Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 10/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Szczecińska komisja   Romuald Roman 4

9 lipca w Nadleśnictwie Międzychód odbyło się posiedzenie Komisji ds. współpracy LP z firmami leśnymi na terenie RDLP w Szczecinie.

Eko-Las w Tucholi   Redakcja 6

To były największe targi leśne jakie kiedykolwiek odbyły się w Polsce - tak pisałem po poprzedniej edycji Eko-Lasu w 2006 r. Po tegorocznych targach leśnych w Tucholi mogę napisać to samo.

FinnMetko 2008   Rafał Sokulski 14

Oglądając w przeddzień targów przygotowania organizatorów i wystawców, od razu mogłem stwierdzić, że FinnMetko to jedne z największych targów leśnych organizowanych w Europie. Moje prognozy się sprawdziły. Organizowaną co dwa lata imprezę odwiedziło około 34 tys. zwiedzających. Na 140 hektarach powierzchni wystawienniczej 330 firm zaprezentowało swoje produkty.

Transport drewna w Polsce   Aneta Goździk 18

W Polsce z każdym rokiem obserwuje się wzrost pozyskania drewna. W roku 2000 pozyskano ogółem (w lasach państwowych i prywatnych) ponad 27,5 mln m3, sześć lat później - już ponad 30 mln m3. To drewno trzeba przewieźć z lasu do odbiorcy.

Era Tytanów rozpoczęta!   OTL Jarocin 21

Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie jest największym na Polskim rynku producentem sprzętu i maszyn dla gospodarki leśnej. Współpraca OTL z Oy Logset Ab jest gwarancją najwyższej jakości naszych wyrobów.

Tajemnica przedsiębiorstwa, a lojalność pracownika (2)   Michał Zabost 22

Tajemnica przedsiębiorstwa daje firmie przewagę nad konkurentami, ma zatem wartość rynkową. Z tego też powodu chronią ją odpowiednie przepisy cywilnoprawne i karne.

WALDECK wprowadza produkty KOX   Redakcja 24

Na tegorocznych targach Eko-Las w Tucholi (4-6 września), przy jednym ze stoisk działo się wyjątkowo dużo. Z jednej strony grupy tęgich drwali próbowały wyrwać ogromy topór z pniaka, z drugiej uśmiechnięte dziewczyny rozdawały wszystkim jodłujące łosie-maskotki, zachęcając przy tym do wzięci udziału w losowaniu pilarki. Celem stoiska było zapoznanie zwiedzających z produktami firmy KOX, oferującej akcesoria dla drwal, które na polski rynek wprowadza polski przedsiębiorca leśny.

Pługofrezarka leśna PL Konserwacja i najczęstsze błędy (cz. 2)   OTL Jarocin 25

W poprzednim Drwalu pisaliśmy o budowie, przeznaczeniu i ogólnych zasadach użytkowania pługofrezarki leśnej PL. W tym odcinku - o prawidłowej konserwacji i najczęstszych błędach popełnianych przez operatorów tej pługofrezarki.

Usługi leśne cz. 1   Józef Grodecki 28

W pierwszej części analizy rodzimego sektora usług leśnych Józef Grodecki, przedsiębiorca leśny i pracownik Wydziału Leśnego w Poznaniu, pisze o etapach rozwoju tego rynku oraz o wpływie, jaki wywarło na niego Prawo zamówień publicznych i wejście Polski do Unii Europejskiej.

Jak szkolą operatorów zagranicą?   Joanna Jelińska 30

Przedstawiamy krótki przewodnik po kursach dla operatorów maszyn leśnych w Czechach, Finlandii, Rosji, Wielkiej Brytanii i na Litwie.

Forwardery cz. 2   Rafał Sokulski 34

Przedstawiamy drugą część zestawienia wszystkich forwarderów dostępnych na polskim rynku.

Kurs operatora harwestera i forwardera (cz. 7) Jak zbudować mygłę i stos   Leszek Hoffman 40

W tym odcinku piszemy m.in. o zasadach i technikach składowania drewna oraz o prawidłowym prowadzeniu zrywki na zrębach zupełnych i w trzebieżach.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (9) Zespół tnący - sprzęgło   Adam Maciak 44

W poprzednich odcinkach cyklu omówiłem budowę głównych elementów składowych zespołu napędowego pilarki spalinowej. Teraz zajmę się kolejnym niezwykle ważnym zespołem pilarki - zespołem tnącym, który umożliwia wykorzystanie mocy jaką daje silnik i wykonanie właściwej pracy, do której maszyna ta jest przeznaczona.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 48

Niemcy. Komercjalizacja Lasów Krajowych; Finlandia. Maszyny leśne w muzeum; Niemcy - Polska. Współpraca przy inwentaryzacji; Bułgaria. Klimatyczny test; Niemcy. Firmy w Dolnej Saksonii

Stare pilarki - Mercury z USA   Günther Heim 50

Opisywany model pilarki Mercury G 36 wyprodukowany został w USA ok. 1940 r.

Szukaj
Polecamy