Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 2/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Dni otwarte; Potyczka w ministerstwie przegrana; Ceny drewna w euro?; Konferencja; Firma z inkubatora
Hodowla dla robotników   Dobromir Wrzodek, Monika Starosta 7
W odpowiedzi na potrzebę zgłaszaną przez właścicieli firm leśnych i władze Lasów Państwowych, Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych (CKPL) rozpoczęło organizowanie szkoleń hodowlanych. Dwudniowe kursy są skierowane do robotników leśnych oraz ich pracodawców i obejmują zagadnienia związane z pielęgnowaniem lasu w czyszczeniach wczesnych i późnych, uwzględniając specyfikę pracy na danym terenie.
Skutki złego ostrzenia piły łańcuchowej   Mariusz Górka 8
Niezadowalająca wydajność cięcia, częste pękanie łańcucha i związane z tym zagrożenie oraz niespodziewane przerwy w pracy, zmęczenie rąk i nieprzyjemne mrowienie w opuszkach... Czy opis ten nie jest znajomy? Praktycznie każdy użytkownik pilarki łańcuchowej przeżył tego rodzaju następstwa niedokładnego ostrzenia łańcucha.
Z wykaszarką do lasu (2)   Jan Jaroszkiewicz 10
W poprzednim Drwalu opisałem historię wykaszarek i ich podział, radziłem także jak dobrać odpowiedni model do wykonywanej pracy. Teraz chciałbym zająć się zasadami ich użytkowania.
Kosy spalinowe plecakowe   Krzysztof Kajzer, Redakcja 12
W poprzednim Drwalu zaprezentowaliśmy przegląd kos spalinowych. Jego uzupełnieniem jest przedstawienie niektórych, dostępnych na naszym rynku modeli kos plecakowych. Urządzenia te mają konstrukcję umożliwiającą noszenie silnika na plecach, co znacznie odciąża operatora, zwiększa jego mobilność, a także zmniejsza drgania na jakie jest on narażony podczas pracy. Silnik połączony jest ze sztywnym wałem roboczym tzw. wałem giętkim.
Fundusze Unii Europejskiej (2)   Anna Niemiec 13
Sektorowy Program Operacyjny – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) To jeden z siedmiu programów wsparcia, które są realizowane w Polsce w latach 2004–2006. Określa on jakiego rodzaju cele, priorytety oraz działania na rzecz wspierania przedsiębiorczości będą dotowane.
Lesistość Polski    14
Według najnowszych danych pod koniec 2003 r. lesistość Polski wynosiła 28,6%. Najwyższa lesistość była w województwie lubuskim, gdzie udział lasów wynosił 48,2%, a najniższy wskaźnik lesistości odnotowano w Łódzkiem, gdzie lasów było tylko 20,6%.
SIWZ - alfabet wykonawcy   Piotr Niemiec 16
Dlaczego tak ważne jest, aby wykonawca prac dokładnie zapoznał się ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ)? Po pierwsze dlatego, żeby jego oferta nie została odrzucona, a po drugie – co jest bardzo istotne dla samego wykonawcy – by mógł oprotestować niektóre jej zapisy, jeżeli uzna, że są niezgodne z art. 7 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Licencjonowanie firm leśnych   Rafał Zubkowicz 18
Spośród mniej lub bardziej skutecznych sposobów na poprawę kondycji polskiego sektora leśnego możemy wymienić licencjonowanie. Licencje posiada w kraju zaledwie czternaście firm. Dlaczego tak niewiele i czy opłaca się poddawać firmę audytowi?
Nadzorowanie firm leśnych    22
Od momentu, kiedy Lasy Państwowe zaczęły stosować ustawę o zamówieniach publicznych właściciele firm leśnych, wiedząc, ile trudu potrzeba by wygrać przetarg na prace leśne, zwracają większą uwagę na to, żeby zleceniodawca prac, czyli nadleśnictwo, było z nich zadowolone. Czasem jednak pracownicy nadleśnictwa zgłaszajà uwagi nie tylko co do jakości, ale także technologii wykonywania prac czy stosowania w ich trakcie przepisów bhp.
Paliwo z roślin   Heiner Hoerllerl 24
Prawie nikt już nie wierzy w to, że olej napędowy i benzyna mogą jeszcze kiedyś być tak relatywnie tanie jak dawniej. Eksperci przewidują nawet, że ropa naftowa w ciągu najbliższych dwóch lat zdrożeje z 50 do 100 dolarów za baryłkę, a do tego dojdą jeszcze podatki nałożone przez fiskusa. W poszukiwaniu innych rozwiązań w mediach dyskutuje się najczęściej na temat takich koncepcji technologicznych jak: napęd wodorowy, ogniwa paliwowe, wykorzystanie bioetanolu czy SunFuels (syntetycznych materiałów pędnych z biomasy stałej). Wszystkie te rozwiązania mają jednak jedną wspólną wadę – nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości konstrukcyjnej, a tym samym wciąż są tylko planami na przyszłość. Z kolei takie praktyczne i alternatywne paliwo jak czysty olej roślinny z niezrozumiałych względów nie upowszechnia się.
Sprzęt leśny    26
Odpalanie bez wysiłku; Forwarder Buffalo King; Husqvarna 339XP i 336
Rębnia częściowa   Paweł Spychała, Paweł Strzeliński 27
Nadszedł czas na przedstawienie bardziej skomplikowanych metod użytkowania różnego zaliczanych do grupy rębni złożonych. Na początek omówimy rębnie częściowe, oznaczane w dokumentach leśnych symbolem II (lub częściej nawet Rb II).
Ze świata   Arkadiusz Seliga 35
Ofensywna strategia DFUV; Eksport polskiej biomasy; Model dolnosaksoński; Niemcy pomagają Szwedom; Projekt międzynarodowej współpracy; Stihl i Dolmar - tendencje wzrostowe; Wielki kontrakt Timberjacka; Ponsse zakłada filię w Rosji
Siekiera bywa groźna   Leszek Stryjewski 37
Tylko sześciu dni brakowało Lechowi K. do 50. urodzin, kiedy zdarzył się wypadek – mężczyzna zranił się w nogę siekierą tak groźnie, że omal nie przypłacił tego życiem.
Jeże leśne   Józef Nadolny 38
Za najbardziej pożądany sposób odnawiania lasu uznaje się obecnie samosiew, czyli powstawanie nowego pokolenia drzew z nasion opadłych z drzew dorosłych, rosnących w pobliżu uprawy leśnej lub na niej. Aby wspomóc powstawanie samosiewu w lasach zagospodarowanych przygotowuje się odpowiednio glebę. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju brony i spulchniacze, a dawniej powszechnie stosowano jeże.
Szukaj
Polecamy