Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 11/2008
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2008
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Nawet milion z programów regionalnych!    4

Z dotacjami europejskimi wiele osób wiązało w ostatnich latach spore nadzieje. W latach 2004-2006 skorzystanie z dotacji przez firmę leśną było niemożliwe. Obecnie Polska korzysta z nowego rozdania środków europejskich na lata 2007-2013. Teraz mamy do wykorzystania średniorocznie około pięć razy więcej środków niż dotychczas. Czy wystarczy też dla przedsiębiorców leśnych?

Pokazy Valmeta   Rafał Sokulski 6

Harwester i forwarder szwedzkiej firmy Valmet to maszyny zaprezentowane podczas wrześniowych pokazów na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska (RDLP Wrocław) i Nadleśnictwa Niepołomice (RDLP Kraków).

Zawody w Lidzbarku   Dariusz Wacławik 8

16 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Lidzbark odbyły się Regionalne Zawody Drwali.

Harwestery gąsienicowe   Arkadiusz Seliga 8

Niemiecka firma Impex przygotowała nową serię harwesterów gąsięnicowych, obejmującą trzy modele: Königstiger T25, T30 i T35.

Polacy na mistrzostwach   Redakcja 14

W dniach 2-6 października w Tripsdrill w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata Drwali. Po raz pierwszy od prawie 20 lat wystartowała w nich również polska kadra narodowa.

Prawo Zamówień Publicznych po nowemu   Magdalena Michałowska 15

Ustalona 4 września 2008 r. nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych (tekst w Dzienniku Ustaw nr 171 poz. 1058), wchodzi w życie 24 października.

Polacy znów na Mistrzostwach Świata Drwali   Redakcja 19

W dniach 2-6 października w Tripsdrill w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata Drwali. Po prawie 20 latach nieobecności, dzięki wspólnym staraniom: Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych i firmy Husqvarna - polska kadra wystąpiła w tegorocznych zawodach. Reprezentacja czterech drwali (3 seniorzy i 1 junior) z Polski została wyłoniona podczas eliminacji, które odbyły się w czerwcu w Spychowie podczas centralnych obchodów Dni Lasu.

Jakie przetargi na prace w 2009 r.?   Redakcja 20

3 września 2008 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych rozesłała do dyrekcji regionalnych wskazówki w celu ukierunkowania nadleśnictw do przetargów na usługi leśne w 2009 r.

Ile waży drewno?   Redakcja 26

Jednoznaczne ustalenie wagi przewożonego na samochodzie drewna to wielki problem dla przewoźników.

Siewniki leśne SZAU i SZU Budowa, przeznaczenie (cz. 1)   OTL Jarocin 27

W pierwszej części artykułu o siewnikach SAU i SZU ich producent, OTL Jarocin, opisuje budowę i przeznaczenie tych urządzeń.

Usługi leśne cz. 2   Józef Grodecki 36

W drugiej części analizy rodzimego sektora usług leśnych Józef Grodecki, przedsiębiorca leśny i pracownik Wydziału Leśnego w Poznaniu, pisze o małych firmach leśnych oraz mechanizacji.

Praca zmianowa   Redakcja 38

Mamy w Polsce już około 400 harwesterów i forwarderów łącznie. Racjonalne użytkowanie tych maszyn wiąże się z pracą zmianową operatorów. Warto więc przyjrzeć się przepisom o pracy zmianowej.

Polskie znaki jakości   Katarzyna Jaskulska 40

Znaki jakości przyznawane są produktom spełniającym określone kryteria. Przyznaje się je także maszynom leśnym. Aby dany produkt otrzymał znak jakości, zwykle musi przejść kontrolę niezależnych ekspertów, którzy publikują potem swoją opinię na temat tego produktu. Warto więc znać znaki jakości i brać je pod uwagę przy zakupie sprzętu leśnego.

Forwardery cz. 3   Rafał Sokulski 46

Przedstawiamy trzecią część zestawienia forwarderów dostępnych na polskim rynku.

Kurs operatora harwestera i forwardera (cz. 8) W błocie, w śniegu i nocą   Leszek Hoffman 50
W tym odcinku piszemy m.in. o ogólnych zasadach poruszania się harwesterem w trudnych warunkach terenowych i o tym jak bezpiecznie zaplanować całoroczną pracę w lesie.
80 lat firmy Dolmar   Redakcja 51

Wynalazczość to tradycja firmy DOLMAR, pierwszego w świeci producenta pił łańcuchowych z napędem benzynowym. Firma DOLMAR produkuje szeroką gamę narzędzi do pielęgnacji gruntów, dla przemysłu leśnego, rolnictwa, służb komunalnych oraz zastosowań budowlanych i przemysłowych.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (10) Zespół tnący - kółko napędowe sprzęgła   Adam Maciak 52

W poprzednim odcinku poznaliśmy już dwa rodzaje sprzęgieł: gdy tarcza sprzęgła jest widoczna po zdjęciu pokrywy - mówimy, że jest to sprzęgło otwarte, natomiast gdy tarcza sprzęgła jest schowana pod bębnem - określamy je mianem sprzęgła zamkniętego. Teraz -słów kilka o ważnym elemencie układu tnącego, jakim jest kółko napędowe.

Kilka refleksji na temat mechanizacji prac leśnych    55

Targi leśne Eko-Las w Tucholi już za nami. Temat jeszcze gorący, wspomnienia, wrażenia i poglądy - wciąż żywe. Może warto przy tej okazji spojrzeć nieco chłodniejszym okiem na kwestię mechanizacji prac leśnych.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 56

Niemcy. Harwesterowy pomiar drewna; Finladia. Drewno nadal drogie; Niemcy, Badenia-Wirtembergia. Brak zleceń; Rosja - Finlandia. Pinox Oy w rękach rosyjskich; Brazylia. Systemy agroleśne; Kanada. Robotnicy rodem z Afryki

Stare pilarki - Woodboss z Kanady   Günther Heim 58

W jednoosobowej pilarce spalinowej PM Woodboss D można wyróżnić cztery zespoły: sterujący (uchwyt tylny, kabłąkowy) - obsługiwany prawą ręką, napędowy, sprzęgłowy i sterujący (uchwyt przedni) - obsługiwany ręką lewą, oraz tnący.

Szukaj
Polecamy