hoffman 56

W kolejnym odcinku cyklu piszemy m. in. o tym, dlaczego huśtanie chwytaka dla jednych jest problemem, a dla innych - pomocą. Jednym słowem o tym, po czym poznać doświadczonego operatora.

Forwardery cz. 1   Rafał Sokulski 60

Przedstawiamy zestawienie wszystkich forwarderów dostępnych na polskim rynku.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (8) Uruchamiamy pilarkę   Adam Maciak 64

W poprzednich odcinkach cyklu opisałem systemy zapłonu i zasilania silników pilarek spalinowych. Teraz zajmę się urządzeniem rozruchowym silnika pilarki.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 68

Niemcy. Rynek maszyn w 2007 r.; Kanada. Bezrobocie sięga 50%; Niemcy. Silniejsza pozycja przedsiębiorców; Szwecja. Cranab przejmuje firmę Vimek; Niemcy. Stihl - dalszy rozwój; Niemcy. KWF-Tagung przestanie wędrować?; Austria. Finansowe kłopoty Klausnera; Niemcy. Rekordowe pozyskanie

Stare pilarki - AKCO z Coswigu   Günther Heim 70

Pilarka Akco B 60.66 produkowana w latach 1925-1930 przez firmę Albert Kuhn z Coswig pod Dreznem, ma wyjątkowo proste wyposażenie (brakuje sprzęgła, przekładni i smarowania piły łańcuchowej). Jest bardzo podobna do pilarki elektrycznej Akco N50, wyprodukowanej przez tę samą firmę w 1928 r.

Szukaj
Polecamy